За защитените местности се обявяват територии с характерни или забележителни ландшафти, включително такива, които са резултат от хармонично съжителство на човека и природата; местообитания на застрашени, редки или уязвими растителни и животински видове и съобщения.
Защитените местности се управляват с цел запазване на компонентите на ландшафта, опазване, поддържане или възстановяване на условия в местообитанията, отговарящи за екологичните изисквания на видовете и съобщенията - обект за защита; предоставяне на възможности за научни изследвания, образователна дейност и екологичен мониторинг; предоставяне на възможност за туризъм и за духовно обогатяване.
В защитените местности се забранени дейности, противоречащи на изискванията за опазване на конкретните обекти, предмет на защита.
По-значими защитени местности у нас са: езерото Вая (частично), Ботаническата градина в Балчик, блатото Малък Преславец, Гарванските блата, Дуранкулашкото езеро, островите Св. Иван и Св. Петър, пещерата Елата, местността Иракли и др.
От описаната класификационна схема е отпаднала категорията „историческо място” от стария Закон за защита на природата. От площта на историческите места, обявени до 1998 г. – 12 139 ха, в други защитени територии е отнесена около 63%. Заличени от регистъра на защитените територии са около 37% от историческите места.
През 2003 г. се извършва и прекатегоризира на защитените територии в страната според Закона за защитените територии.
Към 31.12.2006 г. общата площ на защитените територии е 549 927 ха, в това число:
Общата площ на защитените територии в България е увеличена по посока на площта на защитените територии към 1997 г. с 58 708 ха, или нови 0,6% от територията на страната са заети със защитени територии. Увеличаването на площта на защитените територии е принос към устойчивото развитие на обществото на базата на опазване на природата.