Гигантска ледена планина се откъсна от Антарктика, плува свободно в морета и океани
3930 квадратни километра лед не могат да бъдат спрени...
След като беше в капан близо 38 години в плитките води на морето Уедел в Антарктика, най-големият айсберг на планетата вече се движи свободно.
Движението му нямаше как да остане незабелязанo. Десетки сателити буквално „шпионират“ морето на Уедел с различни сензори ежедневно. |
Изображението на MODIS заснема айсберга на север от Антарктическия полуостров, насочващ се към остров Елефант на 2 декември.
Сега айсбергът е в дълбоки води, движението му зависи от океанските течения, вятъра и вълните. Той е навлязъл в така наречената "алея на айсберга", която вероятно ще го отведе към остров Южна Джорджия.
Съдбата му е предопределена: почти сигурно ще се разпадне на парчета и в крайна сметка ще се стопи в по-топлия Атлантически океан.
Колко е голям? Към момента A23a има обща площ от 3930 квадратни километра, повече от два пъти по-голям от Лондон. Формата му прилича на трапец с по-дълги страни от около 83 на 72 км. Съобщава се, че е дебел около 400 м. Ако се приеме еднаква дебелина, обемът му е около 1572 кубически километра лед. Куб с този обем би имал страна от 11,63 км. Почти 3 км по-високо от Еверест. |
Какво ни засяга?
Откъсването на айсберги от ледените шелфове на Антарктика често е свързано с изменението на климата. По-високите температури могат да помогнат за дестабилизиране и разпадане, което води до образуването на големи айсберги като A23a.
Източник: MeteoBalkans
Защо горещите вълни се наричат „тих убиец“?
Част 1
18 май 20221
Зорница Спасова
Това е най-смъртоносният климатичен феномен, който взема жертвите си тихомълком.
Зорница Спасова е главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването. Получава докторска степен по Климатология в СУ „Св. Климент Охридски“ и от 2008 г. се занимава с въздействието на изменение на климата върху човешкото здраве. Научен секретар на Българското дружество по медицинска география и организатор на the Lancet Countdown on Health and Climate Change в България.
Изминаха почти 18 години от продължилата повече от 2 седмици гореща вълна, обхванала Западна и Средна Европа през август 2003 г., но жителите на стария континент ще я помнят докато са живи. Тогава само във Франция смъртните случаи над обичайните за това време на годината достигнаха 70 000. Истинско природно бедствие, предизвикало бурен обществен дебат, тази гореща вълна доведе до много изменения в областта на превенцията и градското планиране. Вече почти всички европейски страни изградиха свои системи за ранно предупреждение и прилагат планове за действие за защита на населението при горещо време. България изостава в това отношение, но е само въпрос на време и у нас да бъдат разработени и внедрени множество мерки за адаптация към екстремните горещини. И колкото по-скоро стане това, толкова повече животи ще бъдат спасени. Да не забравяме, че според едно проучване в САЩ, горещите вълни вземат повече жертви от всички останали метеорологични феномени, взети заедно. Затова те не бива повече да бъдат подценявани. Ефектът на жегите е акумулиран, забавен във времето и не така зрелищен като този на наводненията, бурите, мълниите, тайфуните и ураганите. Това е и причината те чeсто да бъдат наричани „тих убиец“.
На 29 юни 2017 г. получих топлинен удар. Помня, че беше Петровден, четвърти или пети ден от началото на първата мощна гореща вълна за лятото. Лято, което ще се запомни именно с поредицата от горещи вълни – целият сезон представляваше редуване на периоди на жега и резки захлаждания – наистина убийствена комбинация.
Парадоксално, точно по това време подготвях публикация за горещите вълни. Усетих нагледно разликата между това да систематизираш литературни източници и действителността – един вид разликата между това да си на кино и „да попаднеш във филма“. По-късно разбрах, че 10% от изпадналите в моята ситуация загиват, независимо дали стигат бързо до медицинска помощ, а една трета остават с трайни увреждания. Лошото ми здравословно състояние се запази до края на лятото същата година и слава Богу, се възстанових напълно, но от тогава приех като мисия да популяризирам опасностите, свързани с горещото време. Още повече, че с промените в климата те ще стават по-големи – очаква се горещите вълни да увеличат своята продължителност, интензивност и честота.
Учените твърдят, че рискът от фатални инциденти заради високите температури се повишава стабилно от 80-те години на ХХ-ти век насам. В момента делът на населението, което живее в климатични условия, които водят до смъртоносно високи температури през поне 20 дни от годината, съставлява 30%. Ако не бъдат предприети мерки за ограничаване на емисиите на парникови газове (т.е. реализира се сценарий “business as usual”), този риск до края на века ще обхваща 74% от световното население. Процентът на застрашено население ще достигне 48% до 2100 г., дори ако парниковите емисии бъдат моментално драстично съкратени.
Фигура 1 Очаквани промени в разпределението на студеното и горещото време при нов, по-топъл климат.
Екстремно горещото лято на 2017 г. е провокирало екип от учени от World Weather Attribution (WWA) да направят проучване каква е вероятността в бъдеще да се случват такива лета в Южна Европа на фона на глобалното затопляне. Според техния симулационен модел, ако количеството на парниковите газове продължи да се увеличава, лета като това на 2017 г. ще станат норма за Южна Европа до средата на века. Понастоящем вероятността от случване на много горещо лято е 12%, а при повишение на средните температури с 2℃ вероятността скача до 42% (вж. фиг. 2).
Фигура 2. Вероятност за горещо лято в Южна Европа при различна степен на глобално затопляне.
Какво всъщност представлява горещата вълна?
Съществуват множество дефиниции, но за умерения климатичен пояс, в който се намира и България, за гореща вълна се приема период от поне 3 последователни дни, през които температурите на въздуха достигат и надхвърлят 30℃. Особено тежко се понася от организма съчетанието на високи дневни температури с нощни температури над 20 ℃ – т. нар. „тропични нощи“, които не дават възможност на тялото да си почине от жегата през деня.
У нас се открояват райони с по-голяма честота на горещи нахлувания. По области, това са Благоевград, Хасково, Кърджали, Пловдив, Ямбол, Стара Загора в Южна България и Плевен, Русе и Велико Търново в Северна България. Географското положение на София не я поставя в списъка с най-рискови градове, но многобройното население, ефектът на топлия остров и малкият процент климатизирани жилища я правят уязвима към този природен феномен.
