Знаеш ли, че ...?

 

ДЕН НА ДИГИТАЛНОТО ПОЧИСТВАНЕ

 

Maya Slavova

В дигиталния свят, подобно на околната среда, има огромно количество боклук. Ненужните имейли, файлове, приложения, дубликати на снимки и видеоклипове са цифрови отпадъци.

 

Тези цифрови отпадъци създават цифрово замърсяване, което продължава да консумира енергия дори когато сме го забравили. Цифровият боклук стои в резервните копия на сървъри, които ни предоставят облачна услуга и продължават да консумират електроенергия.

 

Всяка година интернет и поддържащите го системи произвеждат повече от 900 милиона тона CO2.

 

Глобалните свързани с енергетиката емисии на CO2 са нараснали през 2022 г. с 0,9%, достигайки нов връх от над 36,8 милиарда тона.

 

Според някои изчисления, използването на интернет представлява 3,7% от глобалните емисии, което е еквивалентно на целия въздушен трафик в света.

 

И тази цифра се очаква да се удвои до 2025 г. 

 

Някои проучвания изчисляват, че интернет мрежата ще консумира 20 процента от общата енергия в света до 2030 г.

 

Ако изтрием всички ненужни файлове, приложения, снимки и видеоклипове, ние не само спестяваме огромно количество CO2, но също така удължаваме живота на нашите джаджи, чувстваме се по-балансирани и поемаме контрол над живота си, създаваме нови цифрови навици, и ще бъдем по-ефективни и доволни.

 

Бъдете готини – не подхранвайте глобалното затопляне с дигитален боклук!

 

Намалете своя дял от CO2, присъединете се към Международния ден на глобалното почистване на

 

Източник: Официален сайт на Европейския съюз

 

 

За първи път у нас: БГ учен каза истината как и

защо червено полярно сияние изгря над България

 

 

Димитър Петров  06.11.2023

Под открито и ясно небе снощи в България можеше да се наблюдава с невъоръжено око рядко за нашите географски ширини явление – полярно сияние, което обагри небето в червено. На какво се дължи то обясни Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, цитиран от БТА.

 

От България такова явление може да се види след мощно изхвърляне на коронарна маса от Слънцето, при това ако изригването е било в посоката, в която се намира Земята в момента.

 

След като потокът от заредени частици пропътува разстоянието между Слънцето и Земята, той бомбардира земната магнитосфера и дори я огъва откъм нейната дневна страна. Поражда се геомагнитна буря, която може да доведе до смущения в радиовръзките. Тези частици от слънчевата плазма, които навлизат във високите слоеве на нашата атмосфера, пораждат полярните сияния.

 

В редки случаи – когато процесът е много интензивен, полярните сияния могат да се наблюдават и от по-ниски географски ширини. Интензивността на потока от заредени частици, т.е. на корпускулярната радиация от Слънцето, се оценява по геомагнитния ефект, който тя предизвиква, чрез т.нар. планетарен Kp индекс.

 

Това е балометрична (логаритмична) величина, която може да има стойности от 0 до 9 и се определя от множество наземни геомагнитни станции, намиращи се в северното и в южното полукълбо на Земята. Снощи между 16:45 ч. и 18:45 ч. Kp индексът достигна и леко надмина стойност 8, след което започна да спада. Тези явления се следят с повишено внимание, тъй като не са безобидни. Освен проблемите
с радиовръзките, след мощни слънчеви изригвания и породените от тях геомагнитни бури могат да настъпят аварии в енергийните системи и в кабелните телекомуникационни мрежи на големите държави.

 

Причината е, че в проводниците на електропреносните мрежи се индуцира допълнително напрежение, което може да изкара от строя важни съоръжения. Този вреден ефект е толкова по-силен, колкото по-голяма е общата дължина на електропроводите в енергийния пръстен на дадена страна. В историята не липсват примери за такива проблеми: През 1859 г. при магнитна буря излизат от строя телеграфните линии в САЩ и в Европа.

 

През 1972  г. също при магнитна буря са прекъснати телефонните връзки в щата Илинойс. През 1989 г. 6 млн. канадци в провинция Квебек остават без отопление и осветление след прекъсване на електроснабдяването, пак при мощна магнитна буря. Проблемът е, че докато съвременната електроника и комуникациите стават все по-сложни и по-ефективни, стават и по-уязвими. От друга страна ние все повече разчитаме на тях – вече буквално за всичко. Ако сега се случи подобна голяма авария, негативните последствия от нея ще бъдат много по-големи от когато и да е било преди.

 

Затова логично идва и въпросът за прогнозирането на тези явления. Както и в метеорологията, за геомагнитните бури по-сигурни са прогнозите до 2-3 дни напред. По-дългосрочните прогнози се основават върху периоди от почти 2 седмици, през които една активна зона върху слънчевата повърхност, която е източник на слънчев вятър, е видима от Земята. Това е предвид 27 дневният синодичен период на околоосното въртене на Слънцето, т.е. при взето предвид движение на Земята по нейната орбита около него. От значение е също колко време ще остане активна дадената зона върху Слънцето.

 

Източник: action-bgnews.eu

 

 

 

 

За първи път в България регистрираха гнездо на малък креслив орел с две малки

 

Снимка: Михаил Илиев/ Българско дружество за защита на птиците

 

За първи път в страната ни екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) регистрира гнездо на малък креслив орел с две малки в него. Успешното отглеждане на две малки е изключително рядко явление за този вид – обикновено двойката отглежда само едно. Това е първият документиран случай у нас, съобщиха от дружеството. 

 

Двете млади птици са наблюдавани по време на редовния мониторинг на гнезда на малък креслив орел, изпълняван в рамките на LIFE проект „Земите и горите на орела“. Гнездото се намира в Натура 2000 защитена зона „Батова“ в Североизточна България.

 

Научни изследвания в Централна и Северна Европа показват, че едва 1,5-3,5% от гнездовите опити на вида завършват с две успешно излетели малки. Всъщност две малки се излюпват нерядко, но обикновено по-малкото от двете загива до 10-15 дни след излюпването. 

 

„В момента младите птици са на едномесечна възраст, което ни дава увереност да мислим, че критичният период е преминал и двете успешно ще полетят в небето над долината на река Батова. Ще продължим с мониторинга на гнездото и през следващите седмици“, споделя експертът по вида от БДЗП Михаил Илиев, който открива гнездото през 2021 година. През последните две години двойката е отглеждала само по едно малко. 

Опазването на малкия креслив орел много зависи от правилното стопанисване на горите. Този вид е наричан още горски, защото това е орелът, който е най-тясно свързан с горите, подчертаха от БДЗП. Неправителствената организация си партнира с Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), Югоизточното и Североизточното горски предприятия, така че стопанисването на горите в България да гарантира опазването на биоразнообразието. Опазването на местообитанията на малкия креслив орел и осигуряването на гори, в които той може да гнезди, дава възможност там да оцеляват различни видове - от синигера през дърволазката до прилепите.

 

Експерти от Североизточно държавно предприятие, на Изпълнителната агенция по горите и Югоизточно държавно предприятие представиха през юни дейността по проекта "Земите и горите на орела" към програмата „LIFE“ на Европейския съюз и на Международна конференция по повод Световния ден на околната среда в Рим. През миналата година България е на първо място сред държавите на Балканския полуостров по брой гнездещи двойки от вида малък креслив орел – между 800 и 1000. В рамките на проекта "Земите и горите на орела" беше организиран и национален конкурс за рисунка, а предавател  следи за пътешествията на новоизлюпеното орле Илия и други птици от вида, родени в България, чийто полет може да се следи в реално време. 

 

В България, но и в световен мащаб, най-застрашени от изчезване са птиците от вида „Царски орел“, за който има данни, че към момента има около 40 гнездящи двойки в Югоизточна България, както и от вида „Морски орел“. През 90-те години на миналия век е имало информация, че от този вид в България е имало едва 15-20 двойки, но популацията му през следващите години е започнала постепенно да се увеличава и към днешна дата се наблюдават близо 100 двойки от този вид орли у нас, допълни за БТА Михаил Илиев от БДЗП.

 

Източник: БТА

 

 

Това е селцето, в което няма коли, пътища и асфалт!

Истински рай на земята

 

 

Гитхорн е чаровно село, което се намира в нидерландската провинция Оверейсел. И то е село, което може би е единствено по рода си в цял свят. Оказва се, че там не съществуват пътища. Няма автомобили.

 

Селцето е разположено върху система от канали с дължина над 4 мили. Има и много езера. Единственият начин за бързо придвижване е чрез лодка или пеша по прекрасните дървени мостове. Много от къщите са достъпни само по вода. Може би няма много други места в модерния свят, където да е толкова спокойно и човек да се свързва така с природата.

 

 

Един от малкото шумове, които посетителите и живущите там чуват е квакането на патици.

 

Който иска да отиде в селото, трябва да остави колата си в покрайнините му. Намира се на около час и половина с кола от Амстердам. След като слезеш от колата си много близо до центъра на селото. От там избираш дали да се разхождаш, да се качиш на кану или колело.

 

Жителите на Гитхорн са по-малко от 3000 души. Много от тях живеят на частни острови. Когато се придвижват, освен с кану или каяк, те могат да ползват моторна лодка. Но от специален вид, който работи много тихо, за да не разваля обстановката.

 

До обществените сгради е осигурен задължителен достъп и чрез мостове.

 

Броят на мостовете е около 180. Почти изцяло са направени от дърво. Почти около всеки има уникална околна среда и атмосфера. Няма как да не се спреш, да поседнеш и да се насладиш. Чувстваш се така сякаш си в приказка.

 

Има и много прикрити и малки кафенета, в които да спреш и да погледаш какво се случва наоколо.

 

Може би си мислите, че туристите основно ходят през пролетта и лятото, когато природата цъфти и времето е най-хубаво. Оказва се, че това е и много популярна зимна дестинация. Хората ходят там, за да карат кънки по езерата и каналите. Дори си има мрежа от маршрути за пързаляне.

 

 

Източник: informativno.EU

 

 

 

 

 

Блестящото лале (Tulipa splendens) е изключително рядък уникат. Открито е от българския ботаник Димитър Делипавлов през 1976 г. край село Симеоново недалеч от град Ямбол (Югоизточна България), като до момента не е намирано никъде другаде в страната. Нещо повече: през 1979 г. при Симеоново са изброени само около… 20 растения. Включено е като застрашен вид в Червената книга на България /1984/.

 

Расте из просветлени места в горите на 180 м. надморска височина. Има кафява подземна луковица. През пролетта от луковицата израства 30-40-сантиметрово стъбло с няколко листа. Лалето цъфти през май с едър червен цвят.

 

Размножаването му е трудно, тъй като става само чрез семена (дори и в култура не образува дъщерни луковички), а новите растения започват да цъфтят едва на седмата-осмата година.

 

Предполага се, че някога не е било чак толкова малобройно, като несъзнателното му унищожаване се дължи главно на селскостопанските работи.

 

 

Пластмасия - островът от боклуци, три пъти по-голям от Франция

 

Елисавета Иванова, снимки The Ocean Cleanup, архив / 03 октомври 2019

 

В Тихия се намира огромна „суша“ от пластмаса

 

 

В Тихия океан между Хавайските острови и Калифорния се намира огромна „суша“ от пластмаса. Т.нар. Пластмасов континент е с площ 3 пъти по-голяма от на Франция и продължава да расте. 

 

 

Заради морските и въздушните течения местонахождението му постоянно се променя. Пластмасовият континент е най-големият от общо пет пластмасови „острова“ в Световния океан. Ако следваме принципа, по който се образуват названията на континентите, сигурно трябва да го кръстим Пластмасия.  

 

Гигантският остров се формира от слепени пластмасови отпадъци, които попадат в океана, донесени от реките, изхвърлени от корабите или завлечени от бреговете от прибоя и с отливите.  Годишно в океаните се изхвърлят между 1,15 и 2,41 милиона тона боклуци. Част от тях са с плътност по-малка от тази на водата и затова остават да плават на повърхността, носени от теченията и вятъра на километри.

 

ЗАЩО ТАМ

 

Между Хавайските острови и Калифорния се намира субтропичната зона на конвергенция, където се завихря един от най-големите океански водовъртежи. В центъра му водите са спокойни и там се задържат отпадъците, които топлите течения от Южния Пасифик и студените от Арктика са завлекли по пътя си. Боклуците биха могли да напуснат водовъртежа едва след като под влиянието на слънцето, вълните и водната микрофлора се разпаднат на по-малки пластмасови частици и теченията ги разнесат. Обаче притокът на още и още отпадък е неспирен и превес взема друг процес - отломките се слепват и формират „острови“. Същевременно голяма част от по-тежките боклуци потъват, така че дъното отдолу най-вероятно също се е превърнало в сметище. 

