Екобизнес

“ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА” е проект копродукция на БНТ с фондация “Кредо бонум”, посветена на околната среда, промяната на научните открития.

   
GREENTECH-BG - Българският сайт за зелени технологии
   

GreenTech.bg е място в българското уеб пространство за най-свежа информация от света на зелените технологии

   
„АНГАЖИРАНЕ НА БИЗНЕСА С КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ” - Наръчник с полезни съвети и практични решения
   
ЗЕЛЕНА КНИГА по ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ или Как да правим с по-малко - повече

Младежи създават биореактор от микроводорасли, който пречиства въздуха

 

 

Интервю на Илиана Симеонова

Назряващият проблем със замърсяването кара все повече млади и вдъхновени хора да търсят решения. Такъв е и случаят на екипът на проекта „Vodoraslo“, който се състои от Ванеса Филипова, Петя Димитрова, Моника Димитрова и Денис Иванов. Те създават работещ с микроводорасли биореактор за пречистване на въздуха на закрито. Съоръжението вече се използва в няколко столични училища.

 

  

Срещнахме се с Денис, за да ни разкаже повече за проекта и биореактора. Ето какво ни сподели той за рубриката ни "Човекът от бъдещето":

Здравей, Денис! Разкажи ни за раждането на проекта?

Привет! Всичко започна и се разви изключително бързо. В последния момент се записах за сезон 1 на "Академия за визионери", формат организиран от Столична община и насочен към млади хора до 29г. Категорията, в която бях аз и още над 10 души беше "Екология и градска среда", като в напредването на състезанието, останахме 4 души само и разработихме даже два проекта  Vodoraslo - биореактор с микроводрасли, понижаващ нивата на СО2 и Stolichna H2O - дигитална и актуална карта с чешмите на София и мрежа от предприятия, предлагащи безплатно наливане на вода с цел редуциране на пластмасовите бутилки.

 

Какво ви накара да създадете водорасло, борещо се със замърсяването на въздуха?

Проблемите около нас бяха инспирацията за проекта, но най-вече качеството на въздуха в затворени пространства. С голям шок установихме, че между 14 и 18 000 души годишно в България умират в следствие на проблеми, породени от мръсния въздух. Само този проблем е една трета от годишното ни намаляване, като население. Проектът спечели финансиране от Общината и се зачудихме какво можем да направим, така че да редуцираме нивата на СО2 и други вредни газове, като NOx и SO2 в класните стаи.  Така срещнахме микроалгите, които произвеждат между 50% и 80% от кислорода на планетата. Също и фактът, че молекулите на алгите са навсякъде около нас и вдишваме от тях с всяка секунда. Достъпно решение е.

 

По какъв начин това откритие намалява вредните емисии?

Напълно естествен и екологичен. Чрез фотосинтеза, микроводораслите използват вредните газове като хранително вещество и това, което генерират, е кислород. За сравнение, микроводораслите фотосинтезират до 40 пъти по-бързо в сравнение, с което и да е било земно растение.

  

 

Колко време и средства ви отне създаването на това водорасло?

Точно шест месеца. Но от този период, като извадим запознанството на екипа помежду ни, защото никой не познаваше никого, остават към четири. От тези четири, два бяха лято и всеки беше в различна посока, така че остават два месеца реално работа. Забавното бе, защото от момента на включване в "Академията" до физическото ни запознанство, бяха минали цели три месеца. Заради Covid-19 всичко се случваше в дигитална среда. Дори протипирането. Използвахме 100% от финансирането в размер на 5 000лв за създаването на точно сто биореактора и организиране на пилотно събитие, което беше септември.

 

  

Как можем да се сдобием с него?

Към момента всеки може да пише на страницата на проекта ни "Vodoraslo" във Фейсбук и да поръча. Но е важно да се има предвид, че това е първи прототип и за нас беше важно да работи, а не да е идеален продукт.

 

Към кого е насочена вашата иновация и защо?

Към всеки, който вижда въздуха, особено тези дни. Но най-вече към децата и класните стаи, защото високите нива на въглероден диоксид влияят директно върху нивото на концентрация, способността за запаметяваме и енергия.

 

Какво представлява самият реактор?

Океан в буркан. Представлява комплект "Направи си сам" с необходими компоненти и QR код с инструкция към видео за сглобяването и поддръжката му.

   

 

Децата как възприемат този нов продукт?

Изключително положително, беше им много интересно. 75 биореактора подарихме на столични гимназии миналия месец, като в някои направихме и демонстрация на живо пред класа.

 

Какви са техните отзиви?

Разнообразни. Спомням си имаше едно дете, което ми зададе даже над 30 въпроса в рамките на десет минути. Някои имаха и идеи на момента какво да променим, какво да добавим и как да бъде по-забавен за тях, което е най-важното за разработването на продуктовия дизайн - обратната връзка от потребителите.

 

Кой е двигателят на вашия екип?

Желанието на всички за промяна в средата около нас, но аз съм досадния тип, който иска да се върши повече работа. Просто съм дисциплиниран и организиран в действията си още от ученик.

 

  

Освен водораслото, кои са онези неща, благодарение на които могат още повече да се намалят вредните емисии и как те могат да бъдат вкоренени в културата на нашия народ?

За съжаление сме консуматорско общество, което не възприема проблема с околната среда за сериозен и общ само защото още не е дошъл на прага пред дома ни. Може с най-обикновени навици в бита си да имаме по-малък въглероден отпечатък. Вероятно примерите са изключително тривиални, но са най-малките стъпки, които всеки от нас безболезнено и без драстична промяна в начина на живот може да направи.  Такъв пример е бутилката за многократна употреба, торбата за пазар, колелото или градския, по-малко ненужни вещи, кранчето на водата сутрин и крушките, когато ни няма вкъщи.

 

Какво още иска да създаде вашия екип и работите ли вече над създаването на втори прототип?