Сезонът на горещите вълни в нашата страна обхваща месеците от май до септември включително.
А най-опасна от горещите вълни през лятото е първата! Тогава се наблюдава т. нар. „ефект на жътвата“ – загиват хората в напреднала възраст и с отслабен организъм, поради предшестващи хронични или остри заболявания. В началото на сезона предшестващото по-хладно време е приспало бдителността ни и обикновено не сме адаптирали нито облеклото, нито поведението си към много горещото време.
Сезонността при смътността е описана с помощта на ежедневна статистика на смъртните случаи. Актуални данни от проекта PHERE показват, че смъртността нараства с 2% при всеки градус повишение на температурата над определен праг в градовете в Северна Европа и с 3% в градовете в Южна Европа. Пикът на смъртните случаи е забавен във времето – следва с 3 дни максимума на температурите.
Освен увеличение на смъртността, при необичайно горещо време се наблюдава нарастване броя на пътнотранспортните произшествия, трудовите злополуки, случаите на колективно насилие и престъпленията срещу личността.
Особено опасно през лятото е ползването на кола с тъмен цвят без климатик. Рискът от катастрофи се увеличава с около 30% при температури в купето над 37℃ в сравнение с нормалната температура около 22℃. Подценяването на високите температури в колите, оставени заключени за малко под палещите слънчеви лъчи, е причина ежегодно да загиват от топлинен удар малки деца, както и домашни любимци. Само в САЩ за последните 20 г. в такива инциденти са намерили смъртта си 750 деца.
Топлинният удар неслучайно носи това бомбастично наименование – той настъпва внезапно. Това е най-тежкото и животозастрашаващо състояние, свързано с горещото време. Признаците на топлинен удар са гадене, повръщане, припадане, обърканост, дезориентация, загуба на съзнание и кома. Особено показателни симптоми са високата температура на тялото – над 40℃ и липсата на потене, въпреки високите температури на въздуха. Признаци, по които може да се разпознае топлинният удар преди фаталния му развой, са изтощение, крампи, припадък, главоболие, чувствителност към светлината, замайване, гадене и повръщане, зачервяване на кожата, учестен пулс и дишане.
Топлинният удар може да увреди мозъка и други жизненоважни органи и да доведе до летален изход. Най-голяма е опасността при малките деца, хората над 65-годишна възраст, страдащите от хронични сърдечно-съдови и респираторни заболявания, както и жителите на големите градове, където плътното многоетажно застрояване и оскъдната растителност способстват за установяването на особено висока температура в горещо време – т. нар. “градски остров на топлина”.
Топлият остров е феномен, типичен за големите градове.
При благоприятна синоптична обстановка (задържане на стабилно антициклонално време) разликата между центъра на града и неговата периферия може да достигне и надмине 10℃ (вж. Фиг. 3). Това е все едно да живеете с 300-400 км по-близо до Екватора.
Фиг. 3 Скица на профила на градския топъл остров
Според някои проучвания жените са по-уязвими от мъжете при горещо време – смъртността при тях е по-висока във всички възрастови групи. Жените имат по-висока температура на тялото и на кожата, а в отделни страни вероятно роля играе и строгото разделение на мъжка и женска работа. Така извършването на някои определени дейности навън (повишена експозиция) или вътре в помещението (например готвене), както и носенето на определено облекло от жените, може допълнително да засили неблагоприятното въздействие на горещото време.
В групата на уязвимите попадат и страдащите от психични разстройства и хората, упражняващи професии на открито или такива, свързани с термичен стрес. Изложени на по-голям риск са и самотно живеещите и хората с ограничени материални възможности, които не могат да си позволят климатик в домовете. Климатикът е особено необходим при живеещите на последните етажи в сгради с плосък покрив, какъвто е преобладаващо жилищният фонд в София и другите големи градове в страната.
В онзи горещ Петровден аз не се срещнах със Свети Петър. Вероятно имам още неизпълнени задачи. Една от тях ще бъде да разкажа за системите за ранно предупреждение, плановете за защита на населението от аномални жеги и какво можем да направим на индивидуално ниво, за да смекчим ефекта на горещата вълна върху нашето здраве, което ще направя във втората част от нашия разговор.
Защо горещите вълни се наричат тих убиец
част 2
09 юни 2021
Зорница Спасова
Какви мерки могат да вземат здравните власти и какво можем да направим самите ние, за да избегнем риска?
Учените предупреждават, че промените в климата са свързани не само с увеличение на средногодишната температура на въздуха на Земята, но и със зачестяване на случаите на горещи вълни. Освен по-чести, те стават и все по-продължителни и по-интензивни (т.е. достигат се все по-високи максимални температури). Установено е, че в умерения климатичен пояс, в който се намира и България, честотата на екстремно горещите дни се удвоява на всеки 2℃ до 3℃ повишаване на средните температури през лятото.
Гледай и видео от уебинара ни на тема: Климатични промени, горещи вълни и човешко здраве тук.
Повишението на глобалната средна температура на въздуха е само една от проявите на климатичните промени, въпреки че често последните се асоциират с термина „глобално затопляне“. Друга последица е увеличението на честотата на екстремните метеорологични явления. Според една от най-големите застрахователни компании в света, Munich RЕ, броят на геофизичните явления като земетресения, цунами и вулкански изригвания остава относително постоянен, докато броят на екстремните явления, свързани с времето, през последните 30 г. е нараснал с 300-400%.
Често подценявани, горещите вълни са едно от най-опасните екстремни метеорологични явления. Те засягат все по-често и особено силно по-южните страни, каквато е и България и се превръщат в сериозна заплаха за общественото здраве. По тази причина държави, правителства и местни общности трябва да полагат целенасочени усилия не само в посока ограничаване на емисиите на парникови газове, с цел смекчаване на последиците от климатичните промени, но и да обърнат внимание на разработването на планове и програми за адаптация към горещото време и на изграждането на системи за ранно предупреждение. На индивидуално ниво всеки от нас трябва да бъде информиран за рисковете за здравето, които крият горещините и за начините да си помогнем сами, с цел да избегнем лекарска намеса или тежки и необратими последици.