 

Отпадъците, въвлечени във водовъртежа, са от различно естество и произход. 80% от тях идват от наземни дейности по бреговете на Северна Америка и Азия. Идващите от Северна Америка стигат до „острова“ за шест години, а тези от Азия - за една. Останалите 20% са от морските съдове и офшорните нефтени платформи.

 

Голям принос имат и товарните кораби, които нерядко изпускат контейнери със стока във водата. Затова и много необичайни предмети са намирани понякога по дъното - като компютърни монитори и LEGO конструктори

  

 

Сред отломките обаче преобладават рибарските мрежи и, разбира се, пластмасовите изделия. Те са и основният замърсител на океана, защото заради издръжливостта им и ниската им цена се произвеждат във все по-големи количества.

 

ОСТРОВ УБИЕЦ

 

Проблемът с пластмасата е, че много трудно се разгражда. Под влиянието на слънцето найлоновите торбички, пластмасовите бутилки, капачките и стиропорните чаши се разпадат до микрочастици и образуват субстанция, която се смесва с океанската вода и е изключително трудно да се отстрани. Видяно отвисоко, това явление изглежда като мътно петно във водата. Разпадналата се пластмаса прониква в недрата на океана и нанася необратими щети на екосистемата. Животните неизбежно я поглъщат заедно с храната си. Тя съдържа устойчиви токсични вещества, затова много видове загиват.

 

  По-големите късове също поставят рискове, но от друго естество. Те застават на пътя на миграцията на рибите и, оплетени в тях, те умират. Изоставените рибарски мрежи пък се превръщат в своеобразни капани най-вече за тюлените и другите бозайници. Някои от животните поглъщат и по-едри отпадъци, защото им приличат на тяхната обичайна храна. Костенурките например бъркат найлоновите пликчета с медузи. Албатросите пък вземат оронения стиропор за хайвер. Резултатът - загиват от недохранване или заради разкъсани вътрешни органи.

 

Чрез рибата пластмасата навлиза и в човешкия организъм. Това става заради процеса биоакумулация, при който химикалите, погълнати от рибата, остават активни и когато тя се превърне в човешка храна, те навлизат и в нашия организъм. Друг ефект от замърсяването на Световния океан с пластмаси е, че заради него морската храна ще става все по-дефицитна и по-скъпа, тъй като популациите на видовете се свиват.

 

ОТКРИТИЕТО НА МУР 

 

Пластмасовият континент е открит случайно през 1997 год. от капитан Чарлз Мур, който се е връщал към Калифорния след ветроходно състезание, проведено в района. Той и екипажът му попаднали на това петно от боклуци насред океана и оттогава мястото се изследва и се търсят решения за разчистването му. „Островът“ обаче се намира в неутрални води и поради мащабите на проблема никоя държава не се ангажира да финансира и организира почистването. По думите на Чарлз Мур такъв проект би довел до банкрут която и да е държава, решила да поеме инициативата. Много екологични организации обаче се заемат с въпроса и разработват стратегии за решаването му. Най-мащабният проект до момента е на 24-годишния холандски изобретател Боян Слат, който от частни спонсори и от държавни фондове на 160 страни събира 20 милиона долара за почистването на океана.

 

През 2013 год. Слат основава неправителствената организация The Ocean Cleanup („Океанското почистване“) и оттогава досега екипът е извършил няколко единствени по рода си изследвания. За техните цели са използвани флотилия от 30 кораба, 652 мрежи и два полета над обекта. Те установяват, че пластмасовият континент е достигнал размери от 1,8 млн. кв. километра. Тези проучвания показват, че океанското сметище е съставено от 1,8 трилиона парчета отпадък и тежи 80 000 тона. Като за определянето на тежестта му е измерена само централната част, която е и с най-голяма плътност. Ако се вземе предвид и периферията, тогава общата тежест на „острова“ би достигнала 100 000 тона. Плътността в централните части достига 100 кг/км2, докато плътността по края е едва 10 кг/км2. Правени са и вертикални измервания, за да се установи до каква дълбочина се простират боклуците, и се оказва, че те заемат само горните няколко метра.   

 

МОРСКА ПРАХОСМУКАЧКА

 

Въз основа на тези резултати The Ocean Cleanup разработи система за почистване на океана, наречена „Система 001“, която бе пусната в експлоатация през 2018 г. Устройството представлява огромна U-образна тръба и обещава да разчисти половината от съдържанието на пластмасовия остров само за пет години. Системата се носи по водната повърхност, „навигирана“ изцяло от океанските течения. По пътя си среща отпадъците, улавя ги и ги изважда от морето. Оборудването не застава на пътя на никакви натоварени морски маршрути и следователно „Система 001“ не би трябвало да е в конфликт с плавателните съдове. Но ако все пак трафикът се засили, тя е снабдена с радари, GPS и звуков и светлинен сигнал, за да избегне потенциален сблъсък. 

 

    

Създателите планираха „Система 001“ да остане в океана шест месеца, но възникна авария – от тръбата се откъсна 18-метрово парче. Заради това съоръжението е изтеглено на сушата за поправка в база на Хавай. Според The Ocean Cleanup инцидентът вероятно е предизвикан от морските стихии. 

 

Но някои експерти предвиждаха този развой още докато изобретението беше в проект. Своевременно те изтъкват и други недостатъци като това, че голямата тръба събира само боклука по повърхността. Стана ясно и че част от събираните отпадъци са се връщали обратно в морето, както и че системата е засмуквала и животни. 

 

Боян Слат и екипът му обаче не се отказват, защото вярват, че този първи неуспешен опит е естествена част от пътя на всеки новатор. И обещават съвсем скоро „Система 001“ да работи и плава отново.

 

Еколозите, от своя страна, настояват подобна инициатива да се комбинира и с други мерки, като това да се променят навиците на потреблението, да се ограничи производството на пластмасови изделия и да се осъвременят методите за рециклиране.

 

Явно още сме далеч от изчезването на Пластмасовия континент – единствената „суша“, с която бихме се разделили с радост.

 

Източник: сп. 8

 

 

 

По статистика България губи 57 на сто от питейната вода подадена по водоснабдителната мрежа

 

Петдесет и седем процента от 872 млн. кубически метра подадена вода от общественото водоснабдяване се губи в България, показват данни на Националния статистически институт за 2021 г. Иззетите пресни води са били 5 212 млн. кубически метра, от които 91 на сто са били повърхности, а 9 на сто - подземни.

 

В този период в страната е имало 176 действащи селищни пречиствателни станции за отпадъчни води.

 

По разчети на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, базирани на оценки на Световната банка, над 12 млрд. лева са необходими за подмяна на ВиК мрежата в страната. По данни на ведомството към юли 2022 г. 35 000 души в България са били засегнати от липсата и режима на питейна вода. По различни класации страната е лидер в ЕС по загуба на вода.

 

 

 

Рекорд: В Китай отчетоха най-ниската температура някога

 

В китайския град Мохе отчетоха най-ниската температура, измервана някога в азиатската държава.

 

  

В 7 часа сутринта на 22 януари, точно на Китайската нова година, термометрите в града са показали екстремните -53 градуса, съобщиха от Метеорологичната служба на провинцията Хъйлундзян. Предишният рекорд е бил измерен 1969 г., отново в Мохе.

 

„Под въздействието на студени полярни въздушни маси, температурата в Мохе падна под -50 градуса в три поредни дни. На 22 януари отчетохме рекордните -53 градуса, което е нов рекорд за Китай“ коментира Шу Линг от метеорологичната станция в Мохе.

 

Заради екстремното време в цялата община бяха разположени водоноски с гореща вода, както и мобилни електрически генератори.

 

Мохе е най-северният град в Китай и е известен като китайския северен полюс. Намира се в провинцията Хъйлундзян, на около 60 километра от границата с Русия. Регионът около Мохе е едно от малкото места в Китай, където климатът е субполярен.

 

Градът е и сред най-известните места за наблюдаване на Аурора Бореалис в Китай, а ежегодно се организира и фестивал на полярните нощи, който привлича хиляди туристи. Поради тази причина през 2019 г. е изградена магистрала, която свързва Мохе със столицата Пекин.

 

Източник: Еко новини.BG

 

 

Палеонтолози откриха над 250 фосилизирани яйца на титанозавър в Индия

 

Находката се състои от 92 гнезда, открити в долината на река Нармада, известна като едно от най-големите места за гнездене на динозаври, познати на човечеството.

 

Екип от индийски палеонтолози са открили находка от над 250 фосилизирани яйца на титанозавър. Вкаменените яйца са били разделени в 92 гнезда, намиращи се в долината на река Нармада, в частта й в щата Мадхя Прадеш. Проучването на научния екип бе публикувани преди дни в научния журнал „PLOS ONE”.

 

“Нашата работа показва, че централната част на долината на река Нармада е била огромно място за гнездене на динозаври завроподи и ни дава идея какви са били репродуктивните навици на титанозаврите в периода преди да изчезнат завинаги“ коментира Харша Диман – главен автор на изследването.

 

  

Находките на фосилизирани яйца на динозаври са изключително важни, тъй като учените разполагат с много малко сведения за репродуктивните навици на гигантските животни. Подобни открития помагат на палеонтолозите да разкриват различни частици от живота и еволюцията на динозаврите.

 

Интересното при титанозавърските яйца е, че те са били заровени в земята, в плитки дупки, което вероятно означава, че майките не са осигурявали топлината, нужна за инкубация, а са разчитали на земната топлина.

 

След проведени изследвания върху фосилизираните яйца учените установяват, че някои от тях имат повече от една черупка, а други пък имат второ яйце отвътре – аномалии, типични за влечугите и птиците. Яйцата вероятно са били снасяни едно по едно на меката почва около водоеми.

 

Учените все още не са установили точната възраст на фосилите, но смятат, че са на около 65 милиона години – периода, когато динозаврите изчезват от планетата ни.

 

Целият 1000-километров регион около долината на река Нармада е известен като едно от най-големите места за гнездене на динозаври, познати на човека. Там са откривани стотици скелети и фосили на динозаври и има ключова роля за познанията ни за изчезналите обитатели на Земята.

 

Източник: Еконовини.бг

 

 

КАК и ЗАЩО СЕ КАНБИРА?

 

 

1.Един хектар коноп произвежда толкова кислород, колкото 25 хектара гора.

2.Повтарям, 1 декар коноп може да произведе същото количество хартия като 4 декара дървета.

3. Може да направите хартия от коноп 8 пъти и дърво 3 пъти.

4. Конопът расте за 4 месеца, дървото расте за 20-50 години.

5.Конопено цвете е истински радиационен капан.

6.Коноп може да се отглежда навсякъде по света и изисква много малко вода. Освен това, тъй като е в състояние да предпазва от насекоми, няма нужда от пестициди.

7.В случай, че текстилът, произведен от коноп, стане широко разпространен, пестицидната индустрия

8.Първите дънки са направени от коноп; дори думата "CANVAS" е името на конопените продукти.

Конопът е идеално растение за изработване на въжета, кабели, чанти, обувки и шапки.

9.Намаляване на ефектите от химиотерапията и лъчетерапията върху канабис, СПИН и рак; Използван е при поне 250 заболявания като ревматизъм, сърце, епилепсия, астма, стомах, безсъние, психология и гръбначни заболявания.

10.Протеиновата стойност на конопено семе е много висока и съдържащите се двете мастни киселини не могат да бъдат открити другаде в природата

11.Производството на коноп е дори по-евтино от соята.

12.Животните, хранени с канабис, нямат нужда от хормонални заместители

13.Всички пластмасови изделия могат да бъдат направени от коноп, а конопена пластмаса е много лесно да се върнат към природата.

14.Ако каросерията на кола е направена от коноп, той ще бъде 10 пъти по-здрав от стоманата.

15.Може да се използва и за изолация на сгради; издръжлив, евтин и гъвкав.

16.Сапуни и козметика, направени с коноп, не замърсяват водата; следователно е напълно екологично чиста.

18.Беше задължително да се произвежда във вековна Америка, а фермерите, които не произвеждаха, бяха вкарани в затвора. Но сега нещата се обърнаха. ОТКЪДЕ?

 

W. Р. През 1900-те години Хърст е собственост на вестници, списания и медии в Америка. Имали гори и произвеждали хартия. Хартията да беше от коноп, можеше да загуби милиони.

 

Рокфелер беше най-богатият човек в света. Притежавал е петролна компания. Разбира се, биогоривото, конопено масло бяха най-големият му враг.

 

Mellon беше основен акционер в компанията Dupont и имаше патент за производството на пластмаса от петролни продукти. Индустрията за канабис заплаши пазара.

 

По-късно той става финансов министър на президента Мелън Хувър. Всички тези големи имена, за които говорихме, са решили на срещите си, че конопът е врагът.

И е елиминиран.

Горите се изсичат, за да се произвеждат хартия.

Отрови с пестициди и случаите на рак нарастват.

Тогава напълнихме света си с пластмасов боклук, вредни отпадъци...