Работим в момента и с експерти в областта на алгологията върху повече данни и информация. Искаме на база тяхното мнение и обратната връзка от децата да направим втори прототип, който да бъде оптимизиран. Планираме към месец април-май да имаме еднодневно събитие, на което да представим втория прототип, направим демонстрация и дискутираме с експерти в областта на биотехнологиите и екологията проблемите в околната среда. Образователният елемент, съчетан с практическото научаване на нещо ново и градивно, е фундаментално за нашия екип.


През 2022 г. планираме да започнем разработката на изцяло биоразградими продукти на базата на микроводораслите – опаковки, съдове, прибори, а защо не и дори екологичен строителен материал. Потенциалът им е безкраен.

 

Източник: sofialive.bg

Антикризисна мярка: Франция разреши преработката на старо олио в гориво
 
 
от Джанан Дурал, 20:42, 25.07.2022
 
Интересна мярка срещу енергийната криза и растящата инфлация - Франция разреши употребата на старо олио като гориво.
 
Всеки ден тонове олио се изхвърлят от ресторантите. Френски депутат и екоактивист, обаче, предлага иновативна мярка, с която вместо да замърсява околната среда, старото олио да помогне както за борбата срещу енергийната криза, така и за намаляването на въглеродните емисии. А именно - олиото да стане разрешено за употреба като гориво.
 
След оспорвани дебати, предложението беше прието от Сената с 341 гласа "за", 116 "против" и 21 "въздържали се". Това отваря и нова ниша в бизнеса и вече има компании, които правят гориво от олио.
 
"Взимаме го такова, каквото е, а след това го филтрираме и преработваме ето тук", обясни Мийар Мишел, генерален мениджър на компания за иновации.
 
След преработка, от 10 литра старо олио се получават 8 литра гориво, което пък отделя до 90% по-малко вредни газове от дизела.
 
"Това тук е нефилтрирано олио. Съдържа остатъци от храни. Ето това пък е готовият ни преработен продукт - вече е гориво, което може директно да сипете в резервоара си", обяснява Мишел.
 
След като одобриха мярката, депутатите в Сената се пошегуваха, че предпочитат да са зависими от ресторантите, вместо от държавите, които имат богати залежи на петрол. Единственият минус - докато шофирате, може да ви се приядат пържени картофки.
 
Източник: БНТ1
 

Как се прави хартията?

 

Ръководство стъпка по стъпка за нашия процес на производство на хартия

 

Прочетете ръководство, в което стъпка по стъпка е описан процесът за производство на хартия от рециклирани влакна, включително как хартията се изсушава, навива и как се подготвя пулпът.

 

Стъпка 1: Нашият процес за пулп и хартия

 

  

Хартията за рециклиране се смесва с обработена вода и след това се разбърква в огромна вана от неръждаема стомана, наречена пулпер, за да се получи суспензия на влакната. Замърсяванията се премахват с помощта на множество сита, за да се гарантира, че произвеждаме само висококачествена хартия, която може да се използва за производство на опаковки с изключително стабилни показатели.

 

Процесът на производството на пулп и хартия е важен за намаляване на отпадъците. Пулпът е вторичен продукт в производството на хартия и нашият процес води до висококачествени резултати, без да вреди на околната среда.

 

Стъпка 2: Разтваряне на хартиени влакна

Нашите машини за хартия отстраняват водата от разтвора от влакна. В началото на процеса на производство на хартия разтворът се състои приблизително от 1% влакна и 99% вода. Чрез това разтваряне на хартиените влакна във вода можем да получим тънка, еднородна хартия.

 

Стъпка 3: Ситова част

 

  

В мокрия край на машината за хартия е разположено напускното устройство, което разпределя равномерно воднистата струя. Течността пада върху ситото или образува тъкан. Под ситата фолиата (накратко от хидрофолио) премахват водата и подобряват еднородността на влакната, като гарантират, че влакната се сплитат заедно в стегната плоскост.

 

Ситото преминава през смукателните кутии, които изсмукват водата и оставят мек слой пулп, от който се образува хартиеният лист, наричан още хартиено платно. Към този момент ситото е пропътувало 30-40 метра. Водното съдържание се намалява до 75-80% само за няколко минути и хартиеното платно губи своя воднист блясък.

 

Стъпка 4: Пресова част

 

    

В следващия етап на отводняване хартиеното платно преминава през последователност от пресово-смукателни валове, които изстискват водата от пулпа. Налягането компресира влакната, така че да се образува плътен гладък лист. На този етап съдържанието на водата е намаляло до около 45 – 55%.

 

 

Стъпка 5: Как се изсушава хартията

 

  

След това хартиеното платно преминава през затворено пространство, съдържащо поредица от сушилни цилиндри. Те се нагряват до 130°C, с помощта на гореща пара, за да се гарантира степен на изсушаване 80 – 85%. Сега върху хартията се нанася мокър разтвор за оразмеряване, за да се нанесе тънък слой скорбяла на повърхността.

 

Скорбялата допринася за здравината и слепването на влакната в листа хартия. След като се приложи оразмеряването, хартията преминава през друг набор от нагрявани цилиндри за сушене. Като цяло хартиеното платно може да пропътува 400 метра до сухия край. В процеса ще загуби приблизително 93% от водното си съдържание.

 

Стъпка 6: Завършване на хартия

 

   За да се придаде на картона гладка и лъскава повърхност, която е оптимална за печат, хартията преминава през набор от гладки ролки, които могат да бъдат твърди или меки, с които тя се притиска и така се заглажда повърхностния слой на хартията.

 

Стъпка 7: Контрол на качеството в реално време

 

   Производството на висококачествена хартия зависи от това дали се поддържа изключително строг контрол върху променливите в производствения процес. Листът хартия се проверява в реално време от автоматично измервателно устройство, което засича дефекти.