От 1960 г. годишният брой на дните с екстремно високи температури се увеличава с по 10 на десетилетие в повечето страни от Югоизточна Европа и Скандинавския полуостров. Голяма тревога предизвикват анализите, които показват, че събития, за които в началото на този век се е смятало, че могат да възникнат два пъти на столетие (като горещата вълна в Европа от 2003 г.), по днешни оценки вече се очаква да се случват два пъти на десетилетие.
Броят на дните с високи температури се увеличава както в северните, така и в южните части на Европа. През 2019 г. на големи територии от Западна и Северна Европа се наблюдаваха много високи температури, включително в райони, които в миналото рядко са се срещали с това явление. Друг ярък пример е горещото време в Сибир през юни 2020 г., когато във Верхоянск е измерена рекордно високата за региона температура от 38°C. Експерти от World Weather Attribution твърдят, че
без антропогенното изменение на климата това събитие изобщо не би могло да се случи.
В скорошно проучване е направена оценка на вероятността от интензификация на горещите вълни за 31 европейски столици (включително София), и е установено, че всички изследвани европейски мегаполиси ще бъдат по-уязвими към горещото време през следващите десетилетия (вж. фиг. 1). От фигурата се вижда, че София ще бъде сред най-засегнатите от горещи вълни европейски столици.
Фиг. 1 Вероятност от проява на горещи вълни с различна интензивност в 31 европейски столици в перспективни сценарии. Източник: Smid et al., 2019 (Горещата вълна в това изследване се определя като климатично явление с продължителност 3 или повече поредни дни с максимални температури над денонощната прагова стойност за базисния период 1981–2010 г.) |
Прогнозите за все по-интензивни, чести и продължителни горещи вълни са повод за основателно безпокойство от страна на здравните власти във всички европейски (и не само) държави, особено на фона на прогнозите, че делът на възрастното население на стария континент, което е особено уязвима група към горещото време, до 2050 г. ще скочи от 18 на 28%.
Какво може да бъде направено от страна на здравния сектор в областта на превенцията и адаптацията към горещото време?
Изграждане на системи за ранно предупреждение.
Горещите вълни могат да бъдат прогнозирани. За изграждането на една система за ранно предупреждение обаче не е достатъчна само прогнозата за времето. Необходимо е информацията да достигне до уязвимото население, както и да се определят критерии, при които системата за предупреждение да бъде задействана. За определянето на гореспоменатите критерии е необходимо да бъдат анализирани исторически данни за това явление, което е работа на климатолозите и епидемиолозите. Установено е, че смъртността рязко нараства над определен температурен праг, който е индивидуален за всеки географски район. Това налага необходимостта от проучване на връзката между горещото време и предизвиканите от него смъртни случаи за период от време с продължителност поне 10 г. След като са изпълнени тези две условия, е необходимо и съгласуване на системите за предупреждение, което изисква съвместните усилия на здравните власти, метеорологичните служби и на службите за реагиране при кризисни ситуации.
На фиг. 2 е показано как работи една типична система за ранно предупреждение при горещи вълни.
Фиг. 2 Диаграма, описваща работата на типична система за ранно предупреждение при горещи вълни в разширен План за действие при горещи вълни (елементите в червената рамка). Източник: WMO, WHO (2015), Heatwaves and Health: Guidance on Warning-System Development
На европейско ниво от повече от десетилетие функционира системата за предупреждение за опасни и особено опасни явления от метеорологичен произход Метеоаларм. България се присъединява официално към тази система през 2012 г. и в момента на страницата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) ежедневно се публикува актуална информация за предвижданите в 3-дневен срок опасни явления. Необходимо е обаче всяка държава да изгради своя собствена система за ранно предупреждение, защото тя включва повече елементи, както и да състави и приеме за изпълнение план за защита на населението при горещо време.
План за действие за защита на населението от въздействието на горещото време
Съставянето на план за действие за защита на населението от въздействието на горещото време (ПДЗНГВ) е препоръка на Световната здравна организация към здравните власти в отделните държави. Тези планове включват комплект от мерки за периодите преди и по време на настъпване на летния сезон. Най-голяма би била тяхната ефективност обаче, ако предварително бъдат реализирани дългосрочни мерки в сферите на строителството, градското планиране, озеленяването, енергетиката и т. н.
Реализацията на плана и неговите елементи могат да бъдат разделени на пет етапа:
Институционално у нас процесът на защита на общественото здраве при горещо време е задействан, но е необходимо неговото ускоряване, за да можем да спасим повече хора (а да не забравяме и че животните и растенията също страдат от екстремните горещини).
В рамките на т. нар. Глобално споразумение на кметовете за климат и енергия се разработват планове и програми, в които фигурират мерки за защита на гражданите при горещо време. Много общини в България са подписали това споразумение. Столична община, например, работи по Стратегия за адаптация към изменението на климата и План за действие към нея, а в момента се разработва План за устойчива енергия и климат за следващите 10 г. На държавно ниво също се предприемат мерки за адаптация, отразени в приетата през 2019 г. Национална стратегия за адаптация към изменението на климата и План за действие, разработени под ръководството на Световната банка и Министерството на околната среда и водите. Необходимо е по-активно включване на Министерството на здравеопазването в поемането на ръководната роля и координацията на този процес.
Препоръки при анормално горещо време
Няма да бъде преувеличено да се каже, че глобалното затопляне е враг, който изпреварва с няколко крачки усилията на здравната система у нас, и това в пълна сила се отнася за проблема с горещите вълни. Вече сме в началото на летния сезон и е важно всички граждани да бъдат максимално информирани как сами да се предпазят в ситуация на гореща вълна.
На първо място, важно е да се знае, че горещото време става опасно, когато се задържа няколко последователни дни.
Тоест, ако в първите дни организмът все още има сили да се адаптира, то след третия–четвъртия ден натрупаният акумулативен ефект на жегите може, образно казано, да накара терморегулационната система на организма „да откаже“. Затова е важно да си вземем „почивка“ от жегата. Ако не разполагате с климатик в жилището или на местоработата, трябва няколко часа дневно да прекарвате на място с климатизация – например МОЛ, метро, охладена обществена сграда и т.н. Климатикът трябва да бъде настроен на температура не повече от 10 ℃ по-ниска от външната, за да избегнем стреса от температурната разлика.
Спете в най-хладното помещение на дома. Проветрявайте помещенията през нощта, вместо през деня. При липса на климатик, известно облекчение могат да предоставят електрическите вентилатори, но когато температурата на въздуха надхвърли 35℃, вентилаторите не могат да ни помогнат да се охладим. В тези случаи е необходимо да се пие много вода. Друг трик е поставянето пред вентилатора на купа с лед.