 

 

  

Слушайки албума „Призив”, допринасяш за дарението от минерална вода Велинград ALCALIA в подкрепа на застрашените видове на Родопите.

 

За каузата

„Призив“ e музикалният албум, който дава глас на застрашените от изчезване животни в Източните Родопи, а на теб — възможността да помогнеш за тяхното опазване.

 

Минерална вода Велинград ALCALIA ще направи дарение към фондация „Пo-диви Родопи“, чийто размер зависи от броя слушания на ембиънт албума.

 

Средствата ще бъдат използвани за заселване на планинския регион с отдавна изчезнали от ширините ни древни видове животни и закрила на тези, чийто брой намалява значително.

 

Призовани от животните, наша мисия е да запазим целостта на биоразнообразието и заедно да върнем дивия облик на Родопите.

 

За албума

Родопите са дом на едни от най-забележителните животни.

Животни, които изчезват тихомълком, защото не могат да се опълчат срещу настъпленията на човека.

 

Използвайки гласа им, Ангел Симитчиев създаде „Призив“ с подкрепата на минерална вода Велинград ALCALIA.

 

Aнгел се занимава с електронна музика, а ембиънт траковете в албума ще ти помогнат да се концентрираш каквото и да правиш през деня. Това е стил, характеризиращ се със звуци от природата, който пасна повече от перфектно на каузата.

 

Музикалният призив, който можеш да откриеш на сайта ни, включва 8 песни. Чуй гласа на животните и се пренеси в душата на Родопите.

 

Чуй албума

Сподели „Призив" с #unmutenature и разпространи идеята. Помогни гласът на дивите животни от Родопите да бъде чут от повече хора.

 

Пусни си ембиънт албума „Призив“ от тук

 

 

На 17 и 18 септември Виена организира традиционния празник на отпадъците Инициативата „Да създаваме по-малко отпадъци“ учи малки и големи как да се намаляват количествата отпадъци, което пък допринася за опазването на ценни ресурси. Идеята е да правим възможно по-малко боклук, за да не се налага после да чистим!

 

Мотото на тазгодишния фестивал /2022 г./ е "Яжте вместо да изхвърляте!". Въздействието върху климата от изхвърлянето на храна е илюстрирано по закачлив начин с помощта на блокче шоколад. С всяко изхвърлено блокче шоколад се изразходва толкова вода, колкото е нужна, ако 25 пъти вземете душ и се отделя толкова CO2, колкото при използване на лаптоп за 21 часа.

Най-много на празника се радват децата, защото имат възможност да се качат на специализираните машини за събиране на отпадъци. И заедно с това, по естествен начин, се научават колко е важно да пазим чист града, където живеем!

 

  
     
 

 

Източник: Eurocomm-PR Виена-София

 

В Китай предлагат нощувка с китови акули

 

Нощувката в зала за китови акули има за цел посетителите да се запознаят с тайния живот на океанските животни.

 

 
     
 
     
 

 

 

В живописна местност в китайския Дзянси рани на дървета се покрива с картини на сладки животни

 

(People's Daily Online) 17:00, 29 юли 2022 г.

 

Художник рисува животно върху рана на дърво в живописното място на планината Лушан в град Джудзян, провинция Дзянси в източен Китай. (vip.people.com.cn/Zhang Chi).

 

Наскоро живописното място на планината Lushan в град Jiujiang, провинция Jiangxi в източен Китай, предложи иновативен начин за лечение на наранявания по дърветата - рисуване на сладки животни върху повредените зони.

 

Художниците превързаха раните, като ги боядисаха с екологично чист пигмент. Фантастичните рисунки на животни се сливат естествено с раните по ствола и привличат много посетители поради своята яркост.

 

Картините имат и защитна цел, според служител на живописното място.

 

Източник: People's Daily Online

 

 

Новооткрити смъртоносни басейни под океана убиват всичко, което плува в тях

 

 

Снимка: OceanX/YouTube

 

От  Мартина Караколева , 26.07.2022

 

Едно откритие може да разреши три мистерии.

 

Ново откритие на екстремни местообитания може да ни помогне да разрешим три мистерии с един камък — да предостави нови прозрения за това как са се образували океаните на Земята, да разкрие тайните на извънземния живот и да разкрие потенциални съединения за борба с рака.

Всичко това е благодарение на екип от изследователи от университета в Маями, които са открили масивни дълбоководни басейни със саламура в Червено море, които бързо убиват или парализират всичко, което влезе в тях, според първоначален доклад на Live Science.

 

Живот наистина съществува в покрайнините на тези водни смъртоносни капани; обаче, всички нещастни животни, които се ровят под повърхността, не оцеляват, а вместо това се мариноват.

 

Въпреки това, тези редки басейни със саламура могат да запазят улики за хилядолетни климатични промени в региона и дори биха могли да хвърлят светлина върху произхода на живота на Земята, показва проучване, публикувано в списанието Nature Communications Earth and Environment.

 

Дълбоководни басейни със саламура

Ако не сте знаели, басейните със саламура са изключително солени езера, които се образуват на морското дъно. Те са сред най-екстремните среди на нашата планета поради факта, че са лишени от кислород и имат смъртоносни нива на физиологичен разтвор.

 

Те са известни и със своите екстремофилни микроби, които може да хвърлят светлина върху начина, по който животът е започнал на Земята и как животът би могъл да се развие в богатите на вода светове.

Известно е, че дълбоководни солени басейни съществуват само в три водни басейна: Мексиканския залив, Средиземно море и Червено море.

Смяташе се, че всички дълбоководни басейни в Червено море са разположени най-малко на 15,5 мили (25 км) от брега; това проучване обаче опровергава това, като учените откриват първите такива басейни в залива Акаба, северен анклав на Червено море. Тук солените езера са само на 1,25 мили (2 км) от брега.

 

Учените откриват солен басейн на 1,1 мили (1,77 км) под повърхността на Червено море, по време на експедиция през 2020 г., на борда на изследователския кораб OceanXplorer на организацията за морски изследвания OceanX, използвайки дистанционно управлявано подводно превозно средство. Новите басейни със саламура са наречени NEOM.

 

„На тази голяма дълбочина обикновено няма много живот на морското дъно“, обяснява пред Live Science водещият автор Сам Пуркис, професор и председател на катедрата по морски геонауки в Университета на Маями. „Въпреки това басейните със саламура са богат оазис на живота. Дебелите килими от микроби поддържат разнообразен набор от животни.“

 

Разбиране на живота на Земята

 

Снимка: OceanX/YouTube

 

Поради близостта си до брега, тези басейни може да са придобили част от сушата, което би добавило земни материали в техния химически състав.

 

В резултат на това те биха могли потенциално да служат като архив на цунамита, наводнения и земетресения преди хиляди години. Пуркис отбеляза, че основните проби, взети от новооткритите басейни със саламура, предоставят „непрекъснат запис на минали валежи в региона, простиращи се повече от 1000 години назад, плюс записи на земетресения и цунамита“.

 

Според констатациите на екипа, големи наводнения от проливен дъжд „се случват веднъж на всеки 25 години, а цунами веднъж на всеки около 100 години“, което може да промени гледната точка на масивните инфраструктурни проекти, които в момента се строят на бреговата линия на региона.

 

Последствията от откритието не спират дотук, тъй като басейнът може също така да доведе до микробни открития, които биха могли да помогнат при разработването на нови лекарства и лечения.

 

Например, дълбоководни микроорганизми, обитаващи басейни със саламура, преди това са произвеждали молекули с антибактериални и противоракови ефекти. В космически мащаб басейните със саламура също могат да ни помогнат да разкрием тайните на извънземния живот.

 

„Сегашното ни разбиране е, че животът се е зародил на Земята в дълбокото море, почти сигурно в аноксични – без кислород – условия“, обяснява Пуркис. „Дълбоководните солени басейни са чудесен аналог на ранната Земя и въпреки че са лишени от кислород и са хиперсолени, гъмжат от богата общност от така наречените „екстремофилни“ микроби. Следователно изучаването на тази общност позволява да се надникне в нещо като условията, при които животът се е появил за първи път на нашата планета и може да насочи търсенето на живот в други „водни светове“ в нашата слънчева система и извън нея.“ 

 

Източник: InterestingEgineering

 

Рекорден брой малки зубърчета се родиха в Източните Родопи

 

   Екипите на „По-диви Родопи“ и ДУ “Студен кладенец” може да се похвалят с рекорден брой новородени зубърчета. През месеците май и юни приветствахме четири нови попълнения от вида Европейски зубър в Източните Родопи, като с тях стадото вече наброява 19 животни.

 

„В края на бременността женските се отдалечават от основното стадо и се завръщат едва след една до три седмици с вече укрепналите малки”, споделя Христо Христов, член на екипа на Фондация “По-диви Родопи”.  Интересното е, че тази година едно от новородените е на женска от трите пристигали от Полша през април животни, която е била бременна при транспортирането. “В момента тече процес на социализация на зубрите от основното стадо и трите нови зубъра, които все още периодично се събират и после се отделят. Това обаче е нормално, защото процеса на социализация може да отнеме цяла година. На този етап смятаме адаптацията на новопристигналите животни за успешна”, допълва още той.     

 

Възстановяването на зубрите в Родопите е съвместна инициатива на Национално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ и Фондация „По-диви Родопи“ и е от част от дейностите по възстановяване на едрите диви тревопасни в Източните Родопи.

 

Първите животни в района пристигат през октомври 2013 г. от Германия.  През 2017 г. две млади животни, дарение от зоопарка в Зул, Германия се присъединени към групата, а през октомври 2020 година в Източни Родопи пристигат още два зубъра отново дарение от два европейски зоопарка – унгарския зоопарк Сощо край град Ниредхаза и Братиславския зоопарк в Словакия. Последните попълнения дойдоха в началото на април от планината „Биешчади“ в Полша и са предоставени от горските структури в района на Лутовишка.

 

След освобождаването им от адаптационната ограда през 2019 г. първите животните от увеличаващото се стадо постепенно заемат екологичната си ниша и да извършват сезонни миграции – есента и зимата прекарват в по-ниската част на Дивечовъден участък „Студен кладенец“, а през пролетта постепенно се качват към по-високите и трудно достъпни части на района.

Зубърът, наричан още европейски бизон, е един от символите на природозащитата в Европа. Неговата история е пример за това как само в рамките на сто години един вид може да бъде доведен до ръба на изчезването, но с много усилия може да бъде и възстановен. Зубърът е и най-голямото тревопасно животно в Европа и ключов вид за отворените горски екосистеми. В Студен кладенец зубрите съжителстват с елени лопатари, благородни елени, вълци, лешояди и още много редки и застрашени видове животни и птици.

 

От екипа на По-диви Родопи бихме искали да припомним, че първите няколко дни след раждането на малките са критични и през този период е препоръчително да не се доближават и безпокоят и животните, тъй като стресът и безпокойството може да се отрази негативно на малките и майките. Съветваме посетителите в района да уважават дивите животни и да позволят възстановяването на природата и природните процеси, като за целта използват само отредените туристически маршрути и пътеки и поддръждат разумна дистанция, която да гарантира освен необезпокояването на дивите животни и тяхната собствена безопасност и сигурност.

 

Към клип тук

Източник: Rewilding Rhodopes

 

 

В Сърбия откриха най-дългия панорамен лифт в света

 

 

В Сърбия бе открит най-дългият панорамен лифт в света – „Голд Гондола“, чието трасе е 9 км и свързва центъра на курорта Златибор в Западна Сърбия с планинския връх Торник на 1496 м надморска височина.

 

Строителството на кабинковия лифт е стартирало през 2016 г. Стойността на проекта е 13 милиона евро. Пътуването в едната посока е с продължителност 25 минути, а 55-те кабинки могат да превозват 600 пътници на час. Максималният капацитет на лифта е 90 кабинки и 1000 пътници на час.

 

 

 

Очаква се, че инвестициите в лифта ще бъдат възстановени за 10 години. Плановете са Златибор да се превърне в най-посещаваната туристическа дестинация в Сърбия и региона с 10 милиона нощувки годишно и около милион посетители.

 

Инсталацията на лифта отговаря на най-високите стандарти за защита на околната среда.

 

Цената на двупосочен билет за лифта за възрастни е 1000 динара (8,50 евро), детският билет е 550 динара, а децата до 6 години се возят безплатно, придружени от поне един възрастен.

 

Досега най-дългият в света беше китайският кабинков лифт Тианмън – 7,4 км, в Националния парк „Жаджайе“, в който е сниман култовият филм „Аватар“ на Джеймс Камерън.

 

Източник: Stroiteli-bg.com

 

 

 

Учените откриват микропластмаси в месото, млякото и кръвта на селскостопански животни

 

Частиците могат да пътуват из тялото и да се задържат в органи.

 

   Още през март изследователи от Vrije Universiteit в Амстердам установиха, че микропластмасата е проникнала в човешката кръв. Изследователите оцениха кръвни проби от 22 анонимни, здрави донори и установиха, че 17 имат пластмасови частици в телата си.