 

Стъпка 8: Навиване на хартията

 

   След приключване на 500-метровото си пътуване хартията излиза от машината за хартия и автоматично се навива на специален вал, наречен тамбура, който може да тежи до 60 тона и да достига над седем метра дължина. Тамбурата се повдига с кран до близкостоящо съоръжение за навиване, където хартията се развива и се реже на по-малки ролки според заявките на клиентите, а след това се етикетира за транспортиране.

 

Стъпка 9: Тестване на хартията

 

 

Проби от хартията се предоставят редовно на нашите лаборатории за контрол на качеството, за да се гарантира, че хартията ни е с възможно най-високо качество.

 

Ангажимент за качество в производството на хартия

Гордеем се с производството на висококачествена хартия, като използваме иновативни, водещи в индустрията решения. Нашият процес за производство на хартия е в основата на това.

 

Източник: DS Smith

Най-големият проект за улавяне на въглерод в Обединеното кралство ще превърне

40 000 тона CO2 в сода за хляб

 

 

Tata Chemicals Europe откри първия в Обединеното кралство завод за улавяне и използване на въглероден диоксид в индустриален мащаб.

 

Инсталацията ще улавя 40 000 метрични тона въглероден диоксид всяка година – еквивалентно на премахването на над 20 000 автомобила от пътищата.

 

Инвестицията от 24 милиона щатски долара (20 милиона британски лири) е завършена от базираната в Обединеното кралство, Tata Chemicals Europe, един от водещите европейски производители на натриев карбонат, сол и сода за хляб, и те очакват това да намали въглеродните им емисии с повече от 10%.

 

Проектът ще помогне за отключването на бъдещето на улавянето на въглероден диоксид, тъй като демонстрира жизнеспособността на технологията за премахване на въглероден диоксид от емисиите от електроцентралите и използването й в производствени приложения от висок клас.

 

За първи път в света въглеродният диоксид, уловен от емисиите от генерирането на енергия, се пречиства до хранителен и фармацевтичен клас и се използва като суровина в производството на натриев бикарбонат (сода за хляб), който ще бъде известен като Ecokarb®. Този уникален и иновативен процес е патентован в Обединеното кралство с допълнителни патенти, които се очакват в ключови територии по света.

 

Ecokarb® ще се изнася в над 60 страни по света. Голяма част от изнесения натриев бикарбонат ще се използва при хемодиализа за лечение на хора, живеещи с бъбречни заболявания.

 

Ще се използва и за основни предмети като стъкло, перилни препарати, фармацевтични продукти, храна, храна за животни и при пречистване на вода.

 

Инсталацията за улавяне на въглероден диоксид, която беше подкрепена с безвъзмездна помощ от £4,2 млн. чрез Програмата за енергийни иновации на Департамента за бизнес, енергетика и индустриална стратегия на Обединеното кралство („BEIS“), бележи важна стъпка към устойчиво производство, което ще накара Tata да направи нетно нулев натриев бикарбонат и един от продуктите с натриев карбонат с най-нисък въглероден отпечатък в света.

 

„Завършването на инсталацията за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид ни позволява да намалим нашите въглеродни емисии, като същевременно осигуряваме доставките си на въглероден диоксид с висока чистота, критична суровина, която ни помага да увеличим износа на нашите продукти от фармацевтичен клас по целия свят“, казва Мартин Ашкрофт, управляващ директор на Tata Chemicals Europe. 

 

„С подкрепата на нашата компания майка, Tata Chemicals и BEIS, ние успяхме да изпълним този изключително иновативен проект, позволявайки на нашите операции в Обединеното кралство да направят важна стъпка в нашето пътуване за намаляване на въглеродните емисии. От 2000 г. сме намалили нашия въглероден отпечатък с 50% и имаме ясна пътна карта за намаляването му с 80% до 2030 г.“ 

 

Източник: GoodNewsNetwork

Китай произведе първия си биокеросин

2022-07-01

 

  

Водещият производител на петрол в Китай „Sinopec“ заяви, че е приключил успешно първото пробно производство на биокеросин в страната.

 

„Sinopec Zhenhai Refining and Chemical“ е генерирал около 606 тона от екологичното гориво, част от което ще бъде доставено на авиокомпаниите.

 

Биокеросинът се произвежда от възобновяеми ресурси като отпадно олио за готвене, животински и растителни мазнини. В сравнение с традиционното авиационно гориво, новото може да намали въглеродните емисии с над 50% или повече през целия цикъл на обслужване на самолетите.   

 

Според статистиките, ако Китай замени сегашния си авиационен керосин от около 30 млн. тона с биогориво, може да намали годишно с около 55 милиона тона емисиите си от въглероден диоксид.

 

Източник: CRI online

Машината за трошене на стъклени бутилки и буркани

 

 

Организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки изграждат и развиват системи за разделно събиране в общините. Голяма част от отпадъците се генерират в търговските обекти, които имат задължение сами да организират разделното събиране и оползотворяване на отпадъците от дейността си.

 

Ние в Еко Партнърс България АД се стремим да предлагаме най-изгодните и най-качествените услуги за бизнеса, както и да създаваме модерни и ефективни решения за подобряване на разделното събиране на отпадъци. За тази цел разработихме машина за трошене на стъклени опаковки, с помощта на която събираме и рециклираме стъклото от заведения и други търговски обекти.

 

С тази иновация на българския пазар улесняваме заведенията в тяхното задължение да събират разделно отпадъците си. Ние не просто предоставяме машината безвъзмездно, а осигуряваме и извозването и рециклирането на натрошеното стъкло. Компактните размери гарантират удобство за търговските обекти, а натрошавайки празните бутилки, заведенията пестят място и по още един начин гарантират на посетителите си качеството на предлагания алкохол. Предварителното натрошаване на стъклото пък оптимизира разходите и намалява емисиите при транспорт до рециклиращото предприятие, както и улеснява процесите по рециклиране.

