Тихият океан е по-чист без 103 тона боклук
23 юли 2020
Доброто от света
![]() |
Най-голямото почистване в историята досега се случва по времето на световната пандемия от COVID-19! На 23 юни неправителствената организация Ocean Voyages Institute почисти 103 тона боклук от Тихия океан.
Мисията продължи 48 дни, през които екипът ежедневно събира рибарски мрежи и пластмасови отпадъци от дълбините на The Great Pacific Garbage Patch (Голямото тихоокеанско петно от боклук).
Историческата мисия започва на 4 май от хавайското пристанище в Hilo. Екипът наема товарния кораб Kwai и потеглят към "острова от боклук", разположен между Хавай и Калифорния. Утвърждавайки своята лидерска позиция в пречистването на океана в открити води, Ocean Voyages поставят нов рекорд за най-голямото почистване на The Great Pacific Garbage Patch до момента, като изтеглиха 103 тона боклук от дълбоките води. |
С тази мащабна акция организацията,"основана през 1979 г. от група международни моряци, преподаватели и природозащитници с мисия да преподава морски изкуства и науки и да опазва световните океани", удвои собствения си рекорд от миналата година - 42 тона пластмасови отпадъци, събрани за 25 дни. Mary Crowley - основател и изпълнителен директор на Ocean Voyages Institute, споделя:
Толкова се гордея с нашия трудолюбив екип! Надминахме целта си да заловим 100 тона токсична пластмаса и "призрачни мрежи", а в тези предизвикателни времена ние продължаваме да помагаме за възстановяване на здравето на нашия океан, което влияе върху собственото ни здраве и здравето на планетата! |
![]() |
![]() |
Част от природозащитниците на борда споделят, че в процеса на работа са откривали много мъртви животни, оплетени в мрежи и боклуци. Въпреки световната пандемия от коронавирус екипажът не се отказва и работи на пълни обороти, за да подобри качеството на океана и условията на живот на неговите обитатели. Всички на борда са преминали през задължителна карантина в продължение на три седмици.
"Бяхме много внимателни да поддържаме карантината на екипажа и да тестваме всички нови членове, които се качват на борда, защото искахме да се уверим, че експедицията е безопасна от здравна гледна точка!"
Mary Crowley
|
От института са уверени, че този проактивен подход ще помогне изключително много на живота в Тихия океан. Основната заплаха пред китовете, делфините, морските костенурки и дори кораловите рифове са заплитанията, от които сега има значително по-малък риск. Въпреки това големият проблем със замърсяването остава, затова Ocean Voyage Institute продъжава със своите мисии.
В момента, когато светът се справя с този много труден момент, изглежда толкова важно да се обърне внимание на здравето на всички нива. Насърчавам хората да се грижат много добре за себе си в момента, да следват всички процедури, да носят маска, социално дистанциране - всички тези неща са важни. В същото време трябва да обръщаме внимание на природата и да гарантираме, че поддържаме планетата здравословно място за обитаване!
Повече информация за мисията ще откриете ТУК, а за "острова" - ТУК.
Всеки от нас може да подкрепи природата, като хвърляме отпадъците си на място, разделно, или пък създаваме по-малко отпадъци като цяло - всеки месец може да прилича на "Юли без пластмаса!"
Източник: Успелите
Автор: Нина Ружина
ОСНОВНИ ИЗТОЧНИЦИ ЗА ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ПРИРОДНИТЕ ВОДИ.
МЕРКИ ЗА ОПАЗВАНЕ ЧИСТОТАТА НА ВОДИТЕ
ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ВОДНИ ИЗТОЧНИЦИ С ТЕЖКИ МЕТАЛИ
Водата е замърсена с тежки метали ако:
При наличие на гореспоменатите индикатори водата е негодна за поливане, а ако то е започнало трябва незабавно да се спре.
При замърсена от флотация вода - при потапяне на ръката, около китката се получава финна сива гривна.
Уязвими райони у нас са: поречията на река Искър, Огоста, Янтра, Арда, Чая, Марица; река Тополница след гр. Пирдоп (Cu, As и др.); р. Тимок, при устието си в р. Дунав (тежки метали с трансграничен произход); р. Лесновска при Д. Богров (феноли, цианиди и др.).
МРЪСНО ЛИ Е МОРЕТО НИ
Черно море е едно от най-замърсените с пластмаса морета в света
През август 2017 г. учени от БАН и доброволци на „Грийнпийс“ проучват замърсяването на Черно море в района между Бургас и нос Калиакра. Анализите са стряскащи – в изследвания район микропластмасовите елементи наброяват средно 429 000 частици на квадратен километър.
Всеки ден в Черно море само от българските брегове попадат 3 тона пластмасови отпадъци - основно от опаковките на храни и напитки. По замърсеност с пластмаса нашето море вече не отстъпва на Средиземно и други морета.
Лошата новина е, че с рибата и морските дарове в храната ни попадат и частици пластмаса - тоест пластмасата вече е част от хранителната верига на хората.
„ВСЯКА КАПКА Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ” - Как можем да опазим питейната вода? | |
![]() |
„ОПАЗВАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РЕЧНИТЕ КОРИДОРИ” |
![]() |
"СПАСИ РЕКИТЕ!" |