 

Микропластмаси в месото, млякото и кръвта

Сега същата група учени открива микропластмаса в месото, млякото и кръвта на селскостопански животни, което вероятно обяснява как материалът се е озовал в телата ни. Още по-притеснителното е, че частиците могат да пътуват из тялото и да се задържат в органи.

 

Проучването е поръчано от фондация Plastic Soup, установявайки, че близо 80% от месото и млечните продукти, тествани от учени, съдържат микропластмаса.

 

Проучването анализира 12 проби от кравешка кръв и 12 от свинска кръв и открива микропластмаса във всички тях, включително полиетилен и полистирен. То също така оценява 25 проби от мляко от картонени опаковки на супермаркети, резервоари за мляко във ферми и ръчно доене, като установява, че 18 от тях съдържат микропластмаса.

 

Изследователите предполагат, че един възможен източник на опасните частици може да бъде фуражът за крави и прасета: във всичките дванадесет проби от фуражни гранули и нарязан фураж е установено, че съдържат пластмаса. В прясната храна обаче не е открито замърсяване.

 

„Това проучване поражда сериозни опасения относно замърсяването на нашата хранителна верига с микропластмаси. Също така е ясно, че фермерите не носят отговорност за това. Изглежда, че – поне част от – бившите хранителни продукти, включително от супермаркети, се преработват във фураж за животни с опаковки и всичко останало. Това е вредно не само за хуманното отношение към животните, но и за нас самите. Най-вероятно почти всяка пържола и бургер съдържат малки парчета пластмаса“, казва в изявление Мария Вестербос, директор на Plastic Soup Foundation.

 

Нарастваща загриженост за човешката консумация

През годините нараства загрижеността относно количеството пластмаса в животните, които хората консумират. Сега учените призовават хората да обмислят каква храна се дава на добитъка.

 

„Животните са способни да абсорбират поне част от пластмасовите частици, на които са изложени в местообитанието си. Това проучване трябва да насърчи по-нататъшно проучване на пълната степен на експозиция и всички свързани рискове. Производството на фуражи без пластмаса за животни може да бъде един от начините за подобряване на излагането на добитъка на пластмасови частици“, каза екотоксикологът д-р Хедър Лесли, съавтор на изследването.

 

Фондация Plastic Soup стартира петиция за налагане на необходимите мерки за запазване на селскостопанските животни без пластмаса и безопасни за консумация. Основно петицията се стреми да гарантира, че цялата храна за добитък остава без микропластмаса.

 

Това е важна стъпка за поддържане на здравето на хората, тъй като микропластмасите носят допълнителен риск вирусите да се прикрепят към тях, за да оцелеят, да процъфтяват и да заразят всеки, който влезе в контакт с тях.

 

Източник: InterestingEngineering

 

 

В южния китайски град Гуанджоу бе открита национална ботаническа градина за южноазиатски растителни видове. С обща площ от 333 хектара, тя е втората с подобен статут в страната и най-голямата за този вид тропически растителни видове.

 

Ботаническата градина ще служи основно за опазване на растения, научни изследвания и разпространение на знания за тропическите и субтропическите региони.

 

До момента 36 вида редки и застрашени растения, включително Камелия азалия, Микелия гуангдонгенсис и Dunnia sinensis, са се върнали в дивото благодарение на тази ботаническа градина.

 

 
     
 

 

Източник: CRI online , WE ARE CHINA

 

Заловиха невиждана досега гигантска змия

 

Най-големият някога познат на света бирмански питон, е бил заловен в американския щат Флорида от учени с помощта на друга змия, предаде „Скай Нюз“, цитирана от Труд.

 

  

 

 

С дължина над 6 метра и тегло близо 120 килограма, женското влечуго е било заловено със 122 развиващи се яйца вътре в нея, друг рекорд.

 

Тя е била забелязана от американски учени, които следят и изучава бирмански питони - инвазивен вид на територията на САЩ и по-специално Флорида.

 

Екипът е използвал радиопредаватели, трансплантирани в мъжки „змии-саути“, за да проучи движенията на питона, поведението на размножаване и използването на местообитанията.

 

 

 

От въвеждането на програмата за премахването на питоните през 2013 г., учените са премахнали над 1000 влечуги от приблизително 160 квадратни километра от блатата в югозападна Флорида.

 

Най-голямата женска, откривана досега е била с тегло 80 килограма и се е смятала за най-тежкия питон, залавян във Флорида.

 

 

В гръмотевична буря трябва да:

  • Избягвайте движение по била и ръбове; пресичането на големи открити пространства също увеличава риска.
  • Не преминавайте през върхове или изолирани височини, дръжте се на разстояние от изолирани дървета, големи метални предмети, далекопроводи, реки и водни басейни.
  • Ако се намирате на било – напуснете го по най-бързия начин, като не пренебрегвате сигурността на придвижване.
  • Движете се на дистанция един от друг (няколко метра), а не в пакет.
  • Ако прецените, че е по-добре да изчакате края на бурята:
  • Спрете на сравнително безопасно място (не на било или друга изпъкнала форма на релефа).
  • Избягвайте единични дървета, постройки, необезопасени с гръмоотвод, извори или водни басейни.
  • Запазете дистанция от скалата при търсене на подслон.
  • Оставете поне на десетина метра от вас по-големите метални предмети.
  • Застанете в седнало положение (върху раницата или друга изолираща подложка) със събрани стъпала, коленете обхванати с ръце.

 

 

Полезно от страницата на Планинска Спасителна Служба

 

 

Фотограф основава Ноев ковчег от фотоси, с цел да помогне за опазването на дивата природа.

 

 

Мисията на Джоел Сарторе от National Geographic е да снима всички скотски типове, застрашени от изгубване в света, които се отглеждат в резервати и зоологически градини.

 

Джоел пътува по света, с цел да улови в фрагментите си същества, които малко на брой са виждали. Сред тях най-отровните, цветни, странни или просто красиви на земята.

 

“Намираме се в Ноевия ковчег от фотоси. Тук има доста животни и звуците, които те издават. Целта е да покажем на хората по какъв начин наподобява природата, с цел да бъдат въодушевени да я пазят”, сподели Джоел Сарторе.

 

Всяка фотография лишава от 5 до 20 минути. За огромните животни като тигри и лъвове зоологическите градини боядисват цели стаи в черно или бяло, където да бъдат снимани. След това всички - от дребната пеперуда до големия носорог се показват в един и същи размер, с цел да наподобяват еднообразно внушителни.

 

„ Любимият ми тип е постоянно идващият, който ще фотографирам. Грижа ме е за всички от тях. Ще бъде единствено наша виновност, в случай че не спрем да унищожаваме горите, океаните и всичко останало. Като спасяваме животните, ние спасяваме и себе си “, съобщи Джоел Сарторе.

 

След 15 години Сарторе е минал половината път с над 12 000 документирани животни.

 

В bTV Репортерите: Дивата природа на фокус

 

Източник: btvnovinite.bg

 

Ботаническата градина на езерото Циендао започна да приема туристи

 

 

На 11 май ботаническата градина на остров Лудао бе пусната в пробна експлоатация и привлече много посетители.

 

Ботаническата градина се намира на остров Лудао в центъра на езерото Циендао в град Ханджоу.

 

  

 

Източник: CRI online

 

 

Залесяването в Китай представлява около 1/4 от изкуственото залесяване в света. Кумулативните емисии от въглероден диоксид на единица БВП намаляха с около 34%, а по общи инсталиран капацитет на зелена енергия като вятърна и фотоволтаична, и производството и продажбите на превозни средства с нови енергии Китай се класира на първо място в света.

 

Тези данни бяха представени на 12 май 2022 г. от отделът за публичност на ЦК на ККП на поредица от пресконференции на тема „Последното десетилетие на Китай“.

 

Източник: CRI online

 

 

Приключи инсталирането на

най-високата в света автоматична метеорологична станция на Еверест

2022-05-05

 

 

Китайската експедиция инсталира метеорологична станция на Еверест на височина от 8 830 м над морското равнище и я тества за предаване на данни в сряда.

 

Това е най-високата автоматична метеорологична станция в света. Захранвана от слънчеви панели, тя е проектирана да издържи две години при тежки метеорологични условия и е оборудвана със сателитна комуникационна система за предаване на данни на всеки 12 минути.

 

По-рано тази година бяха инсталирани три метеорологични станции от северната страна на върха на 7028 м, на 7790 м и на 8300 м., с което броят им се увеличи на седем. Те ще работят заедно с най-новата осма, за да регистрират информация за температурата, влажността, скоростта и посоката на вятъра, слънчевата радиация и други данни.

 

Източник: CRI online

 

Ще бъдат залесени повече от 3000 фиданки благун!

 

 

Благунът е още един дървесен вид, който ще бъде залесяван в защитени зони от мрежата Натура 2000. Разпространен основно на Балканите, в преходната зона между средиземноморски и континентален климат, това дърво издържа на засушаване и горещина, както и на ниски температури.

 

Видът се среща заедно с косматия дъб на камeнисти места и заедно образуват светли гори. Жълъдите му изискват специални грижи, за да може да се отгледат фиданки. Те се съхраняват и презимуват в перфорирани бидони, за да влиза въздух. Три пъти в седмицата партньорите ни от разсадника на ЮЗДП ДП (Горите в Югозападна България) разбъркват бидоните, за да не загниват жълъдите в тях и ги овлажняват.

 

Източник: WWF

Чувал ли си за Черен бор - Паласиана?

 

 

Чувал ли си за Черен бор - Паласиана? Паласиана е ендемичен подвид на черния бор. Суперсилата му е, че може да расте на места с много плитки или отмити почви. Това го прави много подходящ помощник в борбата с ерозията и така създава подходящи условия за други дървесни видове за въстановяване на естествена и разнообразна гора. Срещаме Паласиана в южните райони на България, както и в Македония, Гърция, Кипър и Турция.

 

Как се обработват семената от Черен бор Паласиана, за да станат годни за залесяване?

 

- Събраните от подходящи дървета шишарки се сушат на 45 градуса в шишаркосушилня

 

- Шишарките се центрофугират и така се извличат семената (в природата това става чрез вятъря, който спомага за отделяне на семената от шишарките и разпространението им).

 

- Самото засяване става в контейнерчета, но с помощта на специална машина за повече ефективност.

 

Източник: WWF

 

 

 

 

 

Когато видите нещо подобно, не се плашете, не викайте пожарникари или гражданска защита.

 

Просто пчелите пътуват, преминават и ще спрат само за 24 часа. Не им пречете и те няма да ви наранят. Ако искате да им помогнете, сложете чинийка с лек слой захарна вода. Ще видите, как се хранят и вървят по пътя си.

 

Защитата на пътниците е нашата безопасност за оцеляване. Ако изчезнат, ще ги последваме. Без тях няма да остане нито един човек на нашата земя...

 

Не ги наранявайте!

 

Информация и снимка: РИОСВ Бургас

 

Националната ботаническа градина

с над 15 000 вида растения беше официално открита в Пекин

 

На 18 април 2022 г. Националната ботаническа градина беше официално открита в Пекин. Градината е създадена на базата на съществуващите ресурси на Института по ботаника на Китайската академия на науките и Пекинската ботаническа градина, чрез интеграция и разширяване. В момента Националната ботаническа градина обхваща площ от близо 600 хектара и 28 специални зони.

 

 

Градината планира да добави в колекцията си повече от 30 000 вида представителни растения, редки и застрашени растения от различни географски региони по света. В момента са събрани повече от 15 000 вида растения.

 

 

Източник: CRIonline

 

Борът на Кук винаги клони към Екватора

 

 

Борът на Кук (Araucaria columnaris) е любопитен екземпляр. От една страна е малко известен: първоначално е бил открит в (и ограничен до) Нова Каледония, група от острови в югозападния Тихи океан и е бил пренесен и процъфтявал във всякакви места по света. Но перлата, която със сигурност ще ви накара да наклоните главата си с любопитство, е, че борът расте, доста драматично в някои случаи, с характерен наклонен ствол.

 

Сега учените са осъзнали нещо учудващо в наклонените дървета: без значение къде се намират те се навеждат към екватора.

 

Мат Ритър, ботаник, работещ върху книга за общи градски дървета в Калифорния, направи откритието съвсем просто – като се обади на колега в Австралия и го попита дали неговите горски дървета се навеждат на север вместо на юг. Когато колегата отговори утвърдително, изследователите започнали проучване, като измерват наклона на 256 дървета в 18 региона и пет континента. Наистина, те открили, че дърветата почти винаги се ориентират към екватора и дори се накланят по-драстично, когато са по-далеч от него. По-малко от 9% от дърветата не отговарят на модела на наклоняване към екватора, съобщават изследователите.