 

Машината е сертифицирана за безопасност и е снабдена със съвременен софтуер, разработен от нас. Данните от работата на всяка машина са достъпни за Еко Партнърс чрез онлайн портал. В него следим за количествата натрупани стъклени отпадъци, което позволява по оптимален начин да организираме извозването на стъклото. Системата осигурява незабавна индикация при евентуални повреди на уреда и активира множество защити.

 

Най-важните и интересни характеристики на машината за трошене на стъклени бутилки и буркани, както и на услугата, която предлагаме, можете да видите в кратката ни презентация, като кликнете върху картинката или тук.

 

Китай свърза първото си хранилище на енергия

от сгъстен въздух в солна пещера с енергийната мрежа

 

 

В четвъртък Китай свърза съхранената чрез сгъстен въздух енергия в солна пещера към енергийната мрежа на гр. Чанджоу, провинция Дзянсу.

 

Солната пещера се намира на около 1000 м дълбочина и е с размерите на около 105 плувни басейна. Капацитетът на хранилището достига 300 000 киловатчаса електроенергия, което може да задоволи нуждите на 60 000 домакинства за един ден.

 

През последните години Китай усилено търси повече комерсиални приложения на технологиите за съхранение на енергия.

 

Източник: CRI omline

 

Китай ще финансира с преференции  проекти за зелена енергия

 

 

Зеленото е ново червено в Китай. Централната банка на страната представи нова програма за кредитиране, която според оценката на експертизата може да доведе до близо 1 трлн. долара годишни инвестиции в проекти, свързани с чиста енергия. Това е по-смела политика от западните страни, а също така и находчив начин за справяне с дилемата на стагфлацията - повишена икономика и висока инфлация, съобщава Reuters.

 

Китайската народна банка (КНБ) одобри плана, според който ще отпусне до 60% от стойността на заеми, които са свързани със зелената енергия. Лихвата ще бъде 1.75%, което е значително по-ниско от средната за страната - 2.2%. Освен това компаниите, които искат да използват устойчиви горива, да инвестират в печалбата за енергийната ефективност или в иновациите в сектора, ще получите приоритетно обслужване от банките.

 

Изчислението на консултантската компания Huatai Securities е познато, че планът може да доведе до покачване на брутния вътрешен продукт (БВП) с 2 пр. пункта на годишна база. От фирмата също така очакват, че инвестирате в зелените проекти може да достигне около 6 трлн. юана годишно.

 

Това е втора програма, която КНБ предприема през последните десет години. През 2014 г. тя започва да се финансира на местни общини, които да разпределят парите между различни "бедни квартали" в малките градове. Програмата води до неочаквани вдигане на цените на недвижимите имоти, но и повишаване на стандарта на живота. Този път към централната банка на другия подход, като парите ще бъдат предоставени на местните финансови институции при одобрението на кандидата за кредит. Освен това ще се изисква информацията на банките за тези заеми да бъде публична, а кредитът - обезпечен.

 

Китай, който е най-големият промишлен замърсител, ще бъде поставен за цел да достигне ненулеви емисии до 2060 г., но преди това до 2030 г. те ще нарастват. Растежът на китайската икономика се забавлява тази година заради голямото повишение на енергийните цени. В резултат на енергийните предпоставки и ограниченията за доставка на характеристиките на "стагфлацията" станаха по-очевидни и може да ограничи възможността за краткосрочна политика, смятат анализаторите на американската банка Citi. Производствената инфлация достига най-високото ниво от 26 години, като това е причината за дейността на предприятието да спадне за втория пореден месец през октомври. Няколкото регулаторни промени, които управляват наложи в различни сектори, сред които технологичните и образователните, също имат своето отражение върху икономиката.

 

Източник: Капитал

Българи създадоха  тетрадка за многократна употреба

 

 

Създателите на иновативната тетрадка за многократна употреба обичат природата и това ги подтиква да я създадат.

 

Това е многократно използване, екологично, ако сбъркате нещо, можете да изтриете с гума или гъба, а листовете могат да се пренареждат. Всичко това е довело и до отличаването на компанията като Иновативно предприятие на годината в категория "Зелена иновация".

 

Създателите на тетрадката са Пламен Иванов и Здравко Ботушанов, които от години се занимават с геймификация.

 

„Искаме да направим продукт, който е еко, зелен. Забелязахме, че има много тетрадки и тефтерчета, които се използват от бизнеса и се изхвърлят след. Затова искахме да създадем тетрадка или планер, който може да използва до безкрайност“, разказаха в студиото на радио София създателите на тетрадката.

 

Те добавиха, че сайтовете са изработени с изключително тънък слой целоулоза, което ги прави по-екологични от обикновените пособия за водене на записки. Като средство за многократна употреба, драстично намаляване на нуждата от купуване на голям брой хартиени тетрадки, казват създателите.

 

Източник: БНР Новини

 

 

ИКЕА в синхрон с природата

 

Знаете ли, че 8 от 10 души признават, че хората са за изменението на климата, а 2/3 от тях са загрижени за това? Това са част от изследванията от изследването за нагласите на хората към климатичните промени, което ИКЕА провежда. От компанията искат да разберат какво мислите и чувствата на хората за промяната на климата, каквито действия предприемат и как ИКЕА може да ги подкрепи, за да живее природосъобразно. Стъпвайки на тези резултати, брандът стартира глобалната кампания за промяна на малките стъпки към по-малките стъпки, които се съдържат за опазването на природата.

 

Много от продуктите на ИКЕА са създадени за регулярни ежедневни действия на всеки един от нас за опазване на околната среда - за пестене на енергия, вода, намаляване на отпадъка вкъщи. ИКЕА също така ще обнови от избора на продукти за проектиране, че може да се ремонтира, да се използва многократно и да се рециклира. ИКЕА предлага например смесители за баня и кухня със специална функция за пестене на вода и електроенергия.
 

