Природни забележителности

 

За природните забележителности се обявяват характерни или забележителни обекти за неживата природа, като скални форми, скални разкрития с научна стойност, земни пирамиди, пещери, понори, водопади, местонахождение на вкаменелости и минерали, пясъчни дюни и други, които са с изключителна стойност поради присъждане на им рядкост, представителност, естетичност или които имат значение за науката и културата.

 

Природните забележителности се управляват с цел запазване на техните естествени особености и се обявява прилежащата територия, необходима за опазването им. В природните забележителности се забраняват дейности, които могат да нарушат естественото състояние или да намалят естетическата им стойност. Мерки за опазване, укрепване и възстановяване на природни забележителности се допускат с разрешението на Министерството на околната среда и водите се съгласяват със собствени природни забележителности и други заинтересовани лица.

 

По-известни природни забележителности са: Белоградчишките скали, ждрелото на Ерма, Побитите камъни, Чудните мостове, пещерата Бачо Киро, блатото Алепу, Буйновското ждрело, скалният комплекс Вратцата, скалният комплекс Заского при с. Гинци, Софийско и пр.

 

 

  

Конкурс ''Дърво с корен''

 

 

Обявиха за вековни две забележителни дървета на територията на

Държавно горско стопанство-Смолян

 

12 Юли 2022, Вторник

 

 

 

 

 

 

  

Това са Обикновен смърч на възраст около 180 години и Обикновен бук на възраст около 250 години

 

Две  вековни  дървета – Обикновен смърч (Picea abies) на възраст около 180 години, и Обикновен бук (Fagus sylvatica) на възраст около 250 години, са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите.

 

Столетниците се намират в землищата на Смолян и смолянското село Река, в горска територия, стопанисвана от Държавно горско стопанство – Смолян, като предложението за обявяването им за защитени е на директора на стопанството.

 

След публикуване на заповедта в Държавен вестник дърветата ще бъдат вписани в регистрите на вековните дървета.

 

Според Закона за биологичното разнообразие се забранява изкореняването, отсичането, кастренето и чупенето на клони на вековни дървета, както и нараняването на стъблата им и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното им състояние.

 

 

 

Снимка: РИОСВ-Смолян

 

Източник: Патриотичен Десант

 

 

Вековна гора край Старата река вече е защитена, след

борбата до последен дъх на Боряна

 

Вчера, министърът на околната среда и водите Асен Личев подписва заповеди за обявяване на две нови защитени територии - природна забележителност „Остър камък“, община Харманли, и защитена местност „Гората на Боряна“, в землището на село Енина, община Казанлък.

 

  

„Гората на Боряна” е с обща площ 348.417 дка. Тя се намира северно от Художествената гимназия, по поречието на Енинска река, или както е по-позната в района на Старата река. Обект за опазване на крайречната гора и съхраняване на ценни местни видове за българската флора и фауна по поречието на реката.

 

„Гората на Боряна” е с обща площ 348.417 дка. Тя се намира северно от Художествената гимназия, по поречието на Енинска река, или както е по-позната в района на Старата река. Обект за опазване на крайречната гора и съхраняване на ценни местни видове за българската флора и фауна по поречието на реката.

 

 

Това Боряна взема нещата в своите ръце. Тя прекарва десетки часа сама, за да следва какво се случва в гората и да заснеме нужния материал за доказателство за незаконна сеч. По закон за достъп до информация тя получава необходимите разрешителни и започва да изучавате всеки един документ, четете законите и попълвате жалби. Организира и протест в защита на гората, но без успех. Това се свързва с може би най-важния си съюзник Нели Дончева – лесовъд от екипа на WWF.

 

В крайна сметка Боряна успя да се свърже с Басейнова дирекция. По закон е добър, когато има сеч на човека около река, институцията да бъде уведомена, а това не се е случило. Така, след много упорит труд и отказ да се предаде, Боряна успя да прекрати изсичането на дърветата.

 

Заради Боряна Алексиева гората край реката северно от Казанлък я има и днес, но за жалост Боряна вече няма. В края на 2019 г., след тежко боледуване тя напусна нашия свят, а в гората продължава да се върне съпругата й и двете й деца – Илия вече на 13 години и Константин на 7.

 

   
Боряна Алексиева   Семейството на Боряна

 

След смъртта на Боряна, съпругът ì Велчо и Нели Дончева от WWF се борят гората да бъде обявена за защитена местност. „След смъртта ì на не ми се занимавам с друго, освен да бъде неин проводник, да довърша нейните дела.”, споделят Велчо. Годината и половината трябва да се случи - от възникването на идеята, теренните проучвания, събирането и информацията, подготовката и внасянето на предложението, провеждането на законовите процедури.

 

Името на защитената местност идва някак естествено. Гората на Боряна. Тя винаги ще бъде част от тази гора.

 

Снимки на семейството: Добрин Кашавелов, Списание 8

 

Източник: kazanlak.com

 

 

  Блато Алепу
     
Пещера Бачо Киро
     
  Белинташ
     

 

Белоградчишки скали
     
  Богородична стъпка
     
  Божия мост
     
Буйновско ждрело
     
  Пещера Венеца
     
  Вменената сватба (Каменна сватба)
     
  Водопад Варовитец
     
  Прохода Вратцата
     
  Деветашка пещера
     
  Драгоманското блато
     
  Пещера Духлата
     
  Пещера Еленина дупка
     
Ждрелото на река Ерма
     
  Скален комплекс Заского с. Гинци
     
  Геопарк Искър-Панега
     
  Иваниловски водопад
     
  Местност Качула
     
  Езерото Клептуза
     
  Кован Кая
     
  Крушунски водопади
     
  Пещерата Куманица
     
  Пещерата Леденика
     
  Пещера Ледницата
     
  Пещера Лепеница
     
  Скален феномен Лъвската глава и Вълчаново кале
     
  Малопреславско блато
     
  Мелнишки пирамиди
     
  Скален феномен Момата
     
  Пещера Моровица
     
  Връх Мусала
     
  Пещера Орлова чука
     
  Побитите камъни (Дикилиташ)
     
Поморийско солно езеро
     
  Пещера Проходна
     
  Водопад Райското пръскало
     
Седемте рилски езера
     
  Смолянските езера
     
  Водопад Скакля
     
  Скален феномен "Слон ът"
     
  Пещера Снежанка
     
  Птичият залив Тауклиман
     
  Урдини езера
     
  Хотнешки водопад Кая Бунар
     
  Нос Чиракман
     
  Чаирско ждрело
     
Чудните мостове

 

  

Конкурс ''Дърво с корен''