 

Все пак едно нещо още не са разбрали? Защо дърветата растат по този начин. Повечето дървета знаят, че корените им трябва да поникнат и техният ствол да порасне. Но изследователите твърдят, че борът на Кук има някаква еволюционна особеност, която причинява наклона, или склонност за насочване към повече слънчева светлина. Въпреки че има растения, които се наклоняват към слънцето, дърветата обикновено нямат тази тенденция и са необходими повече изследвания, за да разберат точно защо борът на Кук предпочита да се накланя към екватора.

 

Превод от английски – Нина Жишева

Източник: Зелен Свят

 

 

Джулия Хил - жената, която спаси едно дърво на 1500 години,

живеейки в него 738 дни

 

welcomia / Shutterstock

 

Изправени срещу алчни мъже с моторни резачки, дори вековните секвои нямат шанс. Но когато на помощ им се притече отдадена млада жена, всичко става малко по-различни, пише Express.

 

За да спаси едно дърво от унищожаване, Джулия прекарва в него невероятните 738 дни. Тя кръщава огромното дърво Луна и отказва да го напусне, докато безопасността на секвоята и на цялата гора не е гарантирана.

 

Снимка:  Струма

 

Когато е само на 22 години, Джулия претърпява ужасна автомобилна катастрофа, в резултат на която повече от година не може да говори. Инцидентът я кара да преосмисли живота си и да се откаже от досегашната си кариера, за да се присъедини към група активисти, които се борят срещу унищожаването на масивите от секвои в Северна Калифорния.

 

Първият й опит да спаси дърво я отвежда в короната на древна секвоя, чиято възраст е около 1500 години. С присъствието си Джулия се надява да спре работниците на Maxxam Corporation, които провеждат сеч в гората. Тъй като обаче е доста неопитна, тя успява да изкара там само няколко дни, което не впечатлява нито секачите, нито обществото. Без да се разколебае, младата жена осъзнава, че единственият шанс да предизвика обществена реакция е да престои в дървото значително по-дълго време. Дотогавашният рекорд за подобно нещо е 42 дни, а тя успява да остане в дървото точно 100 дни.

 

Това е само загрявка за истинската битка, която Джулия повежда, за да запази Луна. Качена на върха на 60-метровия гигант, жената е изправена пред най-различни предизвикателства, но успява да издържи.

 

"Усещането бе сякаш живееш с някакво древно същество", разказва тя. "Когато най-сетне слязох, напуснах най-добрия си приятел и учител". Това става след 738 дни, прекарани в короната на секвоята. Maxxam Corporation се принуждава да плати 50 000 долара компенсация, като парите са дарени на училище, което провежда научна дейност в областта на устойчивото развитие. Днес самата Джулия Хил гордо носи своя прякор "Пеперудата" и продължава да се занимава с природозащитна дейност, активизъм и кампании. На нея дори е посветена песента “Can’t Stop” на Red Hot Chili Peppers.

 

Източник: Обекти

 

 

  

Нека си припомним как Китай

загуби войната срещу врабчетата

 

Безумният „голям скок напред“ коства живота на милиони

 

02 май 2020 г

 

През 1958 г. правителството в Китай, начело с Мао Цзедун, предприема петгодишен план за икономическо развитие, наречен „Големия скок напред”, тъй като като страна се поддържа не само от западните държави, но и от членките на социалистическия лагер. В рамките на тази кампания на стомана трябва да се увеличи 6,5 пъти, а това на 2,5 пъти. В ново време Китай не разполага с условия за покриване на очакваните резултати, липсват квалифицирани работници, домейн работа с остаряла технология.

 

Съветите за това в системата на стомана се налагат, за да се включат алтернативни подходи, като например кухненски прибори и съдове. Претопяването на посуда се извършва в задните дворове на семействата в домашните домини пещи. Новата „стомана” обаче била крехка и неизползваема.

 

За да се увеличи още зърнопроизводството, Мао Цзедун въвежда няколко плана. Една от стратегиите се нарича „изкопаване на земята”. Вероятно с надеждата да облагородят почвата в дълбочината и така да подействат по-плодотворна, управниците накарали селяните да изкоренят посевите си, дори кожата, които били вече готови за събиране на реколтата. След това горният добър слой на почвата бил заровен на дълбочина един метър. Този ход също не е довел до добри резултати.

 

Друга точка от плана пък включвала изтребването на вредителите на селскостопанските култури, каквито се смятало, че са врабчетата. Акцията била мащабна. Бил мобилизиран целият народ, дори учениците. Те викали, удряли тенджери и барабани, размахвали парцали и ръце, качени на покривите. По този начин не позволявали на врабчетата да кацнат. Това довело до сигурната им смърт, защото птичките могат да прекарат в полет само 15 мин. Те капвали мъртви на земята от изтощение, което ентусиазирало хората още повече. Били са избити близо 2 милиарда птици, а от телата им се трупали купчини, високи няколко метра.   

 

Стратегията обаче се оказала крайно неуспешна, защото врабчетата всъщност изяждат други по-големи вредители - гъсениците и скакалците. Вследствие на това зърнените култури били нападнати от насекомите, което довело до невиждан глад. Това причинило смъртта на около 20 милиона души, а неофициалните данни сочат, че жертвите действително са много повече. Носят се слухове, че гладът бил толкова мащабен, че хората започнали да се изяждат един друг. Въпросът за породилия се тогава канибализъм, е засегнат в книгата „Надгробен камък” на журналиста Янг Джишенг, която веднага е забранена в Китай. Хора, преживели трагедията, разказват, че по време на кризата им се е налагало да ходят в планините, за да търсят диви плодове, листа и всякакви ядливи треви. Тези ресурси обаче бързо свършили и след това е трябвало да разравят корените, за да ги ядат…

 

„Големият скок”, който целял да тласне Китай към утопичното социалистическо бъдеще, се оказва едно от най-безумните човешки решения. Но големият глад и до днес остава тема табу в страната. По-късно, за да се възстанови балансът, се наложило да се внесат врабчета от Канада и СССР.

 

Източник: Списание 8

 

 

Знаете ли, че бамбукът е най-бързо растящото растение на Земята? В китайски, китайският бамбук Moso може да порасне почти метър за един ден!

 

Бамбукът действа като гигантски поглъщател на въглерод, като помага за ограничаване на вредните емисии (хектар бамбукова гора Moso може да абсорбира 35-50 тона въглерод!).

 

Капачките на бутилките O'right са изработени от бамбук Moso.

 

Неговият прост, но елегантен дизайн е екологична алтернатива на нерециклируемите пластмасови капачки. Всички шампоани и душ-гелове 400 мл. са с бамбукови капачки Moso.

 

От 2012 до 2020 г. бамбуковите капачки на O'right помогнаха за намаляване на въглеродните емисии със 178 633 кг., което се връзва при зареждане на 16 239 броя 20-годишни дървета.

 

   
     
 

 

Източник: zlatnaribka.com

 

  

За по-малко от 50 години сме загубили 68% от дивите животни по света. Време е да отворим очи за една от най-големите заплахи - престъпленията срещу дивата природа.

 

Само ние, хората, можем да въздействам тенденцията и да спрем загубата на биоразнообразие. Включете се в нашата мисия и тази Коледа ще стане закрилник на дивите животни!

 

wwf.bg/koleda

 

 

Най-ниското солено езеро в света пресъхва

 

 

Снимка: pixabay

 

От 1960 г. достига е изчезнала 1/3 от Мъртво море. Отдръпването на водата е необратимо, а крайбрежието постепенно се изпълва с кратери, наподобявайки лунен пейзаж.

Източник: SINOPTIK.bg

 

 

Финландските детски градини

създадоха свои собствени „гори“ и помогнаха за укрепването

на имунната система на децата

от Мартина Караколева

 

 

Навремето децата играеха в пръста и прекарваха времето си страхотно. Тези спомени не само не носят носталгия през миналото, но са и прекрасен съвет за отглеждане на децата, който може да има положително въздействие върху младата имунна система.

 

Проучване в университета в Хелзинки,  публикувано в Science Advances , установено, че децата в детските заведения във Финландия имат по-разнообразни и здрави микробиоми, след като играят редовно в района, подобно на гора. 

 

Проучването следва деца на възраст от три до пет години в 10 детски заведения. 75-те деца играят в различни среди: някои имат класически чакълести дворове, докато другите водят децата да играят в естествената гора на всеки ден.

 

Четири от детските заведения обновяват старите си чакълести дворове, за да приличат повече на гора — тревата е разровена и са добавени растения от пирен (Ерика) и боровинки, често срещани в горите. Децата са защитници да градят и да се цапат на воля. Микробиомите на детската кожа и червата са тествани преди и след 28-дневен период.

 

„Открихме, че черната микробиота на децата, които играят в обновените дворове, е подобна на черната микробиота на децата, посещаваха гора всеки ден“, казва изследователят Маря Рослунд. За един месец ходене в гората и игрите в калта, кожните биоми на децата стават много по-разнообразни, от тези на децата, които играят в чакълестите дворове. Учете също така пишете увеличение на броя на Т-клетките в кръвта.

 

И двете открития са признаци на укрепената имунна система. 

 

Тези бързи промени впечатляват изследователите, но ще са необходими допълнителни проучвания, за да се определят точните причинно-следствени механизми.

 

Едно е сигурно, времето прекарано сред природата има огромна полза за здравето на децата. Дърветата може да помогне за изграждането на мозъка , а залесената среда засилва имунната система.

 

„Трябва да променим ежедневието си така, че да бъдем в постоянен контакт с природата. Най-добре би било малко да се остави да играят на воля в локвите и калта. Трябва да водим децата си сред природата пет пъти седмично, за да въздействаме върху микробите им“, казва Аки Синконен, автор на статията.

 

Следващият път, когато видите детето си, за да забавлявате скачайки в средната локва и ровейки в калта, помислете още всеки път, дали е добра идея да се скарате или да бъдете по-добре да го посърчите в заниманието си, а защо не и да присъединете се към него.

 

Източник:  MyModernMet

 

Арборизмът - майсторство, по-опасно и от алпинизма

 

Автор: Сиана Синева

 

Лечителството на дървото и рязането  на стари клони или цели сухи стволове -  арборизмът , етелно нов у нас занаят. Арбористите работят с моторни триони и кастрачки по върховете на дърветата, като непрестанно се движат нагоре-надолу между земята и короните на растенията. Най-често изкачването и спускането е само с помощта на въжета с т.нар. "замозатягащи се възли". Горе в клоните на дърветата опасностите са ежеминутни . Те идват от падащите отрязани парчета клони или части от стволовете. Възможен инцидент с риск за живота е пречупване на дървото или прерязване на въжето, на което виси арбориста, от резачаката, която размахва близо до тялото си. Неслучайно това занаят-изкуство се смята за по-опасен от другите  катерения с въжета - алпинизма и спускането в пещери…

 

Снимка: Мирослав Енев

 

Арбористът е накратко казано "лекар" за градската растителност . Той лекува болните от дърветата и храстите, премахва опасните и сухите растения, изрязва изсъхнали клони и уредени части, моделира техните клони и корони. Задължителните качества са да не се страхувате, да си ловък и с бързи реакции, но това не е достатъчно. "Катереното изисква продължително и  специално обучение с въжените приспособления и механизми . Съветът е голямата опасност от падане при счупване на сух или ранен клон, или стебло на дърво, се изисква точна преценка за здравината на клоните и стеблата. За това са необходими много знания за растенията“…

 

Къмпълния текст на news.bg

 

  Тази вълна се нарича „Чикама" и става първата вълна в света, защитена от закона за държането. Това се случва в Перу, където законът е инсталиран, че няма да е възможно да се строи в рамките на 1 километър от вълната, за да се избегне разрушаването на нейната форма и нищо да не може да повлияе на естественото й образуване.

 

 

Бобрите се завърнаха в България след век и половина

 

 

Бобрите се завърнаха в България след поне век и половината отсъствие. Това стана ясно от публикация в научното списание „Acta Zoologica Bulgarica“ към Българската академия на науките (БАН).

 

     Доказателството за наличието на едрия гриза идва от фотокапан в местността Ломовете, пореч на Русенски Лом. До поставянето му се стига след сигнал за незаконна сеч. Лесниче отива при проверка на мястото, което се установява, че дърветата са отрязани конично, което е нетипично. След като изпрати кадри на хората на Лесотехническия университет, от там констатират, че най-вероятно става въпрос за бобри. Това слагат и фотокапана, който успя да направи първата снимка на бобър в българската дива природа.

 

За възстановяването на бобъра се заговори преди няколко години след като поречието на няколко реки започва да се появява белези от тяхното действие.

 

Благодарение на снимката от фотокапана, която е направена през април, се появява на бобрите в българската природа е официално потвърдено.

В миналото бобрите са били широко разпространени по територията на България от неолита до средновековието. От откритите през годините кости, зъби и останки, които датират още от палеолита чак до средновековието, е показано, че едрият гризач се среща по поречието на 28 български реки и е бил широко разпространен в равнинни райони в почти всички части на страната.

