ГМО - генно-модифицирани организми

 

15 ИСТИНИ ЗА ГЕННО-МОДИФИЦИРАНИТЕ ХРАНИ

 

1. Какво са генетично модифицирани организми и генетично модифицирани храни?

Генетично модифицираните организми (ГМО) могат да се определят като организми, чието генетичен материал (ДНК) е променен по начин, който не се среща в природата. Технологията се нарича „съвременна биотехнология“, „генните технологии“, „рекомбинантна ДНК технология“ или „генно инженерство“. Това позволява отделни избрани гени да се прехвърли от един организъм в друг.

 

Тези методи се използват за създаване на генетично модифицирани растения, които могат да се използват за показване на генетично модифицирани хранителни култури.

 

2. Защо се произвеждат ГМ храни?

GM поддържа разработени и разпространени, като се грижи за производителите или потребителите. Например генното модифициране може да се направи на дадена култура по подходящ начин, за да се направи самата култура по трайна или с по-добри хранителни стойности. Първоначално учените GM работят върху факторите на икономиката, които ще бъдат оценени на първо място от земеделските производители, а не от крайните клиенти и консуматори.

 

Една от първите разработки, базирана на генетично модифицирани организми, е целяла подобрение на издръжливостта на реколтата. Генно-модифицираните култури на пазара са насочени особено към повишено ниво на защита от болести, насекоми и вируси, както и повишаване на толерантността към хербицидите.

 

Резистентността към насекомите се постига като към храната, което се произвежда от токсини и се получава от бактерията Bacillus thuringiensis (BT). Този токсин е широко разпространен инсектицид в селското стопанство и е безопасен за хранене. Устойчивостта към вируса се постига чрез въвеждане на ген от дадения вирус, причиняващ образуването на растенията. Резистентност към вируса прави растенията по-малко податливи на заболявания, което води до по-високи добиви. Хербицидната толерантност се постига чрез поставянето на ген, извлечен от бактерията, което предизвиква съпротива на някои хербициди.

 

3. Как се определят потенциалните рискове за здравето?

Оценка на безопасността на ГМ храни за следните фактори:

       

преки ефекти върху здравето (токсичност)

опасност от алергична реакция (алергичност) на
компоненти с вероятност за токсичност свойства
стабилност при въвеждане на
генни хранителни ефекти, свързано с генетичната модификация на
непредвидени ефекти, които могат да произведат от добавянето на ген

 

4. Каква е опасността за околната среда?

Основните проблеми са:

     

вероятността ГМО да се излекува от предварително подготвената и изследванията за него на средата и да се разпространят в отделите популации;
податливостта на нецелевите организми (например насекоми, които не са вредители или животни) към генната модификация на
стабилността на гена
засиленото използване на химикалите в селското стопанство
потенциално вредно въздействие върху полезните насекоми
потенциално ускорено се появява на устойчиви на насекоми
потенциал за създаване на нови патогени
потенциални вредни фактори за биоразнообразието и дивата природа на растенията

 

5. Вредни ли са генно модифицираните храни?

Генно модифицираните храни включват различни гени, допълнени по различен начин. Съветите за това е необходимо да запазите и подходящата безопасност, за да бъдете прегледани и прегледани като частни случаи, а не общото значение. Генерален отговор за безопасността на генно-модифицираните храни няма.

 

Генно-модифицираните храни на международния пазар са преминали през поредните тестове и би трябвало да представляват риск за здравето на здравето. В момента няма доклад за страничните ефекти върху здравето в резултата на потреблението на генно-модифицирани храни от общото население в групите, където те са одобрени. Цялостната оценка за безопасността на генно-модифицираните храни ще се формира в допълнителните продължителни и дългогодишни анализи на дългогодишните рискове и ефекти от ефикасните им.

 

6. Регулация на генно-модифицирани храни

В някои страни ГМ съхраняват все още не са регулирани. Правителствата, които регулират ГМ, съхраняват отделните ресурси, особено при оценката на риска за здравето на потребителите, риска за околната среда, както и контрола и се свързват с въпросите на търговията.

 

7. Кои са генно-модифицираните храни на международния пазар?

Всички ГМ култури на международния пазар са проектирани с една от трите основни черти: устойчивост към насекоми, устойчивост към вирусна инфекция и толерантност към определяне на хербицидите. Всички гени, използвани за модифицирани култури са получени от микроорганизми.

 

рапица – устойчива на определение пестициди

памук – резистентен към някои пестициди

ориз – генетично модифициран да съдържа големи количества витамин А

соя – генетично модифицирана да бъде устойчива към хербициди

захарната тръстика – резистентна към някои пестициди

домати – генетично модифицирани за дълготрайност и издръжливост

царевица – устойчива на определение пестициди

месо и млечни продукти – поради поглъщането на ГМ храни от животни

следните храни: рапично масло, картофи, лен, папая, скуош, грах, захарно цвекло

както и всички храни, съдържащи една от гореизброените храни в състава с

 

8. В кои държави има генно-модифицирани храни?

Водещите световни производители на генно-модифицирани култури в САЩ, Аржентина, Бразилия, Канада, Китай, Парагвай, Индия, Южна Африка. Държавите, чието производство на ГМО е около 1% в Уругвай, Австралия, Мексико, Румъния, Филипини, Хондурас, Колумбия, Иран, Испания, Португалия, Германия.

 

  

„ГЕНЕТИЧНО МОДИФИЦИРАНИТЕ ХРАНИ В БЪЛГАРИЯ - КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ТЯХ”