ЕКОКОМПОСТ |
Източник: Бейкър, Сара "Наръчник за дома: умения и съвети", София, 2017
Жан Пен (Jean Pain / 1930- 1981) е френски изобретател, който създава биоенергийна система на основата на компостиране. Системата загрява вода до 60 градуса по Целзий с дебит от 4 литра в минута, която се използва за отопление и битови нужди. Дестилира метан (биогаз), който може да се използва за готвене, производство на ел. енергия и захранване на автомобил. Крайният продукт от процеса, който трае между 12-20 месеца (зависи от околната среда), е чист биотор.
Методът на Жан Пен
Посредством метода, 2 членно семейство може да се задоволи повече от енергийните си нужди. Създаване и затваряне с глина на купчина (3 м. височина и 6 м. широка ) с материал за компост от малки клони, листа, треви и др. Сместа се надробява и навлажнява, след което се оставя да преседи 2 месеца. След това с част от материала се пълни стоманен резервоар с капацитет от 4 куб литра (3/4 от него се запълва), който се затрупва с компоста. Херметически затвореният резервоар, намиращ се в центъра на инсталацията и се монтира чрез тръба с друг подходящ за събиране на резервоара за метан. Жан Пен използва метана за готвене и производство на електроенергия. Той също така подхранва лек автомобил. Пенсия, че 10 килограма начален компост ще доставя газ, еквивалентен на един литър бензин.
Отнема около 90 дни, за да се произведе 500 куб. метра газ - достатъчно, за да поддържа две фурни и три газови котлона в продължение на една година. Както и генератор с мощност от 100 W.
КОМПОСТИРАНЕ НА ОРГАНИЧНИЯ ОТПАДЪК
Един от начините да компенсирате количеството на боклука, които отделят дома ви и съответните емисии на парникови газове, е като компостирате органичния отпадък. Това може да стане най-лесно, ако имате двор и съберете органичния отпадък, поставяйки заедно с него слама, листа и клони. Ако не разполагате с двор, можете да се снабдите с някои от малките домашни композитори, които могат да бъдат включени в терасата.