 

Популацията на бобри започва чувствително да оредява около началото на новата ера. Според научните данни едрият гризач е обитавал българските земи до периода между 1750г. и 1850г. Бобърът изчезва от мястото на мястото на страната за масова кожа и както и за унищожаването и урбанизирането на местообитанията му.  

 

Източник: Еконовини.bg

 

 

 

Кампания на Промени картинката

 

Снимка на морско конче влачещо маска е номинирана за наградата

„Океанска фотография 2021“

 

 

Този обезпокоителен образ, заснет от гръцкия фотограф и водолаз Никос Самарас, сега е номиниран за наградата „Океанска фотография 2021“.

 

Самарас заснема изображението във водите на Стратони Халкидикис, на живописния северен полуостров на Гърция, на около 90 минути източно от Солун.

 

Изображението на Самарас е избрано между 3500 снимки, представени на конкурса в категорията „Фотограф на годините за опазване на природата“.

 

Изображението е само още едно напомняне за щетите, които човечеството нанасят на нашата планета.

 

Свързвайки се с историята за това как успя да заснеме този незаличен образ, Самарас заяви в публикация във Facebook: „По време на едно от редовните ми гмуркания с намерението да снимам богатото биоразнообразие на морското дъно на северното Егейско море, открих маска, плаваща на заден план .

 

„От любопитство се приближих и тогава разбрах. Рядко морско конче беше хванало ластика на маската в опашката си и се мъчеше да плува. След като снимате, пуснете безопасно ... За съжаление, най-големият проблем на планетата не се променя на климата. Нашите собствени действия са виновни."

 

Източник:  greekreporter.com 

 

Как се борят с прахта по улиците в Южна Корея

 

Устройствата, които почистват прахта от пътя, като автоматично прръсната вода се използва в Южнокорейския град Бусан.Когато се активира, се очаква да се направи прахта на пътя и да се постигне температурата през лятото.

 

„Пръскалките“ са добавени още от 2001 г. Устройствата са инсталирани като маркери свисочина 5 см върху осевата линия. Водата под високо налягане може да изпръсква до 4 ленти от платното, като намалява прахта и подобрява атмосферния въздух.

 

Използването на температурата през летните месеци намалява количеството на асфалта до 20% и спомага за така наречения Heat Island Effect (место в урбанизираната зона, където средната винаги е с 5-6 градуса по-висока). Логично, системата за пръскане на вода не се използва през студените месеци, поради опасността от образуване на лед.

 

 

Източник: MYSOFIA

 

 

Проучването установява, че времето, прекарано сред хората,

подпомагане на детския мозък

 

от Мартина Караколева


Дърветата е решаващо значение за глобалното здраве – осигурява кислорода, който дишаме. Освен това може да бъде много важно за индивидуалното здраве, както и психическото, така и физическото.

 

Ново публикувано в Nature Sustainability, установено, че времето на възрастта между 9 и 15 години, които прекарват значително време около живота, имат по-развити конгвитивни умения. 

 

Проучването проследява 3568 студенти в Лондон. Проучването на следващите когнитивни умения и психическо здраве през ранните юношески години. Децата, които прекарват времето в горски райони, са подобрени познавателни умения и по-добро психично здраве от своите връстници, които рядко посещават гората.

 

Интересното е, че времето прекарано в тревисти или езерни райони, не осигурява същите ползи като горите. Резултатът от оценката, че дължината може да бъде защитен фактор за децата, докато растат.

 

Други проучвания са доказали, че зеленото пространство е от полза както за децата, така и за възрастните. Констатацията на новото се изследва, че може да бъде важен фактор за тези ползи за здравето.

 

Не е ясно защо природата може да засили познавателните ни способности, но е доказано, че тя може да се промените в амигдалата, която регулирате емоциите. Дърветата може бързо да успокоите условията ни, благодарение на приятните звуци и картини, които не се предлагат.

 

Вероятно по-добрите конгвитивни умения са резултат от много фактори, но е важен всеки един от нас, особено в ролята на родителите, за да се осигури необходимото време на децата, което да прекарва сред спокойствието и красотата на гората.

 

Източник:  My Modern Met

 

 

Вулкан в Исландия изригва от над 6 месеца

 

  

Това се случва за първия път от 50 години

Изригването на вулкана в близост до Рейкявик, столицата на Исландия, мина прага от 6 месеца и стана най-продължителното от 50 години насам в северната страна, предават световните медии.

 

 

Източник: Sinoptik.bg

 

В Йемен съществува „Кладенецът на ада“

 

Обгърнат от мистерии и приказки за демони, кладенецът Бархут в Източен Йемен - известен като "Кладенецът на ада" - е не напълно разбираемо природно чудо.

 

 

Наблизо до границата с Оман, на малко от столицата Сана на 1300 километра, гигантската дупка в пустинята на провинция Ал-Махра е широка 30 метра и се смята, че е дълбока между 100 и 250 метра.

 

Местният фолклор казва, че е създадена като затвор за демони - репутация, подкрепена от неприятните миризми, издигащи се от дълбините й.

 

Местните власти казват, че не знаят какво се крие в нея.

 

Слънчевата светлина не прониква много в дупката и от ръба се вижда малко, освен птиците, които се вливат в неговите дълбини и излитат навън.

 

 

Видеооператорът, който намира близките планове от вътрешността на кладенеца, казва, че е почти невъзможно да бъдат заснети - че предметите в близост до дупката се засмукват към нея.

 

През вековете се разпространяват истории за зли здрави същества, наречени джинове, живеещи в кладенеца.

 

Много от местните жители избягват да минат близо до огромната дупка и дори да говорят за нея от страх, че нещо лошо може да им се получи тази пропаст, която според легендата плашва живота на самата Земя.

 

Източник: Наука.offnews.bg

 

Хартията може да се рециклира ръчно - авторска хартия

 

Как става това тук   или Ръчно леене на хартия или как сами да си направим такава  тук

 

 

Преди 20 години столицата в Словения депонира 100% от отпадъците. До 2025 г., обаче, 75% от боклука ще бъде рециклиран. Как градът смени чипа?

 

 

Преди 20 години столицата в Словения депонира 100% от отпадъците. До 2025 г., обаче, 75% от боклука ще бъде рециклиран. Как градът смени чипа?

 

   От билото на зеления хълм можете да видите Любляна, столицата на Словения, в близката далечина. Наоколо спокойно се развъждат елени, зайци и костенурки. Въздухът е чист и единствените знаци, че стоим върху 24-метрово дълбоко и рекултивирано депо за отпадъците на града, са тръбите за метан, които стърчат над тревата.

 

Любляна е първата европейска столица, която се ангажира с политиката за нулеви отпадъци. Преди 20 години всичките й отпадъци бяха директно депонирани. „Това е много скъпо“ – казва Нина Санкович от Вока Снага, компания за управление на отпадъците на отпадъците. „Иска се огромна площ и изхвърляш ценни ресурси“.

 

Ето защо градът решава да смени чипа.

 

Усилията започват през 2002 г. с разделното събиране на „източник“ на хартия, стъкло и опаковки в отделни контейнери – разположени при определяне на местата. Четири години по-късно градът започва да събира и биоразградите отпадъци, пак „от вратата на вратата“. Разделното събиране на тези отпадъци трябва да бъде завършено в ниския съюз едва през 2023 г., само че Любляната е преварила събитията от поне 20 години. През 2013 г. всяко домакинство/кооперация с града получи контейнери за разделно събиране. Нещо повече, графикът за вдигане/изразване на контейнерите бе разпределен умишлено и курсовете съкратени наполовина, за да се насърчат гражданите да разделят боклука си по-усърдно и ефективно.

 

Резултатите са впечатляващи. През 2008 г. градът рециклира едва 29.3% от отпадъците и изостава от развитите европейски градове. Днес 68% от отпадъците се рециклират и количеството за депониране е намаляло с 80%. Любляна вече е европейски първенец.

 

Изграждането на най-модерното предприятие в Европа за обработката на отпадъците също е важна стъпка към целта за 75% рециклиране през 2025 г. „Регионалният център за управление на отпадъците“ отвори врати през 2015 г. и днес обслужва ¼ от Словения, използва био-газ за отопление и електричество, обработва 95% от отпадъци в материали или суровини за повторна употреба и твърдо гориво и изпраща под 5% за депониране. Биоразградете отпадъците се превръщат в компост.

  

 

Успехите не се коренят единствените в преработката. Превенцията, втора употреба и рециклиране трябва да имате водеща роля. В допълнение към разделното събиране от източника, Любляна има и два центъра за рециклиране на едри битови стоки. Единият се намира точно до завода за обработка на боклук и е много популярен – посещава се от близо 1 000 души на ден. Градът обмисля да изгради поне още три такива.

 

Нещата от бита, които не са окончателно повредени подлежат при повторна употреба, биват проверени/ремонтирани, измити и след това продавани на изключително ниски цени. Ежеседмично се организира и открива семинара за гражданите, както сами да ремонтирате вещите.

 

Друга важна и нова тенденция е на Съвета на магазините за нулевите отпадъци или популярни – „без амбалажни“ магазини. Дори общинското комунално предприятие Вока Снага експлоатира е необходим такъв магазин за стоки от първаст. Другата инновация е от всички общински организации и тоалетната хартия, извършена от рециклирани опаковки от мляко и плодови сокове.

 

  
Без амбалажни магазини   Център за повторна употреба на стоки от бита

 

Улиците са мият от специални машини, използващи дъждовна вода, събрана от покритите в обществените сгради и биоразградими детергенти.

 

 

Любляна все още има проблеми – най-вече с многофамилните жилищни сгради, където е трудно да се контролира кой как разделя и изхвърля боклука. Разбира се, че има възможност за подобрение, но по думите на управителя на Voka Snega: „Радетелите за нулеви отпадъци никога не се сме (напълно) доволни“.

 

Източник: urbact.eu

 

 

 

Източник: в. Капитал

 

 

С часове можем да ходим върху Ваденско море!

 


Ваденско море се намира в южноизточната част на Германия. Това е един изключително необичаен воден басейн. Известно е с огромните приливи и отливи, които са два пъти дневно.

 

 Приливите не са от такова значение. Коментирайте най-вече отзивите, тъй като като че искате да подбуждате интереса на посетителите. Красиво е как морето се отдръпва назад и ти позволява да навлезеш от „дълбините” и да разгледаш с очите си морските обитатели и всички чудновати неща, които трябва да са под вода.

 

Хиляди туристи, всяка година, посещават този феномен, защото става въпрос за едно красиво и необичайно преживяване.

 

Когато водата се отдръпне, пясъкът се превръща в „огледало” и вие напълно спокойно можете да се разхождате по него. Докато се разхождате с часове мокрия пясък, вие присъствате, че пристъпвате по вода. Трудно може да се опише чувството, което човек изпитва, докато е на това място.

 

Случвало се е дори по време на отлив на човек да измине разстоянието от един остров до друг и при това пеша. Този неповторим водоем има огромно екологично значение. Десетилетия наред се полага неимоверно много усилия, за да бъде опазен. ЮНЕСКО включва тази област в списъците на световното културно наследство. Това се случва през 2009 г. – та година.

 

Ваденско море става факт през 14 – ти или 15 – ти век. Това е в следствие на сериозни бури. Над 10 милиона африканско-евразийски видове птици посещават водоема всяка година.

 

Източник: Actualno.com

 

Честване на ваденско море кликни  тук

 

 

Световното земеделие зависи 70% от пчелите,

затова те са най-важното живо на планетата

 

 

 

Следващият дебат на Кралското географско общество в Лондон Институтът за наблюдение на Земята обявява пчелите за най-ценния вид в света.

 

Преките ползи от продуктите, произведени от пчелите, не са тайна за никого. Но реалността е, че не трябва да спираме да мисля, че не е само за ползите, които пчелите носят за нашето здраве, а и за най-обширната им функция в естествената верига – опрашаването, без който животът на планетата е със сигурност не би бил възможен. 

 

Това е процесът на взаимодействие между живите същества и планетата, връзката между тях, и разбира се, биологичният отговор на околната среда за всеки един вид.

 

В процеса на опрашване на пчелите имат жизненоважна функция, тъй като като световното земеделие зависи 70% от тези насекоми, т.е. 70 от всеки 100 продукта, които се използват за хранене, зависи изключително от пчелите. Балансът е очевиден: без опрашване на растенията не биха могли да се размножават, а без растенията фауната би изчезнала, последвана от хората.

 

Едно от допусканията, поради което масовото изчезване на пчелите, е мобилната телефония. Това заключение се потвърждава от Федералния технологичен институт в Швейцария, след доказване, че вълните, излъчени по време на разговор, са в състояние да дезориентират пчелите до смърт, причинявайки загубата на чувството за посоката и жизнената динамика.