Избягвайте да излизате навън в часовете около пладне.
Имайте предвид, че обикновено най-висока е температурата на въздуха не в 12 ч., а около 14 ч. Търсете сянка и избягвайте интензивно физическо натоварване.
Обличайте се в свободно облекло от естествени тъкани в светъл цвят, носете широкопола шапка и очила. Пийте много вода, неподсладени сокове или айрян и избягвайте алкохола и кофеиновите напитки, които имат диуретичен ефект. Оставяйте вода на открито и за бездомните животни.
Важно е, ако се намирате навън при много високи температури, често да обливате с вода откритите части на тялото и лицето. Дори водата, която носите, да е топла като чай, използвайте я за обливане на ръцете, лицето, краката и деколтето – водата веднага интензивно се изпарява и „изсмуква“ излишната топлина от тялото.
Ако имате възрастни близки, е важно да ги навестявате ежедневно. Ако провеждате медикаментозна терапия, се посъветвайте с лекуващия лекар, за да уточните как тези лекарства влияят върху терморегулацията и водния баланс на организма. Някои лекарства са несъвместими с горещините. Бъдете внимателни, ако приемате антихистамини, диуретици, транквилизатори, антиконвулсанти, медикаменти за сърце и срещу високо кръвно налягане като бета блокери и вазоконстриктори, антидепресанти и невролептици. В тази група попадат и таблетките за отслабване и наркотичните вещества.
Важна е и температурата, при която се съхраняват лекарствата. Тя не трябва да надвишава 25℃. През лятото не закупувайте лекарства от аптеки без климатик.
При големи горещини много хора са изкушени от разхлаждане в открити водни басейни. При много големи разлики в температурата на околната среда и на водата това може да доведе до термичен шок с непредвидими последици. Температурата на водата трябва да бъде не по-ниска от 25℃.
Обърнете се за помощ, ако почувствате виене на свят, слабост, силна жажда или главоболие. Постарайте се бързо да преминете в прохладно помещение и измерете температурата на тялото. При по-тежките случаи е необходимо да се извика лекар или Спешна помощ.
Ако се налага да помагате на пострадал, трябва да знаете, че целта е да се свали температурата на тялото до 38-39℃ до идването на медицинския екип. Бихте могли да направите следното:
Мерките за адаптация при горещо време действително спасяват животи.
В западноевропейските страни, където вече се върши сериозна работа от страна на държавните и местните власти, се наблюдава намаление на смъртността, причинена от горещи вълни, въпреки че честотата на последните е увеличена на фона на глобалното затопляне. За съжаление, приблизителните оценки за смъртността в другите европейски държави, сред които и нашата, са песимистични. Затова нека сами не помрачаваме най-хубавия сезон от годината, неглижирайки този най-смъртоносен метеорологичен феномен.
Източник: Климатека.bg
Температурата на океаните е рекордно висока
Това води до по-силни бури и нарушаване на водния цикъл - повече наводнения, суши и горски пожари
Василена Василева
Температурата в световните океани достигна ново рекордно ниво през 2019 г., показвайки "неопровержимо и ускоряващо" загряване на планетата, пише The Guardian.
Ядрена гробница на САЩ е заплашена от глобалното затопляне
Световните океани са най-ясната мярка за извънредната ситуация с климата, тъй като те поемат повече от 90% от топлината, улавяна от парниковите газове, излъчвани при изгарянето на изкопаеми горива, унищожаването на горите и други човешки дейности.
Русия откри ползи в климатичните промени
Новият анализ показва, че последните пет години са първите пет най-топлите години, регистрирани в океана, а последните 10 години са и първите 10 най-топли. Количеството топлина, което се добавя към океаните е еквивалентно на всеки човек на планетата, който експлоатира 100 микровълнови денонощно.
Горещите океани водят до по-силни бури и нарушават водния цикъл, което означава повече наводнения, суши и горски пожари, както и неумолимо покачване на морското равнище. По-високите температури също вредят на живота в моретата, като броят на морските горещи вълни се увеличава рязко.
Най-често срещаната мярка за глобално отопление е средната температура на повърхностния въздух, тъй като тук живеят хората. Но природните климатични явления като събития в Ел Ниньо означават, че това може да бъде доста различно от година на година.
Рекордно топло в Норвегия, идва ли нова ледена епоха
"Океаните са в действителност това, което ви показва колко бързо се затопля Земята", казва проф. Джон Абрахам от университета "Сейнт Томас" в Минесота, САЩ, и един от екипа, който стои зад новия анализ. "Използвайки океаните, ние виждаме постоянен, непрекъснат и ускоряващ се темп на затопляне на планетата Земя. Това е ужасна новина", допълва още той.
Установихме, че 2019 г. беше не само най-топлата година, тя показа най-голямото едногодишно увеличение за цялото десетилетие, отрезвяващо напомняне, че нагряването на планетата, причинено от човека, продължава да се ускорява", казва проф. Майкъл Ман от Университета на Пенсилвания, САЩ и друг член на екипа.
Анализът, публикуван в списанието Advances In Atmospheric Sciences, използва данни от океана от всеки наличен източник. Повечето данни са от 3800 свободно плаващи шамандури, разпръснати из океаните, но също и от торпедоподобни батитермографи, пуснати от кораби в миналото.
Резултатите показват, че топлината нараства с нарастваща скорост, тъй като парниковите газове се натрупват в атмосферата. Скоростта от 1987 до 2019 е четири и половина по-бърз от този от 1955 до 1986 г. По-голямата част от океанските региони показват увеличение на топлинната енергия.
Тази енергия води до по-големи бури и по-екстремно време, казва Абрахам.
"Когато светът и океаните се нагреят, тя променя начина, по който вали дъждът и се изпарява. Има общо правило, че по-сухите зони ще станат по-сухи, а по-влажните зони ще станат по-влажни, а валежите ще станат по-проливни".
По-горещите океани също се разширяват и стопяват леда, което води до повишаване на морското равнище. Последните 10 години също показват най-високото морско ниво, измерено от 1900 г. Учените очакват около един метър повишение на морското равнище до края на века, достатъчно за изместване на 150 милиона души по целия свят.