 

Източник: сп. Жената днес април-май 2019 г

Енергия от дърветата на вятъра

 

 

Иновацията на енергията от възобновяеми източници, наречена „дърво на вятъра“, съдържа „списък“, които действат като малките вятърни турбини за производство на електроенергия. Дърветата на вятъра на тази картина бяха показани на конференцията по климата COP21 през декември 2015 г.

 

Дори, ако сте енсиазирани от стойността, да се увеличите до възобновяемата енергия и да се набави необходимостта от изкопаване на горивата, които променят климата, е малко трудно да се свикне с възможността на големи ферми в индустриалните ветрогенератори. Някои критици смятат, че извисяващите устройства са често шумни или твърде грозни и обезобразяват всеки пейзаж или крайбрежие. Има опасности, че турбините представляват смъртоносна опасност за мигриращите птици, които биват засмуквани от перките им.

 

Ето защо иновативното устройство за вятърна енергия, създадено от френската компания New Wind, е доста готино. Arbre à Vent – ​​“вятърното дърво”, на френски език, на New Wind – изглежда като дърво, с височина 2 метра, поради което висят забавно изглеждащи листа, сакаш са нарисувани от Салвадор Дали. Но тези листа са всички малки микро турбини, в които роторният магнитен движи перка в силовата верига. Всяко дърво съдържа 72 турбини, проектиране за улавяне на енергията от минимален вятър. Устройствата акумулират и съхраняват електричество, така че , в крайна сметка, се превръща в киловати.

Ето един близък поглед на турбините в действието тук .  

Всяко дърво на вятъра има потенциал за генериране на около 3,1 киловата енергия. Това е малка сума в сравнение с промишлените ветроенергийни паркове, но не искате да търсите да имате един от тези големи във вашия двор. Малка версия на дървото на вятъра, напротив, може да се побере добре между барбекюто и детската люлка. Човек дори може да си представи една малка версия, заема мястото на ветропоказателите на къщите.

„Градският вятър не е много силен, но е много бурен,” каза годината инженер Джулия Ревуз от New Wind. Тези турбини се нуждаят от малко вятър, за да започнат да произвеждат около 3 киловата енергия, които биха могли да спрат и осветят един малък дом или да заредят електрическата кола.“

В Париж има инсталирани две вятърни турбини в Айфеловата кула.

Източник: Зелен Свят

Превод от английски – Нина Жишева

Pike Research: Над десетократен ръст на пазара на софтуера и услугите

за управление на въглеродните емисии до 2017 г.

 

Северна Америка ще се включи като лидер в пазара на софтуера и услугите

за управление на въглеродните емисии до 2013 г.

 

Много фирмени търсещи начини за ефективно и ефективно измерване на отделните от техните въглеродни емисии, както и за тяхното намаляване, за да се изпълнят правителствените изисквания, лични програми за устойчиво развитие и индустриални инициативи. Скорошен доклад на Pike Research показва, че световният пазар на софтуера и услугите за управление на въглеродните емисии ще се увеличи от $384 милиона. през 2009 г. до $4,3 млрд. до 2017 г., което представлява среден годишен ръст от над 40%. 

 

Клинт Уийлок, управителен директор на компанията, отбелязва, че управлението на въглеродните емисии и развиващата се област и вече се наблюдава конкуренцията между „новаците“ и се установява на сценари на играчи, сред които са големи софтуерни компании и доставчици на ИТ услуги. Някои организации дори се опитва да доставя на потребителите си инструменти на ниска цена или дори безплатно. Компаниите, които се занимават с управлението на CO 2 , които е добре да се следят отблизо през следващите години включват Accenture, PwC, Deloitte, Hara, PE International, HIS, Symantec , CA, IBM, SAP и SAS.


Pike Research прогнозира, че Северна Америка ще бъде лидер в пазара на софтуера и услугите за управление на въглеродните емисии до 2013 г., въпреки че в момента Западна Европа е на първо място. Почти 80% от глобалната индустрия за управление на CO 2  ще бъдат представени от компании от Северна Америка и Западна Европа.

 

COMPUTERWORLD

20 ЯНУ 2010г

 

ХИДРОЦЕНТРАЛИ

 

Китайската компания Grid Corp. ще инвестира 5,66 млрд. долара в изграждането на пет хидроцентрализа съхранение. Страната иска да облекчи електрическата система на фона за натискане на Пекин за повишаване на потреблението на чиста енергия. Инсталациите могат да се използват като резервоари, когато търсенето е ниско и да генерира енергия, когато потреблението се увеличава. Разположени в различни провинции на Китай, петте централни ще имат общ капацитет от 6 гигавата (GW) и се очаква да бъдат свободни до 2026 г. Инсталирайте не само ще увеличите икономиката в дългосрочен план, но също така ще играете важна роля за увеличаване на делата за чиста енергия и ще допринесете за стабилна и ефективна модерна енергийна система, заявена от вътрешното дружество. Държавната компания разполага с 19,23 GW помпено-акумулиращи водноелектрически съоръжения и 30,15 GW в процес на изграждане.

 
Източник: Reuters

 

5 ГРЕШКИ НА ПРОХОЖДАЩИТЕ ЗЕЛЕНИ КОМПАНИИ

 

Да имате зелен бизнес във времето е добре. Загрижеността за околната среда създава положително отношение към бранда ви, облагородява ценностната система на служителите ви, също така се подобрява печалбите, най-малкото, защото потребителите са готови да похарчат повече пари за “зелени продукти” . Обаче зеленият бум от нароили се компанията рискува да изпълни тази положителна тенденция, тъй като като твърде много от тях побърза да „стан зелени“ без да обърне внимание на нужните детайли, на стратегията си, както и на крайната цел, която иска да постигне. В тези си усилия те допускат грешки. Ето кои са 5те най-често допускани в опита им да станат зелени:

 

1. Убедено, че превръщането на една компания в “зелена” коства много пари

Много компании се притискат да въведат критериите в своята работа за защита на околната среда, така че като смятат, че преминаването на „на зелено“ ще им коства много средства. Доколкото това е истина за някои ( източници на възобновяема енергия ), това има много добре, където се преобразува в един примерен бизнес в отговора към околната среда на всеки спестяващ пари. Съвсем малките нововъведения могат да отразяват драстично снижаване на някои разходи. Например, преминаване от хартиен към електронен вариант на комуникация с клиентите или намиране на начини за повторно използване или рециклиране на материали. Устойчивото развитие се изразява в това да направим основния ресурс по-ефективен, орязването на излишно е добро не само за природата, но и за бизнеса.