 

С повече от 83 експеримента изследователите биолог Даниел Фавр недвусмислено демонстрира, че при наличието на клетъчна комуникация пчелите издават десет пъти по-голям шум от обичайното, за да предупредят своята група за спешната необходимост от напускане на кошера, предизвиквайки явлението „проблем с колапса на колонията “.

 

Други рискови фактор за пчелите е на пестициди при пръскането на културата. Тези вещества съдържат химикали, които действат като невротоксини и се прикрепват към насекомите, докато събират цветята. По-късно те се пренасят в кошерите, където се замърсяват останалите продукти, преработвани като восък, прополис и мед. Въздействието върху им има фатални резултати оставалата част от пчелната пита, включително върху пчелната майка, без която кошерът би изчезнал. При тези масивни миграции малките или ларвите биват изоставяни и обречени на гибел  

 

Източник: nar-mag.com

 

 

 

“Долината на Розите”- това е долината, разположена между Стара планина и Средна гора. Самата долина има специфичен климат, изразяващ се с кратка мека зима и продължителна топла пролет. Розата се нуждае от влага и почти топлина и точно тук са разположени всички полета с маслодайна роза.

 

Преди около три столетия от Близкия изток е била донесена Маслодайната роза Дамаскиня. От XVII век насам България се е наложила като един от основните производители на масло от роза. Днес тя е вторият световен износител след Турция и добива около 1 тон розово масло годишно. За производство на 1 кг. розова вода се оползотворява 1 кг. розов цвят, а за производство на 1 кг. розово масло е необходимо близо 3500 кг. цвят. За да се оформи розовия храст и да започне първият розобер е необходимо 3 години след засаждането му. Розоберът се извършва ръчно, а брането започва много рано сутрин и продължава най-късно до обяд. Цветът да е свеж и не трябва да е напълно разцветен.Това е необходимо, за да се запазят максимално аромата и влажността му и те да бъдат извлечени по-късно по време на дестилацията.

 

 

 

    

Всички знаем, че медицинските маски са предназначени за еднократна употреба. Това означава, че на месец ще се използва и изхвърлим поне 30 броя. А знаеш ли, че те не се рециклират и мястото им не е в цветните контейнери?

                                                                               

За да бъдеш отговорен, скъсай или отрежи ушичките на маската, преди да изхвърлиш в сивия контейнер - така не вредиш на птиците.

 

Източник: Екопак

 

    В планината Бифънся в гр. Яан, провинция Съчуан има център за изследване и защита на пандите. Там е рай за черно-белите мечета, където те изпитват грижи и закрила.

 

Източник: Радио Китай

 

 

От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, днес са останали само четири!

 

Моруна, пъструга и руска есестра са със статус КРИТИЧНО ЗАСТРАШЕНИ, а чигата - само застрашена.

 

Шипът и атлантическата есетра се смятат за вече за изчезнали видове.

 

Стани закрилник на есетра, подкрепи работата ни по опазване на тези древни риби тук: https://www.spasetedivatapriroda.bg/esetra

 

 

 

57-годишният Ли Юеншън обича природата. През 2000 г. неочаквана случка събужда в него страстта към пеперудите и той започва да ги изследва. След това към своите проучвания Ли Юеншън добавя и някои насекоми, животни и растения. 1/3 от цялата година той е в дъждовните гори, планини и пустини. Всеки ден изминава около 10 километра. С продължение на 20 години е над 100 000 снимки и в списъка на редовните правилни статии. Издал е и няколко книги, свързани с природата, за да може повече хора да почувствате чар ì, да оцените и да заобичате.

 

   
     
 

 

Източник: Радио Китай

 

 

За първи път от 3000 години - тасманийски дявол се роди в континентална Австралия

 

Бебе тасманийски дявол се роди в континенталната част на Австралия за първи път от 3000 години. Новината съобщава от фондацията „Aussie Ark“, която от години работи за възстановяване при издаване в Австралия.

 

Седемте бебета са се родили в границите на резервата „Барингтън“ и са наследници на 13 двойки дяволи, които в края на 2020г. бяха преместени в континентална Австралия от остров Тасмания. Малките ще прекарат около 4 месеца в торбите на майките, докато се развият достатъчно, за да ги напусна.

 

Така само година и половината след като тасманския дявол заживя в Австралия за първи път от 3000 години, четете се обнадеждени, че дяволът може да се завърне за постоянно на континента.

 

„От 10 години работим неуморно, за да се върнем дяволите в дивата природа в континентална Австралия и се надяваме, че това е началото на една стабилна популация“ коментира директорът на „Aussie Ark” Тим Фолкнър.

 

Тасманийските дяволи са били широко разпространени в Австралия до преди малко над 3000 години, когато кучетата динго започва да разнасят т.н. дяволска туморна болест на лицето. Заразата унищожава над 90% от населението на животните, като единственото незасегнато място остава остров Тасмания, където видът се съхранява до днес. Днес на острова живеят около 25 000 тасманийски дявола.

 

Учените смятат, че при успешно завръщане на континента, тасманският дявол ще допринесе за контролиране на населението на гризачи и дребни бозайници. В Австралия имат огромни проблеми с кенгурата и зайците, които се превръщат във вредители, печелят безконтролното си размножаване, в резултат от липсата на хищниците.

 

Как зайците завладяха Австралия

От друга страна тасманийските дяволи са от групата на т.н. „чистачи в природата“, храните се както с месо, така и с мърша и останки от животни.

 

   

 

Снимка: През октомври 2020 г. 13 двойки тасманийски дяволи Бар бяха пуснати в резервата в опит видът да бъде повторно въведен в континентална Австралия.

 

Източник:  Еконовини.bg

 

 

Чрез колекцията на дрехите втора ръка се финансират проекти за социалното развитие, като във времето се спомага и за защита на околната среда.

 

Всички знаем, че трябва да вземем спешни мерки за промяна на изменението на климата, сега повече от всякога по целия свят.

 

Според Световната банка (септември 2019 г.) текстилната продукция произвежда 10% от въглеродните емисии на човечеството - повече от международните полети и корабоплаването, взети заедно - и е част от големия потребител/консуматор на вода в световен човек.

 

През 2019 г. колекцията на дрехите втора употреба на Humana People to People спестява 619 000 тона CO2, събирайки 147 500 тона дрехи и обувки, което е 4,2 тона CO2 на събрани тонове дрехи.

 

През 2019 г. 21 милиона души даряват дрехи и обувки в Европа и САЩ, където Humana People to People управлява 508 магазина с 10,7 милиона клиенти. В Европа, САЩ и Близкия изток 5900 души са били заети в бизнеса за събиране, сортиране и продажба на дрехи и обувки.

 

15% от събраните дрехи се изпращат до организациите на Humana People to People в Ангола, Демократична република Конго, Гвинея Бисау, Малави, Мозамбик и Замбия в Африка и Белиз в Централна Америка. В тези страници са създадени 9600 работни места в логистиката, сортирането и продажбата на стоките втора употреба.

 

Дрехите и обувките, дарени от милиони хора в цяла Европа и Северна Америка, представляват приблизително 28% от средствата, събрани за социални проекти. Това достига до 12 милиона души с проекти за развитие в рамките на 4 тематични области, в които Humana People to People работи. Тези ресурси, събрани в рамките на организацията, формират солидна основа за избор на допълнителни средства от национални и международни партньори.

 

 

В Дубай отвори виртуален зоопарк с помощта на 7D технологии.
Сега хората могат да видят дори изчезващите видове животни близо до тях, дори динозаври ....
 

 

 

Има ли Зелена мрежа от рециклиращите училища?!

 

Област Габрово

 

За Габрово:

ОУ ''Неофит Рилски''

ОУ ''Ран Босилек''

СУ ''Райчо Каролев''

 

За Трявна:

СУ ''П.Р. Славейков''

 

Най-старото маслиново дърво в света
се намира в Гърция, в Крит.
На 3500 години.
Природата е изкуство.

 

 

Можем да се изплати виртуално в Еузей - Русе

 

 

кликни върху снимката

 

 

За 4 г. изяждаме 1 кг пластмаса!

 

сп. Космос, бр. 1, 2021 г.

сн. Ройтерс, Ким Кюх Хун

 

 

 

116 години от първото зимно изкачване на  Черни връх

 

На 31 януари 1905 г. 15 студенти успяват да изкачат първенеца на Витоша.

 

Изглед към Черни връх, 1932 г.

 

Доц. Сандю Бешев разказва за трудностите на това изкачване в 360° Екстремното списване, към материала щракнете тук .

 

 

Източник: 360° Екстремното списание

 

 

В меда се съдържат много витамини – A, D, C, K и F, както и минерали.

 

Медът е единствената храна, която се усвоява напълно от организма.

   

 

 

    

Пръв е открил вековната черна мура в местността Бъндерица в Пирин, Костадин Байкушев.

 

Костадин Милошев Байкушев първи открива и описва вековната черна мура в местността Бъндерица в Пирин планина, която днес носи неговото име.

 

Костадин Байкушев (10.02.1867 г., Трън – 14.08.1932 г.) е пионер на горското дело в България. Завършва лесовъдство в Германия. Дългогодишният ръководител на българското горско дело и един от създателите на горското законодателство. Основател на службата по укрепване и залесяване. Автор е на научни трудове и публикации.

 

 

сн. Ranica.bg сн. Otivam.bg

 

 

 

 

 

 

Японците произвеждат дървесина от 700 години, без да изсичат дърветата

 

Как?

 

С дайги, чрез тази японска техника произвеждаме дървесина, без да извличаме дървото

 

Снимка: JPstocker / Shutterstock

 

В горите около Киото човек може да намери изоставени гигантски дайсугита. Те произвеждат дървесина 200-300 години преди да се изтощят. Все още живи стволове на някои от тези дървета достигат до 15 метра височина.

 

Япония е особено интересна страна – особена от видимата точка на външния наблюдател. Със своите стремежи към съвършенството – нещо, което е дълбоко вкоренено в нейната култура - тя не престава да ни удивлява и вдъхновява. Това е видимо в най-различните области от живота.

 

Вероятно всички от вас се запознават с концепцията за бонсая – японско изкуство, създадено преди годините, благодарение на което хората създават миниатюрни деца, имитиращи образи на своите по-големи събрания.

 

Чували ли сте обаче за дайсуги? Макар и техниката да има сходство с бонсая, крайният резултат е особено различен.

 

 

Снимка:  Wrath Of Gnon @wrathofgnon

   

      

Дайсуги датира от XIV и позволява на хората да създават дървен материал, без да изсичат дърветата. Как? Посредством услуги кедрови дръвчета. Филирайте им се подрязвате добре на всяка две години, като се оставя само стъблото. По този начин те растат право нагоре. Прибирането на дървото отнема 20 години, като това е необходимо на дървото, което може да се види стотици филизи. Представете си гигантски бонсай и няма да сгрешите.

 

Методът е измислен от хората от Китаяма и е използван, за да се реши проблема с разсада. Възраждането и отглеждането на хората по стръмните склонове в региона е изключително трудно. Дайсуги позволяват на арбористите да намалят броя на насажденията, да ускорят прибирането на реколтата и да произвеждат дървесина с голяма плътност.

 

През годините популярността на тази техника е намаляла. Днес кедровите начини да се отглеждат по този основен глава в добре поддържаните градини, осигуряващи привлекателен външен вид.

 

През XIV век този метод е бил широко използван и поради една друга причина. Това архитектурния стил „сукия зукури” е много популярен, но не е имало достатъчно дървен материал, за да се построи дом за всеки член на аристократията или самурай. Използвайки бонсай техники дайсуги решава този проблем по много елегантен начин.

 

Използването на дървесина, произведено чрез дайсуги, не е само за показност. Дърветата отгледани по този начин са 140% по-гъвкави от нормалния кедър и са 200% по-плътни. С други думи тази дървесина е била перфектна за покриви и навеси. От една страна изглежда добре, а от друг устойчива на тайфуни.

 

Източник: Обекти.bg

 

 

Снимка на тигър, прегърнал дърво,  висока награда

„Фотограф на дивата природа на годината“

 

 

Снимка: Авторът Сергей Горшков е заснел сибирския тигър в източната част на Русия.

    

Снимка на тигър, прегърнал дърво, постига голямата награда на конкурса „Фотограф на дивата природа на годината“, който се организира за 59 пътя от Природонаучния музей в Лондон.

 

Авторът Сергей Горшков е заснел сибирския тигър, докато животното се е търка в дървото, за да остави миризмата си, в източната част на Русия.

 

„Светлината, цветовете, текстурата – това е картината. Сякаш тигърът е част от гората. Опашката му се слива с дървото, което е едно“ коментар пред BBC Роз Кидман Кокс, председател на журито в конкурса.

     

 

Снимката на лисица, която се храни с гъска, носи на 16-годишната Лина Хейкинен от Финландия наградата за най-добрата снимка в младежката категория.   Портрет на дългоноса маймуна заснет в Борнео от Можен Троле достига голямата награда в категорията портрети.
 