Дан Смайл, от Морската биологична асоциация във Великобритания, който не е част от екипа, заяви, че използваните методи са най-съвременни и данните са най-добрите.
"За мен съобщението е, че съдържанието на топлина в горните слоеве на глобалния океан, особено до 300 метра дълбочина, бързо се увеличава и ще продължи да се увеличава, тъй като океаните изсмукват повече топлина от атмосферата", отбелязва той, цитиран от агенция "Фокус".
"Горните слоеве на океана са жизненоважни за морското биоразнообразие, тъй като поддържат някои от най-продуктивните и богати екосистеми на Земята и затоплянето от такъв мащаб ще се отрази драматично върху морския живот", казва Смайл.
Новият анализ оценява топлината в горните 2 000 м от океана, тъй като именно там се събират повечето данни. Там е и мястото, където огромната част от топлината се натрупва и където живеят най-много морски организми.
Методът за анализ е разработен от изследователи от Китайската академия на науките в Пекин и използва статистически методи за интерполиране на топлинните нива в малкото места, където няма данни, например под арктическата ледена шапка. Независим анализ на същите данни от американската Национална океанографска и атмосферна администрация показва същата нарастваща тенденция на затопляне.
Надеждните измервания на океанската топлина се простират до средата на 20 век.
"Данните, с които разполагаме, са неопровержими, но все още имаме надежда, защото хората все пак могат да предприемат действия", подчертава още той.
Източник: VESTI, 14 януари 2020
ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ - ПРОТИВОДЕЙСТВИЕТО
ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИТЕ ЕЛЕКТРОУРЕДИ – ТОВА ВЕЧЕ НЕ Е МОДА, А НЕОБХОДИМОСТ
Електроуредите от всяко ново поколение са по-икономични и по-щадящи природата. Дори и да са малко по-скъпи от останалите, инвестицията в тях се изплаща бързо, защото те изразходват по-малко енергия. За да сте сигурни, че купувате продукт, който едновременно пести ток и пари и помага за намаляване на парниковите газове и замърсяването на въздуха, избирайте висок клас уреди (клас А+, А++, А+++).
Подмяната на традиционните крушки с енергоефективни ще намали разходите ви за осветление с 80-90%. По този начин освен че ще помогнете на природата, ще оптимизирате и бюджета си. Ако първоначалната инвестиция от смяната на всички крушки в дома ви се струва твърде висока, достатъчно е просто да подмените всяка от старите, която изгори.
ИЗОЛАЦИЯ НА ДОМА
Ако живеете в къща или имате двор, за изолация можете да използвате естествени материали като глина, слама, дърво, кирпич и др. Освен че са евтини, те са и по-щадящи околната среда и безопасни за здравето.
ТОПЛО, СТУДЕНО, УМНО
Ако имате климатик, той ще е много по-ефективен, ако се поддържа добре. Това означава филтрите му да се прочистват и проверяват от специалист поне веднъж годишно. Така, освен че ще дишате по-чист въздух, желаната температура ще се поддържа с цената на по-малко изразходвана електроенергия, което от своя страна ще намали сметките за ток. Ако тепърва ви предстои да купувате климатик, изберете модел с висока енергоефективност и се уверете, че той е най-подходящият за размерите и условията на жилището ви.
ДОМАШНИТЕ ПРЕПАРАТИ СИЛНО ЗАМЪРСЯВАТ ВЪЗДУХА
Замърсяването на въздуха е на пето място в света сред рисковете за здравето
Когато говорим за замърсяването на въздуха, обикновено имаме предвид изгорелите газове от автомобилите и фините прахови частици от други източници.
Оказва се обаче, че препаратите, които използваме за почистване в домакинството, са не по-малко вредни за здравето – става дума за сапуни, шампоани, перилни препарати, лакове за нокти и коса и др. Учени от Националното управление по изследване на океаните и атмосферата в САЩ се заемат да проучат въздейството им върху човешкото здраве, тъй като вредните емисии, които те изпускат, досега са били подценявани.
Резултатите от изследването показват голямо наличие на вредни газове и емисии от химикалите в множество популярни препарати в домакинството – това е изненадващо, тъй като само около 5% от суровия нефт се рафинира до химикали за потребителски продукти, а от 95% се произвеждат горива.
При горивата повечето вещества изгарят и остават въглероден диоксид, вода и фини прахови частици. При препаратите (особено аерозолите) цялата палитра вредни газове се изхвърля във въздуха.
БЪЛГАРИЯ Е СРЕД НАЙ-ОПАСНИТЕ ПРОМИШЛЕНИ ЗАМЪРСИТЕЛИ В ЕВРОПА
Полша и Германия, както и Франция, Великобритания и Италия, са основните промишлени замърсители в Европа. Това показа последния доклад на Европейската агенция по околна среда (EEA). В тези държави са разположение и най-големите промишлени инсталации и по тази причина не е странно количеството на замърсяването.
От агенцията обаче обръщат внимание на друг факт – емисиите от страни като България, Естония или Румъния се оказват много по-вредни за околната среда.
Данните на агенцията отчитат замърсяването на въздуха от 10 хил. големи индустриални предприятия. Според оценката замърсяването коства на европейските граждани между 102 и 169 млрд. евро годишно. От агенцията допълват, че в своя доклад са направили изчисленията за разходите на базата на вредите, които нанася замърсяването на околната среда и здравето на хората.
Близо половината от щетите всъщност се падат на 191 предприятия – те нанасят вреди за между 51 и 85 млрд. евро.
Сред големите замърсители са електроцентралите, допълват още от агенцията. Агенцията е анализирала дейността на предприятия от различни сектори на индустрията. В тях обаче не се включва сферата на транспорта, селското стопанство и домакинствата.
EurActiv публикуваха информация, според която България е най-смъртоносното за живеене място заради мръсния въздух.
АРКТИКА Е НАЙ-СИЛНО ЗАСЕГНАТА ОТ КЛИМАТИЧНОТО ЗАТОПЛЯНЕ
Климатичното затопляне засяга по-силно Арктика, отколкото останалата част от света
Арктика продължава да е по-силно засегната от климатичното затопляне, отколкото останалата част от планетата, се казва в доклад на международен екип от учени, цитиран от Франс прес.
Повишаването на температурите в Арктика е два пъти по-голямо, отколкото другаде.
Това се обяснява с по-малкото отразяване на слънчевата светлина заради отстъплението на площите с лед и намаляването на снежната покривка в Гренландия през пролетта и лятото.