 

2. Подценяване на цената на клиентите за търсене на истински зелени продукти

Най-голямата уловка за всички хора, които са решили “да станат зелени”, е подценяването на критичното мислене на клиентите и способността им да усетят фалша. Само защото продуктите ви се предлагат в ярко зелени опаковки, се използват като „еко“ и „органичен“ върху тях, не означават, че имат такъв ефект върху околната среда и вашите клиенти лесно могат да разберат това. Бъдете подготвени и очаквайте вашите продукти, за да разгледате „под лупа“, клиентите да четат подробно съдържанието на етикета, да задават въпроси и да търсят информация за тях в мрежата, както и да ги свържат с други подобни продукти на вашите конкуренти. Ако наистина няма нищо „зелено“ в продуктите ви, това сте си труда да рекламирате и предлагате като например. Това само ще навреди на репутацията и бранда, който налагате.

 

3. Помислете дали опаковките в бежово, думи като “еко”, както и зелено листо в логото ви са това от което се нуждаете

Традиционните “зелени” символи вече са доволно изтъркани, макар и да са разпознаваеми от хората. Това е така, тъй като като всяка компания налагаща подобен бранд днес се опитва да заложи на явните символи, които да привличат вниманието от първия поглед, но това би било добра рекламна стратегия , ако продуктите не бяха болшинство. Този празен символизъм вече не е нужен, тъй като като не носи конкретно послание. По-доброто бизнес решение би могло да се отличи с уникалната марка, като отделете повече време, за да предадете своето послание на клиентите си, използвайки етикетите, текста, опаковката и стратегически маркетинг.

 

4. Не надценявайте вашите клиенти

Точно на предните две точки е да прочетете, вашите клиенти имат необходимото време и интерес, за да инвестирате обратно в проучването и осмислете вашата „зелена“ стратегия и каквото предлагате с нея. Както казахме в точка 2, клиентите ви не са глупави, но те също имат свой собствен живот и не трябва да закупуват часове наред, за да анализирате продуктите ви. Ако вие не маркетирате активно и не разбирате вашата зелена стратегия, никой няма да разбере за вас. Не разчитайте, че след като бизнесът ви се занимава с “правилното нещо”, това хората ще намерят по естествен път, ако не го маркетирате и рекламирате правилно. Това просто няма да се случи.

 

5. Убеждението, че докато не включите 100% от бизнеса си в зелен няма смисъл да привлечете вниманието върху „зелените“ инициативи, които развиват

Това е проблем, който ще забележи всички повече и повече на пазара. Много компании, които разработват и предлагат зелени и отговарят на околната среда, не се притискат да го заявяват, без да се използват, че ще бъдат показани за фалшиви. Много важно е да се види усилията ви в тази посока, по-малко от някои да ви обяви в мрежата за фалшива компания. Това като всеки може да публикува за вас каквото пожелае, вие трябва да имате необходимата прозрачна политика и солидна зелена стратегия. Ако това е, вашите поддръжници ще ви подкрепят и лесно ще оставите зад гърба си интернет хейтъри и тролове. Пазете се и от другата крайност – да бъдете напълно прозрачни, което може да доведе до неверни твърдения за подуктите ви. Това вече е със сигурност ще бъде доброто отношение на клиентите и ще се върнете във изходната позиция.

 

Тайван - умно и зелено

 

Дрехите на бъдещето –

рециклирани фотоволтаици и полупроводници

 

Обществената библиотека в парка „Бейту“ в тайванската столица Тайпе е първата зелена библиотека в страницата. Футуристична дървена структура, чийто умен покрив събира и филтрира дъждовна вода, а слънчевата енергия превръща в електричество. Сградата е в пълна хармония с прекрасния парк, наред който е издигната. Тя се появява през 2006 г., предизвиквайки заслужено голям интерес, а днес вече е само една от много зелени и умни постройки, с какъвто Тайван може да се похвали.

 

В една друга подобна сграда в Таоюан, в Северозападен Тайван, се произвежда най-зеленият шампоан за коса на планетата. Той се прави от кафеени зърна без сулфати и парабени и освен това на концепцията „Дърво в бутилка“. Тази идея е история с неочакван край. Бутилката за шампоана се изработва по щадяща природата технология от остатъчна утайка от кафе, доставена от „Старбъкс“. След като шампоанът свърши, вместо да бъде извършена, празната бутилка се заравя в земята. Разпада се, превръщайки се в тор за трите семена, които през цялото време се спотайват в малък контейнер на дъното и от тях израства поне едно дърво. O'rght е шампоанът, който „Тесла“ ще ви подари, ако си купите тяхна кола.

 

 

Gogoro е друг от зелените хитове на Тайван. Това е компания, която продава не просто електрически скутери, които са съвместими с личния смартфон на собственика, но и цялата мрежа от услуги. Можеш да си заредиш или вземеш назаем вече заредена батерия за електроскутера от кварталния супермаркет. Няма газове, няма отпадъци.

 

В Тайван като че ли има обсесия на тема спестени въглеродни емисии.

 

Дори писоарите в небостъргача „101“ в Тайпе работят с филтрирана дъждовна вода.

 

Канализационната система на страницата е с 91% покритие.