В категорията „Околна среда на Земята“ италианецът Лучиано Гауденцио ще бъде избран за победител. Снимката му е направена от северната страна на най-активния вулкан в Европа, Етна, и показва реката от лава, която се стича.  

Тази стъклена жаба, която си похапва паяк успешна награда за влечуги и земноводни. Фотографията е дело на испанецът Хейми Кулебрас.

 

 
Кадърът „Историята на две оси“ на Франк Дешанол взе отличието за снимка на безгръбначни. Той е използван специална система за стабилизиране, за да заснеме кадъра.  

Октопод или извънземно в нощното небе? Сонгда Кай успя да заснеме уникалния кадър, който носи победата в подводните снимки, във Филипините. Животното на снимката е голяма само 6 сантиметра.

 

 

В категорията за бозайници, тези малки Манули успели сърцата на журито. Снимката е направена в северен Китай, близо до границата с Тибет. Кадърът е заснет от Шанюан Ли.

 

Източник: Еконовини.bg

 

 

Венеция се пребори с прилива

за първи път от 1200 години насам

 

Дългоочаквана система за превенция на наводненията във Венеция „Мойсей“ предпазва успешно града от прилива за първи път от 1200 години.

 

Подводните бариери за успели да задържат първия основен принос за сезона, при който нивото на водата се покачва 125 сантиметра.

 

Обикновено при тези условия 1/3 от града се намира, голяма част от заведенията и магазините се затварят, а известен площад Сан Марко остава под вода.

 

Тази година е различно. Площада останала сух и пълен с посетители – нещо, което не се е случило от 1200 години.

 

Себастиан Фагарази живее на първия етаж в централната част на Венеция. Годината той е свикнал да преместите всичките си вещи на високо, за да не се всеки уредят от наводнението.

 

„Тази година игнорирах сирените за опасност от наводнение и не преместите вещите си. Имах вяра, че „Мойсей“ ще проработи. И се оказа, че съм прав. Това е историческо поведение“ коментар Фагарази пред CNN.

 

Системата „Мойсей“ е дългоочаквана решения за проблема с наводненията във Венеция. Тя трябваше да е готова през 2011 г. и да струва около 1,8 милиарда евро, но заради корупционни скандали тя е готова почти 10 години по-късно и струва над 5,5 милиарда.

 

„Мойсей“ се състои от подводни бариери, които създават предпазна стена, което не позволява да се нахлуе в най-уязвимите места в града.

 

 

 

Източник: ЕКОНОВИМИ.BG

 

 

Холандски скулптур е прекарал последните 28 години в проектирането на създания движещи се от вятъра и ги е нарекъл Страндбийсти или "плажни животни".

 

    

 

Кинетичните скулптури на Тео Янсен се носят сами. Идеята е за спасяване на живота на планетата. Те са от пластмасови бутилки и тръби, електрически ленти, лепило, найлонови нишки, картон и отпадъчни материали. Творенията на Янсен представляват огромни странни животни, които се захранват от вятърна енергия и могат да се движат самостоятелно. Въпреки очевидната им лекарства, те са в състояние да поддържат стабилността дори при силни пориви на вятъра. Използвайте програмата на параметрите на фигурата, скулптурата с помощта на компютърната компетенция на модела и едва след това ги събирате и поставяте на брега на морето, близо до дома му в Холандия. Днес е събрал цялото семейство странни животни, мирно съжителстващи помежду си.

 

 

 

За достъп до видеото натисни  тук .

 

Източник: TrendexMexico

За повече по темата на място в библиотеката сп. ДИВА, бр. 10, 2020, с. 106-109

 

 

В Япония, ако дървото влезе в параметрите на строяща се магистрала, опакова корените и го преместват.

 

 

 

През септември дървесните жаби в Аляска замръзват, за да могат да преживеят зимата. Те са едни от най-добре понасящите замръзване на кръвта и тъканите същества в света.

 

 

 

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ ... :


Най-високият връх на Балканския п-в се намира в България - вр. Мусала - 2925 м!

 

Селото с най-голяма надморска височина на Балканския п-в се намира в България - с. Орцево - 1555 м. (център) - 1606 м!

 

Най-високата жп-гара на Балканския п-в се намира в България - гара Аврамово - 1267 м!

 

Най-високото езеро на Балканския п-в се намира в България - Леденото - 2709 м!

 

Най-високият водопад на Балканския п-в се намира в България - Райското пръскало. Пръските на водопада падат от невероятната височина от цели 124 метра!

 

Най-големият подземен водопад на Балканския п-в се намира в България, пещерата Дяволското гърло - 42 м!

 

Най-горещият гейзер в Европа и на Балканския п-в се намира в България - Сапарева баня 103°С!

 

Най-високият язовир на Балканския п-в се намира в България - язовир Калин в Рила планина - 2394 м!

 

Ценете забележителностите в България!
Малка държава, която ни дава толкова много красота!

 

Раят на Земята - нашата България!!! 

 

 

Източник: Travel-withs Средногорие

 

 

Най-забавните снимки на дивата природа за 2020 г. са следните: натисни тук

 

Източник: HIGH ViEW ART - красивата част от живота


 

Инициативата краудфандинг спомага за спасяването на повече от 100 години о дърв о банян в Гоа

 

 

Инициатива за масово финансиране от любители на природата и местни организации спаси над 100-годишно дърво баня до плажа Арамбол в Северна Гоа, което беше изкорено поради проливни дъждове

 

Неумолимите дъждове удариха крайбрежната държава на 5 август, в резултат на което дървото беше изкоренено, което след това падна край пътя.

 

Съкрушените местни жители и любителите на природата стартираха онлайн кампания за краудфандинг, за да прекорят дървото.

 

Авертино Миранда, координатор на Зелената бригада Гоа, каза, че кампанията е стартирана за събиране на пари за корени на дървото.

 

С набраните средства са привлечени експерти от Хайдерабад за процедурата по пресъждане.

 

Удай Кришна от фондацията Вата помага за прекореняването на дървото, което е засадено в дупка, дълбока три до четири фута.

 

Двудневната операция е проведена на 18 август и за първи път инициативата за краудфандинг се използва за раждане на дърво.

 

 

Източник: The Bharat Express News

 

 

Тувалу – изчезващият рай

 

 

Коя е най-малко посещавана държава в света? Един ли мнозина често се задава този въпрос, но отговорът ми е доста интересен.

  

Малката тихоокеанска държава Тувалу.

 

Едва ли много хора са чували за нея.

 

Островната държава се намира в Полинезия, в западната част на Тихия океан. На равно разстояние между Хаваите и Австралия.

 

година по-малко от 2000 души посещават тихоокеанската страна.

 

Тувалу е разположен върху 3 рифови острова и 6 атола, като общата им площ е малко над 25 квадратни километра. Местното население е около 11 000 човека.

 

 

Снимка: Фунафути е най-населен остров в Тувалу. На място той е широк по-малко от 20 метра

 

Най-населеният остров е Фунафути, както се казва и столицата на държавата. Той представлява тясна ивица от няколко малки острова, която се разпростира на едва 9 км и обгражда лагуната Те-Намо. На място островът е широк по-малко от 20 метра.
   
Островите разполагат с няколко уникални лагуни, плажове и коралови рифове, както и хотел и летище. Въпреки уникалната природа, която предлага, туризъм на островите почти няма. Реално от тези 2000 посетители годишно, по-малко от 300 посетители са с цел туризъм.

 

Тихоокеанската държава също е включена и пред по-голям проблем от липсата на туристи – климатичните проблеми.

 

 

Тъжната истина за Тувалу е, че след няколко десетилетия на страницата може вече да не съществува.

 

Климатичните промени топенето на ледовете и повишаване на нивото на океана, което отнема земя от островите, голямата средна надморска височина е на по-малко от два метра. От 1971 г. до 2014 г. малко под 75% от земята на Тувалу е била погълната от океана.  

 

През 2014 г. правителството приема решение, че ще започне да търси земя в Австралия и Нова Зеландия, което да купи, където местното население да се премести, ако островите станат необитаеми.

През 2000 г. Тук става член на ООН, като основната цел за това се популяризира на темата за климатичните промени и ефектите от тях върху островните държави и най-ниско развитите държави в света.

 

На ежегодната конференция на ООН за промените в климата, проблемите на Тувалу и другите тихоокеански държави, бяха една от основните теми, които се дискутират. Това председателя на Енеле Сапоага изнесе паметна реч, която завърши с думите:

 

„Нека го направим за Тувалу, защото ако спасим Тувалу, ще спасим света“.  

 

Източник: ЕКО НОВИНИ.BG

 

 

 

 

Градина в бутилка: перфектния цикъл на живота в умален вид

 

През 1960 г. англичанинът от Съри Дейвид Латимър засажда малка градина в 37-литрова стъклена бутилка и я запечатва. Той отваря бутилката 12 години по-късно, за да добавите малко вода и след това я запечатва завинаги. Самостоятелната екосистема процъфтява от близо 60 години.

 

Градината е перфектно балансирана и самостоятелна екосистема. Бактерията в компоста изяжда мъртвите растения и разграждането на кислорода, се отделя от растенията, които превръщат във въглероден диоксид, който е необходим за фотосинтезата. А Латимър върти периодично бутилката, за да излага на слънчева светлина всяка нейна част.
Това е по срещата микрокосмос на Земята.

 

 

Снимката е от 2016 г.

 

Източник:  Обсерватория за Идеи - 2Д

 

 

Бягащо дърво провокира пътуващите на магистрала Тракия

 

Някои го оприличават на ент, други на Трансформърс

 

      

"Бягащото дърво" е един от най-често сниманите обекти на автомагистрала Тракия. То се намира на 168-я километър преди Стара Загора в посока Бургас на автобана. Мнозина го оприличава на ент - фантастичните герои- дървета на Джон Роналд Руел Толкин. Те са вдъхновени от говорещите души, които присъстват в много от световните митове. 

 

Други пък го сравняват с Трансформърс. Така или иначе дървото провокира любопитството и фантазията на пътуващите, както и уменията на фотографите. 

 

 

 

 

 

Последните снимки са на фотографа Велчо Бонев. 

 

 

 

Източник:  TrafficNews

 

Международният символ за рециклиране е широко възприет символ обозначаващ рециклируеми материали. Съставен е от три гонещи се стрелки образуващи мьобиусова лента с триъгълно очертание и символизиращи кръговрата в природата.

 

През 1969-1970 г. световното внимание е привлечено от проблемите, свързани с околната среда и довеждането до осигуряването на Деня на Земята. Подбудена от това, чикагската компания Container Corporation of America — голям производител на рециклиран картон, спонсорира национален конкурс за дизайн, символизиращ процеса на рециклиране. Конкурсът е спечелен от 23-годишния Гари Дийн Андерсън, студент в Южнокалифорнийския университет. Проектът е избран сред над 480 участника и Гари печели голямата награда от 2500 долара.

 

 

 

В последствие става влиятелен графичен дизайнер и архитект. Той е важен принос в областта на градското планиране и градското развитие. Въпреки това това все още е най-известно с проектирането на символа за рециклиране, тъй като това остава едно от най-лесно разпознаваемите лога в света. Всъщност, известен дизайнът се нарича един от "най-важните икони на дизайна" в Америка.

 

Заради своята простота и оригиналност символът бързо става популярен. Компанията CCA се опитва да се регистрира като търговска марка, но се възхищава от страна на патентното бюро оттегля молбата си. Така символът става обществено достояние и може да се използва свободно.

 

Източник: Експресна услуга AutoBOX

 

 

Учени: белите мечки могат да изчезнат до края на века

 

 

Белите мечки могат да изчезнат от дивата природа до края на века. Това твърдят учените от Университета в Торонто в новото си изследване, публикувано в научен журнал „Nature Climate Change“.

 

Причината за това се топящите се ледовете и увеличават се човешка дейност в регионите, които се обитават от белите мечки.

 

Друга причина за прогнозата е, че се увеличава човешката дейност в регионите, които мечките обитават. Пример за това е делтата на река Об, където полярните мечки ловуват. В последните няколко години се преобразува в народен коридор за транспортиране на природен газ, което прогонва животните.

 

Според екипа от учените да бъдат взети мерки срещу парниковия ефект и промените в климата, за да не се стигне до драстично намаляване на полярните мечки.

 

Въпреки това някои експерти смятат, че черната прогноза на учениците от университета в Торонто, няма да се сбъдне.

 

Техните аргументи са, че белите мечки могат да оцелеят месеци без да се хранят. Освен това през последните 15 години се увеличава природата се увеличава с около 25%. От 25 000 през 2005г. до около 31 000 днес. Това показва, че усилията през последните 15 години са защитени, а любовта е ограничена до минимум, дава резултат. 

 

Източник: Еконовини

„Светлината, цветовете, текстурата – това е картината. Сякаш тигърът е част от гората. Опашката му се слива с дървото, което е едно“ коментар пред BBC Роз Кидман Кокс, председател на журито в конкурса.