Учените представиха доклада си на есенната конференция на Американския геофизичен съюз в Сан Франциско, Калифорния.
Те установили също, че е налице прогресивно намаляване на някои популации полярни мечки, чийто хабитат е засегнат от топенето на снежната покривка.
"Затоплянето в Арктика води до промени, които засягат популациите животни и околната среда в района.
Това оказва своето влияние отвъд Арктика - върху глобалната сигурност, търговия и климат", заяви Крейг Маклийн от Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ.
Над доклада са работили 63-има учени от 14 страни. В него се посочва, че ветрове, които духат от изток на запад, са пренесли на юг изключително студен въздух в началото на 2014 г. в източната част на Северна Америка и централната част на Русия, както и много топъл въздух на север в Аляска и Европа.
В резултат температурите през януари 2014 г. в Аляска бяха с 10 градуса Целзий над средните стойности.
Снежната покривка в Арктика през пролетта т.г. бе по-малка в сравнение със средните показатели за периода 1981 - 2010 г.
Освен това снегът се стопи три-четири седмици по-рано от нормалното през пролетта в Русия, Скандинавия, районите в Канада, южно от Арктика, и западната част на Аляска.
ЕНЕРГИЙНИТЕ ЕНТУСИАСТИ
Те вярват, че слънчевите панели по покривите могат да зареждат електрически автомобили. И че с парите, спестени от газ
и въглища, ще възродят селата
Германските енергийни ентусиасти са особена порода хора - те не само са убедени в неща, в които мнозина се съмняват, но намират начин да осъществят идеите си, за да убедят скептиците.
Най-много енергийни ентусиасти изглежда живеят в провинция Райнланд. Тук не само са решени категорично, че ще спрат ядреното и въглищното производство, но и споделят мисълта на вдъхновителя на кооперативното движение Фридрих Вилхелм Райфайзен, че „парите на селото принадлежат на селото“. И още - че „енергийната ефективност е спящ гигант“, както твърди проф. Клаус Топлфлер.
В Райнланд вярват в енергийния неутралитет. Вярват, че енергийната система може да бъде децентрализирана. Че възобновяемите енергии могат да се генерират във и да се притежават от местните общности. Че всяка община може да има свой собствен енергиен преход. Че те трябва да го захранят със собствени идеи, за да имат икономически ползи. Накратко – че енергийната революция трябва да обслужва всекидневния живот, а не обратното. Поставили са си за цел през 2030 г. да ползват изцяло възобновяеми енергийни източници. През 2015 г. са достигнали 47 %.
Завиден е ентусиазмът, с който тези хора говорят за енергийните си планове и постижения. „Стъпка по стъпка чрез енергийна ефективност и възобновяеми енергии превърнахме 290 млн., които преди давахме за енергия, в местни професии и добавена стойност. Нелсън Мандела е казал, че има неща, които изглеждат невъзможни, докато не бъдат направени“, казва шефът на окръг Рейн-Хунсрюк д-р Марлон Брьор.
В малкия планински район има 137 градчета и селца, в които живеят около 102 000 жители. В 75 % от тях – под 500 души. Още през 1999 г. започнали да контролират енергията в общинските сгради.
Малко след това повярвали в силата на слънцето, вятъра, биомасата и пестеното на енергия, а местният съвет гласувал, че ще се развиват в тази посока. И се започнало.
В момента в Рейн-Хунсрюк има 268 вятърни турбини. Освен към тях енергийните ентусиасти в района са се насочили към слънчевите панели. Тук вярват, че от 80 000 покрива 58 600 са подходящи за инсталирането на соларни панели. Засега 16 % са постигнати. „Ако има повече такива панели, част от енергията може да служи за зареждане на електрически автомобили“, смятат в Рейн-Хунсрюк.
През 2009 г. мощностите, които обслужват въобновяемите енергийни източници, са донесли работа на 86 души, спестени са 12 млн. евро за закупуване на въглища, природен газ и гориво. Чрез използването на биомаса за отопление през следващите 20 години поне 9,6 млн. евро, нужни за доставка на енергия, ще останат в района.
До 2015 г. инвестициите в мощности за възобновяеми енергии са около 1,2 млрд. евро. Добавената стойност от оперирането им - 43,5 млн. евро.
В малкото селце Хорн например вярват в слънчевите панели и LED крушките. Върху покрива на общината са монтирани слънчеви панели и батерии, които съхраняват енергията. Те захранват уличното осветление в селото, а получената излишна енергия се вкарва в мрежата. Инвестицията е за 70 000 евро.
В други градове отдават общинската земя за издигането на вятърни турбини. Наемът, който взимат, се използва за целите на общината.
Инвестицията на Шнорбах например е 312 000 евро. Оттогава спестяват по 20 000 евро за ток годишно.
В Мастерхаузен вземат по 300 000 евро годишно наем за 14 вятърни турбини върху общинска земя и 630 000 евро еднократно от слънчеви панели. Получените пари реинвестират в начинания, които помагат на селото. 132 000 евро дали за въвеждането на бърз интернет, 620 000 евро за подобряване на пътищата, 10 000 за реставрирането на стара крепост, 20 000 евро за ремонт на библиотеката и още 50 000 евро за църквата, 50 000 евро за реновация на стари къщи. „Вече 7 семейства от Холандия, 5 от Англия, едно от Белгия дойдоха да живеят тук през последните няколко години“, казва бившият кмет на Мастерхаузен. Те подарили и 20 000 евро за мост гигант, който се намира на няколко километра оттук.
Една от най-големите енергийни инвестиции - 5 млн. евро, е направена в Ньоеркирк-Кулц. Част от тях са субсидия, част от тях - заем от банката. Ще ги връщат с наема, който вземат от вятърните турбини. Пак.от наема от вятърните турбини са дали по 4000 евро на всяко семейство, за да направи преход към възобновяеми енергийни изтоници.
В района са изградили собствена топлинна мрежа и централа, която се захранва от соларно-термална енергия и биомаса. Резултатът е близо 6 км тръби за местно парно, близо 100 свързани къщи, спестени 240 000 евро за доставка на енергия и няколко десетки нови работни места, които обслужват новото начинание. Кметът Волкер Вихте очаква инвестицията да се върне за 9 - 10 г. „Тази инвестиция е ориентирана към бъдещето", убеден е Вихте.