 

Това е страна, в която най-изненадващо няма кофи за боклук. В това време навсякъде е удивително чисто. Как става това? Боклукът в Тайван се събира толкова точно, че няма нужда от кофи за боклук на улиците. Хората сами редуцират нещата, които изхвърлят, защото всички материали подлежат на рециклиране, а от това се изкарват пари. Защо да хвърляме пари на улицата, казват си тайванците В това време трябва сами да закупите торбите с различен цвят за разделното събиране на боклука, който въпреки цялото сортиране е останал и трябва да се изхвърли ли при определянето на тези пунктове. Така с работното усилие на всеки гражданин в тази страна е решен проблемът с битовите отпадъци. Но Тайван има амбицията да реши много по-големи проблеми. Както свои, така и чужди. До 2025 г. страната се надява да бъде свободна от ядрена енергия,

 

Искам да помогнем на други страни като Соломоновите острови, които могат да бъдат заплашени от глобалното затопляне, за да спечелят високоиндустриализираните държави като нашата, казва Лий Ингюан - министър на Администрацията за защита на околната среда, което скоро ще бъде обособено в екоминистерството.

 

Допреди 30 години Тайван е фокусиран главно в бизнес изхода, индустриализацията и главоломно разтягащия брутен вътрешен продукт, но със забогатяването на страната идва и въпросите. Дали парите са всичко? Ако съсипем мястото, на което живеем, какъвто ще е смисълът? Не е ли добре да оставим на бъдещите поколения това, което наследихме от нашите деди - един чудно красив остров насред океана? Днес неуките земеделци и бедните рибари отдавна ги няма. Това е държава с 98,5% грамотно население и процъфтяващата средна класа, в която толерантността е издигната в култа (първата страна в Азия, разреши еднополовите бракове), където 30% от депутатите са жени. По отношение на качеството на живота Тайван е в челните позиции в годишните световни класации.

 

Цели институти, университетски центрове и мозъчни тръстове в страницата са се посветили на зеленото бъдеще и възобновите енергийни източници.

 

Островът е на първо място в света по рециклиране на пластмасови бутилки и утайка от кафе и съответното производство на продукти от тях.

 

По време на Световното първенство по футбол в Бразилия през 2014 г. 10 отбора играха с екипи, в Тайван от рециклирани полимери.

 

И това е само началото. Тъй като както става ясно от живота на бъдещето, облечете се в предишната си били пластмасови бутилки и полупроводници и фотоволтаци.

 

В Тайчунг, Централен Тайван, компанията GET Green Energy е специализирана в рециклирането на соларни панели. Собственикът на фирмата Ли Лонгджин твърди, че прави милиони от най-голямата лъжа на сегашното време - слънчевата енергия. Ли нарича лъжа не самата слънчева енергия, а бизнеса с нея и наложеното схващане, че това е еко.

 

 

Соларните панели имат срок на годност, който периодично се изчерпва и трябва да бъде подменен с нови. Веднъж излезли от употреба, те се превръщат в неизползваем боклук, който замърсява природата.

 

В соларните панели няма нищо екологично, но затова има силиций, което много ме интересува, казва бизнесменът.

 

Компанията му рециклира стари фотоволтаици, преобразуващи ги в най-различни неща. Има и други фирми, които се занимават с рециклиране на соларни панели. Никой обаче засега не може да направи като него. Пълно рециклиране, безотпадъчна технология, от която се получава изолираща, противоалергична и антибактериална суперматерия, наподобяваща уникалните качества на козината на полярните мечки.

 

Включително и с добра защита срещу радиацията.

 

Технологията на Ли е тайна, но в общите линии това, което се случва със старите панели, е, че те се редуцира до суспензия, от която се отделя силиций с чистота, каквато не се среща в природата - 99,99%. Той се използва при изработката на литиеви батерии и в нанотехнологиите. Но това не е краят на приключението. След химическата реакция силицитът става натриев силикат, след силициев диоксид и участието на три други компонента се получава няколко многофункционални прах. Нека го наречем „Пудрата на Ли“. Концентрирани пелети РВТ полиестер карат вълшебния прах да се включи в бяла пухкава материя. От нея правят дрехи, обувки, спортни и домашни артикули... Каквото остава, се рециклира отново и отново... Никакъв остатъчен материал не излиза извън връщането на Лин Лонгджин.

 

Колкото повече се налага илюзията за екологичната слънчева енергия от фотоволтаици, толкова добре за мен и компанията, казва Ли.

 

Догодина ще отвори първата си фабрика за рециклиране в Европа, но няма никакво намерение да се пробва на необятния китайски пазар.

 

Не и преди да съм направил поне 2 милиарда долара и да привличам много сериозни акционери, които ще гарантират сигурността в Китай, казва Ли.

 

Той не иска с него да се случи както с всяка друга технологична компания, отишла там. След две-три години те превземат отвътре и от собственика ставаш техен служител. Ли Лонгджин не иска да бъде агне сред вълци. Засега не му се и налага, защото плановете на властта в Тайван за отказване от ядрената енергия до 8 години и постепенно преминаване на остров към „зелена“ енергия, инсталирайте слънчеви панели върху повече от един милион покрива, ще му гарантира бляскаво бъдеще от силициевите отпадъци .

 

 

МАГИЧЕСКИ ГАЙКИ

ПЕСТЯТ 260 ТОНА МЕТАЛ

 

Валтер Феес печели по 2 евро на тон от камъни

втора употреба, които правят от… строителни отпадъци

 

В германската провинция Баден Вюртенберг има много индустрии. Всяка се бори не само да оцелее, но и да продава по-евтино. Като пример дават компанията Hewi, която спестява 260 тона метал годишно от производството на „магически“ гайки.

 

 

Това са гайки, чиито външни страни са с минимална кожа. Така страна по страна - ето ти спестени 260 т материал годишно. Иновацията е усъвършенствана за технологиите, свържете се с околната среда.

 

Всяка уважаваща себе си си се стреми да намери своя начин да използва суровините, които ползват. Оттук - и енергията, необходима за вашето производство.

 

Ако на някои им трябва време, за да разберат стратегията, на други им отнема повече време, за да я осъществят. Или по-точно да осъществят това, в което са вярвали от самото начало. Такъв е случаят с Валтер Феес и семейната компания, която носи името на фамилията.

 

Началото е положено от родителите му, които преди 60 г. са имали съоръжения за екстракция на подземни изкопаеми и малка строителна компания. После дойде идеята за рециклиране на строителни отпадъци. 19 години струва на Феес-младши, за да бъде окончателно изградена фирма за пълно рециклиране на строителни отпадъци.

 

Когато най-после преди 7 г. успели, на сегашния терен на фирмата нямало нищо. Сега FEESS е смятана за единствената по рода си фирма в Германия, която почти всеки грам строителен бокс се прави на нов строителен материал.

„90-годишната ми днес майка не вярваше, че ще стане. Каза ми: „Синко, това предприятие е обречено на провал, ще фалира.“ Не искаш да се захващам с него. Но аз не я послушах“, усмихва се Валтер Феес.

 

Философията на изграденото от него е проста, а технологията следва - всеки строителен бокс, който идва от 60-километровия периметър на Щутгарт, може да се използва отново чрез измиване, чрез отсяване, чрез ръчно разделяне и преработване. Тук се намират около 300 операции, само и само да се използва строителният отпадък отново.

 

Преди било лесно - отпадъкът бил вземан и изхвърлян. „Но Германия е малка страна, няма къде, мястото свърши, поради потърсихме начин да рециклираме материала“, казва от FEESS.

 

Така преработват 800 000 тона строителен отпадъкгодишен.

 

„90% от строителните отпадъци, докарвани във FEESS, се връщат отново в икономиката като нов строителен материал. Ние искаме това, които излизат от икономиката, да се върнем отново в нея“, казва простичко главният технолог. И гордо съобщавам, че от рециклирания отпадък произвеждат 25 тона материали годишно.

 

Цикълът е почти затворен – заплаща се от клиентите, които искат да изхвърлят строителни материали си отпадък, а след това искат да купят строителни материали по ниски цени. Ако клиентът е един и същ, той купува стария нов рециклиран материал с отстъпка.

 

„Ние даваме на камъните втори живот!",  казва Франк Хуберт, който отговаря за продажбата във FEESS. Иначе се казва - произвеждат камъни втора употреба!

 

Ако цената на нов материал е между 8 и 10 евро за тон, материалите втора употреба, които предлагат фирмата, са 6 евро на тон. Битката за 2 евро на цял тон не е ли достойна за уважение?

 

Признават, че се нуждаят от политическа подкрепа, иначе всичко ще се буксува. Както виждам, не им е било лесно, но са успели, иначе 19-годишната битка може да стане и по-дълга.

 

Не са недоволни от рамото, което са получили постигнати. 3-4 пъти увеличиха продажбите на рециклирани материали в сравнение с преди 7 г. когато започвали. Но вярват, че може и по-добре. И че бъдещето е тяхно. Мечтаят например да се приеме закон, че там, където може да бъде в строителството, трябва да се използва само рециклирани материали. Вярват, че това ще отприщи като огънат бизнеса им и тогава ще е доста напред в сравнението с конкуренцията.

 

Поради това навреме инвестират. Неотдавна са дали 3,4 млн. евро за миеща машина, например.

 

Усилията им за опазване на ресурсите, за редуциране на размера на добрите площи и за намаляване на транспортните разходи, които имат екологичен и икономически смисъл, са оценени. През 2016 г. компанията получава германската награда за защита на околната среда.

 

Камионите на FEESS, които изнасят строителни отпадъци за рециклиране, могат да видят много строителни обекти край Щутгарт. Включително в новия централен район “Розенщайн”.

„ЗЕЛЕН” ОФИС

 

ЗЕЛЕНИ РАБОТНИ МЕСТА - или как можем да променим начина, по който хората работят, използващи чисти технологии, за да се стигне до разрешаване на кризата с околната среда.

За да спестите енергия и изплакнете емисиите на парникови газове, не оставяйте оборудването в офиса на позиция stand-by, когато не я използвате. Изключете монитора на компютъра си и захранващия кабел на лаптопа си, когато не работите върху тях. Не оставяйте зарядни устройства, които не се използват в момента на включване в контакта, гасете лампите в помещението, които не обитават. Не използвайте асансьор, ако се намирате на нисък етаж и не пускате осветлението на цялото стълбище, ако това не е необходимо. Един от начините да опазим дървесния фонд на планетата е да планираме възможно най-ефективно на хартията. Ако работите в офиса, можете да поставите кутия, в която да оставите хартията, която е годишна за повторна употреба. Ненужната вечер хартия можете да съберете в отделен контейнер, след което да я предадете за рециклиране. освен това, за офисните желаещи биха могли да закупят когато рециклират хартия и картон, а принтерът да използва само това е наистина необходимо, като преди това го настроите да отпечатате двустранно. Използвайте хартия, произведена от рециклирани материали.

 

КОМПЮТЪРЪТ СЪЩО МОЖЕ ДА ПЕСТИ

 

С компютъра може да спестите много емисии парникови газови, като изхранвате енергията му. Това може да се постигне с няколко напълно прости стъпки. Скрийн сейвърът например, поглъща много енергия. Настроите го така, че да се хибернира или просто да се появи черен екран, когато не сте пред компютъра. Освен това, можете да оставите монитора, когато не работите на него и не оставяте компютъра в режим stand-by. С компютъра може да се направи много и чрез дигитализация, т.е. ако съхранявате по-голямата част от информацията си на дигитален носител вместо на хартиен.