В района на Зимерн са избрали друга формула - 39 сгради се топлят с 3 локални топлинни мрежи, в които основното гориво е биомасата, получена от санитарна сеч и от чистенето на местните дворове. Биомасата се събира в 120 пункта. Оттам се кара в компания за управление на отпадъците, притежавана от общината, която дава хляб на 70 души. Тук биомасата се разделя. Онези 50%, които не могат да се използват за горене, се превръщат в торове, които се продават. „Градинарите печелят тор, хората печелят пари, защото не трябва да купуват гориво“, казва Ахим Шнайдер от завода. Ефектът е спестяване на 480 000 евро и 680 000 литра гориво за топлинно производство годишно. Инвестицията е около 7 млн. евро.
Друг енергиен ентусиаст е Волфхаген - градът на LED крушките. „Те не само пестят ток, но и не се нуждаят от работници, които да ги сменят толкова често“, смятат местните. Още през 2011 г. те сменят всички обикновени крушки с LED еквивалент. Това е 3 г. след като през 2008 г. Общинският съвет на Волфхаген решава, че до 2015 г. районът трябва да премине изцяло към възобновяеми енергийни източници. През 2010 г. влизат в топ 5 на германските градове за енергийна ефективност. През 2012 г. започва да оперира първият соларен парк. Тогава създали и местен енергиен кооператив.
Отначало в него членуват 265 души. Днес вече са 860. Една четвърт от кооператива държи общинската комунална агенция. Кооперативът, в който има акции на стойност 4 млн. евро, има дялове в 2 вятърни парка.
Във Волфхаген вярват в магическата сила на трите букви - СНР – което означава combined heating power - обединена топлинна енергия. „Вятър, фотоволтаици, биомаса, когенератори - всичко заедно ни решава проблема“, казва хер Гюнтер от общинската комунална компания.
И тук главната им цел е печалбата да остава региона. Градът се слави с най-голям брой слънчеви панели на глава от населението в Германия. Зедно с вятърните турбини и мрежите за разпространение, които ги съпътстват, те не само дават електричество на 13 500 местни, но имат и 4500 клиенти отвън.
В някои дни произвеждат много повече енергия, отколкото им трябва. Имат свръхпроизводство на възобновяема енергия и в часове, в които потреблението е обичайно ниско. „Но в дни като днешния не произвеждаме никакъв ток – няма нито слънце, нито вятър“, поглежда поройния дъжд през прозореца хер Гюнтер. „И какво правим тогава? Купуваме от мрежата“, допълва той. Но понеже им излиза доста солено, през 2015 г. решили да направят експеримент, за да оптимизират процеса.
Избрали 35 домакинства, в които живеят хора на възраст между 18 и 82 години. Тези семейства получили подарък висок клас бяла техника срещу съгласието да наблюдават „енергийното“ им поведение. Така започнали да правят прогнози не само за производството на енергия, но и за потреблението. Публикуват ги всеки ден. „90 на сто от прогнозите ни се сбъдват. Идеята е консуматорите да съобразят потреблението си с прогнозите“, казва хер Гюнтер.
„Невъзможно е да се къпеш по команда, но е възможно да пускаш пералня в най-малко натоварените часове, нали“, усмихва се той. Иначе ти излиза солено. От страницата с прогнозите, която е видима за всеки участник в експеримента, става ясно, че токът поскъпва, когато го ползват всички.
Затова оптимизацията се използва в различни посоки - при топлинни помпи за геотермална енергия вместо въглища, или съхраняване на генерираната по-рано енергия.
Изчисленията досега показват, че между януари и октомври домакинствата, които участват в експеримента, са спестили средно по 400 евро. В някои домакинства консумацията на енергия е същата, но е оптимизирана по часове. Три от домакинствата използват слънчевите панели на покривите си, за да зареждат автомобилите си. „Това е сценарий от бъдещето“, казва хер Гюнтер и допълва: „Тези домакинства промениха в известна степен енергийното си поведение“.
В комуналната агенция прогнозират, че хората, които са инвестирали в слънчеви панели, скоро ще инвестират и в батерии, в които да съхраняват електричеството. Така вместо да напаснат потреблението към капризите на слънцето и вятъра, ще съхраняват енергията от слънчеви и ветровити дни. Добрата новина е, че цените на батериите падат.
Във Волфхаген още не са изчислили за колко години се връща инвестицията. Не крият, че имат и законови пречки. „Около 40-50 закона, наредби и регулации ограничават масовото прилагане на схемата. Но нали затова правим експеримента - за да докажем ползата. Надяваме се да създадем бизнесмодел, при който печалбата ще остава в региона. Ако експериментът ни е успешен, ще започнем да убеждаваме хората, от които зависи промяната на закона. Това е нашата подготовка за енергийния преход“, казва хер Гюнтер.
СКРИТИ ИЗТОЧНИЦИ НА ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛЯНЕ
Като най-голям причинител на глобалното затопляне се считат парниковите газове като въглеродния диоксид. Тези газове действат косвено като задържат слънчевата топлина в земната атмосфера. Съществуват множество процеси причинени от човека, които не косвено, а директно нагряват околната среда. Скритите източници на директно глобално затопляне са малки по своя индивидуален обем повтарящи се процеси на топлоотделяне, които се извършват в достатъчно глеми количествени обеми за да предизвикат затопляне в планетарен мащаб. Топлинната енергия според законите на физиката не се губи, а се разпределя и предава в околната среда.
Всеки загрят по какъвто и да е начин обект или вещество, е в контакт с околната си среда и и предава топлинната си енергия. Взети заедно тези на пръв поглед незначителни процеси дават своя съществен принос в глобалното затопляне. Списъкът е дълъг, но не е изчерпателен. Тези процеси се осъществяват постоянно, ежедневно, ежечасно. Ето и списък с примери с такива процеси:
Всеки може да помогне за предотвратяването на глобалното затопляне - не само фабриките и огромните индустриални компании. Дори ти можеш да направиш много!
Питаш се как?
Е, начините са много...
Хибридни автомобили
Вече всички сме чували за тях - автомобилите, които отделят в пъти по-малко въглероден диоксид спрямо събратята си. Този тип леки коли имат комбиниран бензинов и електрически двигател, като дори сами зареждат батерията си по време на движение и, както вече казахме, отделят изключително малко въглероден диоксид.
На пазара в България вече има такива автомобили.
Пластмасите
Знаеш колко са вредни пластмасите, нали? Те не гният, а само тлеят и замърсяват атмосферата ни с тонове въглероден диоксид. И все пак ти срещаш пластмасите навсякъде в ежедневието си - видове пластмаси се използват в направата на опаковки, детски играчки, чанти, тръби за ВиК, дограми, хладилници, компютри и прочие.
Въпреки всичко ти можеш да помогнеш. Започни например със следното: не взимай найлонови торбички и пликчета в магазините, а сложи закупеното в раницата си. Малцина знаят, че при изгарянето на една найлонова торбичка (нещо, което се случва рано или късно), в атмосферата се отделят вещества, които при реакцията си с въздуха образуват килограми въглероден диоксид.
Друг начин, по който можеш да допринесеш за зеленото бъдеще на планетата ни, е ако потърсиш заместители на някои видове пластмаса, като PVC например. Такива материали са глината, стъклото, памука, бамбука, керамиката. Можеш да използваш и пластмаси, които нямат хлор в химичния си състав.
Хартията, мебелите и останалите продукти, направени от дървесина
С теб знаем, че дърветата неслучайно са наречени "белите дробове на Земята", нали? Все пак, те пречиствт планетата ни от толкова много въглероден диоксид. И въпреки всичко ни използваме дървесината навсякъде - дори в хартията, на която пишем.
А какво можеш да направиш, за да помогнеш?
Грижи се за опазването на горите, като изискваш дървен материал и хартия от сертифицирани, устойчиво управлявани гори. Логото FSC е гаранция, че гората не е била изсечена поголовно, а се управлява разумно, така че да има суровина и за бъдещите поколения. В България вече си имаме гори със сертификата FSC.
Рециклиране и разделно събиране
Друг вариант да спестиш въглероден диоксид на атмосферата ни е следния: събирай разделно боклуците, за да може да бъдат рециклирани. А преди да си купиш нещо в магазина, задай си въпроса дали ще може да бъде рециклирано след употреба. И не забравяй, че за разлика от пластмасата, стъклото може да бъде рециклирано.
Енергоспестяващи уреди и крушки
Замислял ли си се колко въглероден диоксид се отделя, докато работят домакинските ти уреди? Не, не те караме да си изхвърлиш пералнята или миялната - те пестят вода, а такава може и скоро да няма, ако глобалното затопляне продължава да настъпва с тези темпове. Просто при покупката на електроуред не забравяй да погледнеш колко е нергоефективен. По този начин хем ще пестиш пари от сметките за тока, хем ще знаеш, че си спестил въглероден диоксид на планетата ни.
И използвай простира на терасата, а не сушилнята за дрехи - в случая слънчевите лъчи ще свършат същата работа, която и електроуреда.
Освен това можеш да използваш енергоспестяващи крушки. Вярно е, че са малко по-скъпи, но за сметка на това траят два до три пъти по-дълго от обикновените. И с покупката на една енергоефективна крушка, можеш да бъдеш сигурен, че си се отървал от цели 90 килограма въглероден диоксид.
Презареждащи се батерии
Знаеш ли, че батериите все още не се рециклират? А че в някои страни (като САЩ, например) изхвърлянето на батериите е забранено със закон. Да, така е. Поради екологични съображения.
Затова не изхвърляй старите батерии, а ги събирай - рано или късно ще стане ясно как да бъдат рециклирани.
До тогава си купи презареждащи се батерии и зарядно - по този начин ще спестиш някое левче, но също така и голямо количество въглероден диоксид.
Рециклиране на стара техника
Какво става с някой стар електроуред, който е толкова повреден, че дори и не можеш да го дадеш на някого, нуждаещ се от него?
Или го изхвърляш на боклука, или го оставяш някъде да събира прах. Първият начин не е никак екологичен, а втория е доста безсмислен и дори може да се разтълкува като излишно разточителство.
Затова просто потърси фирма, която рециклира стара техника и си готов - без да освобождаваш излишни количества въглероден диоксид.
Информация за такива фирми може да бъде намерена в някои от големите вериги магазини за техника или в Интернет.
Алтернативни горива и източници на енергия
Не можеш да си позволиш хибриден автомобил? Няма проблеми! Друг вариант е да преминеш на алтернативен тип гориво - биодизел, например. Или да инсталираш слънчеви панели на своя покрив. И не забравяй, че винаги има начин! За пример може да бъде дадена актрисата Дарил Хана, която кара автомобил, задвижващ се чрез отпадни мазнини от "МакДоналдс". По този начин освен, че е независима от изчерпаемия петрол, тя почиства планетата ни от отпадъци.
ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ УВЕЛИЧАВА БРОЯ НА МЪЛНИИТЕ
Благодарение на затоплянето на планетата гръмотевичните бури
ще стават все по-експлозивни през следващите десетилетия
Покачващите се глобални температури в резултат на климатичните промени ще доведат до увеличаване на броя на мълниите в САЩ с 50% до края на века, предадe Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
Благодарение на затоплянето на планетата гръмотевичните бури
ще стават все по-експлозивни през следващите десетилетия.
Увеличението на мълниите може да доведе до повече пожари, тъй като и сега те предизвикват половината от тях. Освен това мълниите убиват десетки американци всяка година, така че и този риск ще се увеличи.
Вземайки под внимание различни фактори, сред които количество на валежите и затопляне на въздуха, учените прогнозират 12% увеличение на мълниите за всеки градус по Целзий повишаване на температурите.
На базата на 11 различни климатични модела, използвани в изследването, специалистите предричат повишаване на температурите с 4 градуса по Целзий до края на века.
"Около 30 млн. мълнии падат в САЩ всяка година, а през 2100 г. можем да очакваме броят им да скочи на около 45 млн. годишно", казва климатологът и ръководител на изследването Дейвид Ромпс.
Учените обясняват, че повишаващите се температури подхранват мълниите, тъй като количеството водни изпарения в атмосферата – горивото за гръмотевичните бури, се увеличава със затоплянето на въздуха.
"Със затоплянето на планетата ще има повече от това "гориво" наоколо и гръмотевичните бури, които то ще предизвиква, ще бъдат по-силни", казва Ромпс.
Много експерти приписват екстремните климатични проявления през последните години на глобалното затопляне, което според мнозина е резултат от човешката дейност.